YÜKLENİYOR

Type to search

Ramazan ayında sıkça sorulan sorular ve cevapları

Genel

Ramazan ayında sıkça sorulan sorular ve cevapları

Paylaş

Merhaba değerli okurlar, Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde oruç tutmak ve diğer ibadetler hakkında merak ettiğiniz sorulara kısa ve öz cevaplar sunarak sizlere yardımcı olmak istedik. İşte Ramazan ayında sıkça sorulan sorular ve cevapları:

 1. Kalp hastalarının dilaltı hapı kullanması orucu bozar mı? Hayır, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz.
 2. Her gün hap kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmaları gerekir mi? Hayır, bu tür hastalar doktor tavsiyesi doğrultusunda oruç tutmama hakkına sahiptir.
 3. İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı? İğne yaptırmak ve serum vermek orucu bozar, ancak kan vermek orucu bozmaz.
 4. Oruçlu kimsenin dişlerini tedavi ettirmesi orucu bozar mı? Hayır, diş tedavisi orucu bozmaz.
 5. Ramazan orucu kimlere farzdır? Müslüman, akıllı, ergenlik çağına ulaşmış ve oruç tutmaya gücü yeten herkese farzdır.
 6. Unutarak yemek, içmek orucu bozar mı? Hayır, unutarak yemek veya içmek orucu bozmaz.
 7. ​Diş fırçalamak orucu bozar mı? Hayır, diş fırçalamak orucu bozmaz.
 8. İğne yaptırmak, hastaya serum ve kan vermek orucu bozar mı? İğne yaptırmak ve serum vermek orucu bozar, ancak kan vermek orucu bozmaz.
 9. Oruçlu kimsenin dişlerini tedavi ettirmesi orucu bozar mı? Hayır, diş tedavisi orucu bozmaz.
 10. Zekât ve fitre kimlere verilir? Zekât ve fitre, ihtiyaç sahiplerine, yoksullara, borçlulara, yolculara ve diğer kategorilere göre İslam’ın öngördüğü muhtaçlara verilir.
 11. Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir mi? Evet, sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir.
 12. Bozulan nafile orucun kaza edilmesi gerekir mi? Bozulan nafile orucun kaza edilmesi gerekmez.
 13. ​Oruç tutmayan kimse Teravih namazı kılabilir mi? Oruç tutmayan kimse, mazereti varsa Teravih namazı kılabilir.
 14. Kadınlar teravih namazını camide kılabilirler mi? Kadınlar teravih namazını camide kılabilirler.
 15. Oruca niyet nasıl yapılır? Oruca niyet, oruç tutmaya karar vermek ve niyeti kalple belirlemektir.
 16. Hangi hallerde Ramazan ayında oruç tutulmayabilir? Hastalık, yaşlılık, hamilelik, emzirme ve yolculuk gibi hallerde Ramazan ayında oruç tutulmayabilir.
 17. Oruçlu kimse abdest alırken hataen boğazına su kaçırsa orucu bozulur mu? Oruçlu kimse abdest alırken hataen boğazına su kaçırsa orucu bozulmaz.
 18. Her gün hap kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmaları gerekir mi? Hasta ve tedavi için her gün hap kullanmak zorunda olanlar, doktor tavsiyesiyle oruç tutmamaları durumunda kaza orucu tutabilirler.
 19. Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir mi? Evet, sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir.
 20. Hangi şeyler orucu bozup sadece kazayı gerektirir? İlişki hariç, bilerek yemek yemek, içmek veya cinsel ilişki dışındaki eylemler orucu bozup sadece kazayı gerektirir.
 21. Oruç kefareti ne demektir? Hangi durumlarda gerekir? Oruç kefareti, Ramazan orucunu bilerek bozanlara uygulanan ceza olup, 60 gün ardışık oruç tutma veya 60 fakiri doyurma şeklinde gerçekleştirilir.
 22. Mesleği gereği sürekli olarak yolculuk yapan kişi oruç ibadetini nasıl yerine getirebilir? Mesleği gereği sürekli yolculuk yapan kişi, yolculuk esnasında oruç tutmayıp daha sonra kaza orucu tutabilir.
 23. Bozulan nafile orucun kaza edilmesi gerekir mi? Bozulan nafile orucun kaza edilmesi gerekmez.
 24. Zekât havale yoluyla ödenebilir mi? Evet, zekât havale yoluyla ödenebilir.
 25. Babası ile birlikte oturan kimse zekât ile mükellef midir? Babası ile birlikte oturan kimse, zekâtın şartlarını karşıladığı takdirde zekât ile mükellef olabilir.
 26. Bir zengin vadeli alacağına dair bir senedi fakire zekât olarak verebilir mi? Zengin, vadeli alacağına dair bir senedi, fakire zekât olarak veremez. Önce senedin değerini tahsil edip, sonra zekât olarak vermelidir.
 27. Vergi zekât yerine geçer mi? Vergi, zekât yerine geçmez. Zekât, İslam’ın öngördüğü bir ibadettir ve vergiden bağımsız olarak yerine getirilmelidir.
 28. Zekât verilen kişinin zengin olduğu ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir? Zekât verilen zengin kişiye verilen miktar geri alınmalı ve ihtiyaç sahiplerine verilmelidir.
 29. Zekât vermenin belirli bir zamanı var mıdır? Zekât vermenin belirli bir zamanı yoktur, fakat Ramazan ayı tercih edilir ve İslam takvimine göre 1 yıl dolduğunda verilmelidir.
 30. Teravih namazının vakti ne zamandır? Teravih namazı, İsha namazından sonra kılınır. Yatsı namazı kılmadan önce Teravih kılınsa geçerli olur mu? Evet, Teravih namazı Yatsı namazından önce kılınabilir ve geçerlidir.
 31. Kusmakla oruç bozulur mu? İstemsiz kusma orucu bozmaz, fakat bilerek ve isteyerek kusmak orucu bozar.
 32. Burun damlası kullanmak orucu bozar mı? Burun damlası kullanmak, damla boğaza kaçmadığı sürece orucu bozmaz.
 33. Kalp hastalarının dilaltı hapı kullanması orucu bozar mı? Dilaltı hap kullanımı, kan dolaşımına karıştığı için orucu bozar.
 34. Göz damlası kullanmak orucu bozar mı? Göz damlası kullanmak orucu bozmaz.
 35. Susuz olarak hap yutmak orucu bozar mı? Susuz olarak hap yutmak orucu bozar.
 36. Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı? Bu işlemler, boşaltım yollarına müdahale olduğu için orucu bozar.
 37. İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı? Bu işlemler, vücuda ilaç verildiği için orucu bozar.
 38. Anestezi yaptırmak orucu bozar mı? Anestezi yaptırmak, bilinci etkilediği için orucu bozar.
 39. Kulak damlası kullanmak ve kulak yıkattırmak orucu bozar mı? Kulak damlası kullanmak ve kulak yıkattırmak, boğaza kaçmazsa orucu bozmaz.
 40. Diyaliz uygulaması orucu bozar mı? Diyaliz uygulaması, vücuda sıvı ve besin verildiği için orucu bozar.
 41. Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı? Anjiyo yaptırmak, kontrast madde verildiği için orucu bozar.
 42. Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı? Biyopsi yaptırmak, yapılan bölgeye bağlı olarak orucu etkilemez.
 43. Kan aldırmak orucu bozar mı? Kan aldırmak orucu bozar mı? Küçük miktarda kan aldırmak orucu bozmaz. Fakat büyük miktarda kan bağışı yapmak orucu bozar.
 44. Oruçlu kimse akupunktur yaptırabilir mi? Evet, oruçlu bir kimse akupunktur yaptırabilir, orucu bozmaz.
 45. Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı? Hayır, oruçlu bir kimse merhem ve ilaçlı bant kullanabilir, orucu bozmaz.
 46. Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı? Evet, oruçlu bir şeker hastası insülin iğnesi kullandığında orucu bozulur.
 47. Kadınlar hayız ve nifas hâllerinde oruç tutabilirler mi? Hayır, kadınlar hayız ve nifas hâllerinde oruç tutamazlar.
 48. İmsak vaktinden sonra âdet hali sona eren bir kadın oruç tutabilir mi? Evet, imsak vaktinden sonra âdet hali sona eren bir kadın oruç tutabilir.
 49. Oruçlu iken hayız / âdet gören kadın ne yapar? Hayız / âdet gören kadın oruç tutmaz ve tutamadığı günleri sonra telafi eder.
 50. Kadınların Ramazanda âdet geciktirici ilaç kullanmaları caiz midir? Ayrıca kullandığı ilaç sebebiyle âdeti geciken bir bayanın tuttuğu oruçlar geçerli midir? İlaç kullanmak caizdir ancak âdeti geciken günler sonradan telafi edilmelidir.
 51. Düşük yapan bir bayan Ramazan orucunu nasıl tutar? Düşük yapan bir bayan Ramazan orucunu tutmaz, sonradan telafi eder.
 52. Düzensiz âdet kanaması olan bir bayan oruçlarını nasıl tutmalıdır? Oruçlarını tutabilir ancak âdet hali başladığında oruç tutmaz, sonradan telafi eder.
 53. Bayram günü oruç tutulabilir mi? Hayır, bayram günü oruç tutulmaz.
 54. Oruç fidyesi ne demektir? Oruç fidyesi, oruç tutulamayan günlerin telafisi için ödenen maddi bir cezadır.
 55. Cuma günü oruç tutulabilir mi? Evet, Cuma günü oruç tutulabilir ancak yalnızca Cuma günü tutulacak bir oruçla sınırlıdır.
 56. Orucun zamanı hangi vakitler arasındadır? Oruç, imsak ile iftar arasındaki vakitlerde tutulur.
 57. Şevval orucunun hükmü nedir? Şevval orucu, Ramazan ayından sonraki ilk 6 gün içinde tutulan sünnet bir oruçtur.
 58. Yatmadan önce oruç tutmaya niyet eden kişi gece uyandığında henüz imsak vakti girmeden yiyip içebilir mi? Yatmadan önce oruç tutmaya niyet eden kişi gece uyandığında henüz imsak vakti girmeden yiyip içemez, orucu bozulur.
 59. Aşure orucunun hükmü nedir? Aşure orucu, Muharrem ayının 10. günü tutulan sünnet bir oruçtur.
 60. Bayram günü oruç tutulabilir mi? Hayır, bayram günü oruç tutulmaz.
 61. Cuma günü oruç tutulabilir mi? Evet, Cuma günü oruç tutulabilir ancak yalnızca Cuma günü tutulacak bir oruçla sınırlıdır.
 62. Üç ayların aralıksız olarak oruçla geçirilmesinin bir sakıncası var mıdır? Hayır, üç ayların aralıksız olarak oruçla geçirilmesinde sakınca yoktur.
 63. Kaza oruçlarının aralıksız olarak tutulması şart mıdır? Hayır, kaza oruçları aralıklı olarak tutulabilir.
 64. Şevval orucunun hükmü nedir? Şevval orucu, Ramazan ayından sonraki ilk 6 gün içinde tutulan sünnet bir oruçtur.
 65. Aşure orucunun hükmü nedir? Aşure orucu, Muharrem ayının 10. günü tutulan sünnet bir oruçtur.
 66. Ramazanı karşılamak ve uğurlamak için oruç tutmanın hükmü nedir? Ramazanı karşılamak ve uğurlamak için oruç tutmak sünnettir.
 67. Oruçlu iken boy abdesti almak / banyo yapmak orucu bozar mı? Hayır, oruçlu iken boy abdesti almak veya banyo yapmak orucu bozmaz.
 68. İhtilam olmak, cünüp olarak sabahlamak oruca zarar verir mi? Hayır, ihtilam olmak veya cünüp olarak sabahlamak oruca zarar vermez.
 69. Cünüp iken sahur yemeği yenebilir mi, oruca niyet edilebilir mi? Cünüp iken sahur yemeği yenemez ancak oruca niyet edilebilir.
 70. Uzman bir doktorun oruç tutmamasını önerdiği kimse ne yapmalıdır? Uzman bir doktorun oruç tutmamasını önerdiği kimse oruç tutmayabilir ve sonradan telafi edebilir.
 71. Zekât nedir? Zekât, İslam dininde zenginlerin mal varlıklarından bir yıl içerisinde vermekle yükümlü oldukları bir ibadet ve yardımlaşma görevidir.
 72. Nisap ne demektir? Miktarı ne kadardır? Nisap, zekât vermek için gerekli olan altın veya gümüş miktarıdır. Miktarı altın için 85 gram, gümüş için 595 gramdır.
 73. Havaic-i asliye (asli ihtiyaçlar) nedir? Havaic-i asliye, bir insanın hayatını idame ettirmesi için gerekli olan ihtiyaçlardır ve zekât vermekten muaf tutulurlar.
 74. Araç-gereç ve malzemeye zekât düşer mi? Evet, ticari amaçlar için kullanılan araç-gereç ve malzemelerin zekâtı verilir.
 75. Ticaret malının zekâtı kendi cinsinden ödenebilir mi? Evet, ticaret malının zekâtı kendi cinsinden ödenebilir.
 76. Alacaklar zekâta mahsup edilebilir mi? Evet, alacaklar zekâta mahsup edilebilir.
 77. Hayvanların zekâtı yerine değeri verilebilir mi? Evet, hayvanların zekâtı yerine değeri verilebilir.
 78. Büluğ çağına ermemiş zengin çocuğun malından zekât gerekir mi? Hayır, büluğ çağına ermemiş zengin çocuğun malından zekât gerekmez.
 79. Üvey anne, üvey baba ve üvey çocuklara zekât verilebilir mi? Evet, üvey anne, üvey baba ve üvey çocuklara zekât verilebilir.
 80. Damat ve geline zekât verilebilir mi? Evet, damat ve geline zekât verilebilir.
 81. Kayınvalide ve kayınpedere zekât verilebilir mi? Evet, kayınvalide ve kayınpedere zekât verilebilir.
 82. Sivil toplum kuruluşlarına zekât verilebilir mi? Evet, sivil toplum kuruluşlarına zekât verilebilir.
 83. Sütanne-babaya zekât verilir mi? Evet, sütanne-babaya zekât verilebilir.
 84. Fakir gençleri evlendirmek ve sünnet ettirmek için harcanan para zekât yerine geçer mi? Evet, fakir gençleri evlendirmek ve sünnet ettirmek için harcanan para zekât yerine geçer.
 85. Bir firma, çalışanlarına dağıttığı yardımları zekât yerine sayabilir mi? Evet, bir firma, çalışanlarına dağıttığı yardımları zekât yerine sayabilir.
 86. Zekât vaktinden önce verilebilir mi? Evet, zekât vaktinden önce verilebilir.
 87. Taksitli olarak zekât verilebilir mi? Evet, taksitli olarak zekât verilebilir.
 88. Ticaret malının zekâtı neye göre hesaplanır? Ticaret malının zekât hesaplanması için malın alım tarihinden itibaren bir yıl geçmesi ve nisap miktarını aşması gereklidir. Hesaplama yöntemi, malın piyasa değeri ve üzerindeki borçların düşülmesiyle belirlenir. 18. Alacakların zekâtı nasıl verilir? Alacakların zekâtı, tahsil edildikten sonra verilir.
 89. Arazi mahsulünden zekât verilmesi gerekir mi? Evet, arazi mahsulünden zekât verilmesi gerekir.
 90. Ürün elde etmek için yapılan masraflar, öşür verilirken dikkate alınır mı? Evet, ürün elde etmek için yapılan masraflar, öşür verilirken dikkate alınır.
 91. Ortak olarak ekilen bir tarlanın ürününün zekâtını vermekle kim yükümlüdür? Ortak olarak ekilen bir tarlanın ürününün zekâtını, ortaklar eşit şekilde öderler.
 92. Ziynet eşyasına zekât verilir mi? Evet, ziynet eşyasına zekât verilir.
 93. Emlakçılar, mülkiyetlerindeki dairelerin zekâtını vermekle yükümlü müdürler? Evet, emlakçılar mülkiyetlerindeki dairelerin zekâtını vermekle yükümlüdürler.
 94. Şirket ortakları nasıl zekât verirler? Şirket ortakları, şirketin net karının hesaplanması ve bu kar üzerinden zekâtın ödenmesi yoluyla zekât verirler.
 95. Hisse senetleri zekâta tâbi midir? Evet, hisse senetleri zekâta tâbidir.
 96. Farklı ayarda altını bulunan kimse zekâtını nasıl hesaplar? Farklı ayarda altını bulunan kimse, altınlarındaki ayrıntıyı bilerek her türün ayrı ayrı hesaplanması gerekmektedir.
 97. Gayr-i meşru yolla sağlanan kazançtan zekât vermek gerekir mi? Hayır, gayr-i meşru yolla sağlanan kazançtan zekât vermek gerekmez.
 98. Temel ihtiyaçlar için biriktirilen para zekâta tabi midir? Hayır, temel ihtiyaçlar için biriktirilen para zekâta tabi değildir.
 99. Belediye, dernek, vakıflarca hazırlanan ve aşevlerinde dağıtılan iftar yemekleri zekât/fitre yerine geçer mi? Evet, belediye, dernek, vakıflarca hazırlanan ve aşevlerinde dağıtılan iftar yemekleri zekât/fitre yerine geçer.
 100. Fakir, güçsüz, zayıf insanların sağlık tedavilerini yaptıran vakıf, dernek gibi kuruluşlara zekât verilebilir mi? Evet, fakir, güçsüz, zayıf insanların sağlık tedavilerini yaptıran vakıf, dernek gibi kuruluşlara zekât verilebilir.
 101. Fitre miktarı nedir? Fitre miktarı her yıl belirlenen asgari ücret tutarındadır.
 102. Sadaka-i fıtır ne demektir, hükmü nedir? Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı öncesinde verilen bir sadakadır. Hükmü, farz veya vacip değilse de, Müslümanlar arasında yaygın bir uygulamadır.
 103. Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür? Sadaka-i fıtır vermekle yükümlü olanlar, kişinin kendisi ve geçimini sağlamakla yükümlü olduğu kişilerdir.
 104. Sadaka-i fıtır ne zaman verilir? Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın başlamasından önce verilir.
 105. Sadaka-i fıtrın, buğday, arpa, hurma veya üzüm olarak verilmesi zorunlu mudur? Hayır, sadaka-i fıtrın buğday, arpa, hurma veya üzüm olarak verilmesi zorunlu değildir. Parasal değeri olan yiyecekler de verilebilir.
 106. Yurt dışında çalışan kişi, fitreyi Avrupa şartlarına göre mi yoksa Türkiye şartlarına göre mi verir? Yurt dışında çalışan kişi, fitreyi Türkiye şartlarına göre vermelidir.
 107. Vaktinde ödenmeyen sadaka-i fıtır borcu nasıl ödenir? Vaktinde ödenmeyen sadaka-i fıtır borcu, ödenmek üzere biriktirilerek sonradan ödenebilir.
 108. Sadaka-i fıtır kimlere verilir, kimlere verilemez? Sadaka-i fıtır, fakirlere, ihtiyaç sahiplerine ve zekât verilemeyenlere verilir. Kendi nafakasını sağlayabilecek durumda olanlara verilmez.
 109. Teravih namazının mahiyeti ve hükmü nedir? Teravih namazı, Ramazan ayında kılınan ve nafile bir namazdır. Farz veya vacip değildir.
 110. Teravih namazını cemaatle veya tek başına kılmanın hükmü nedir? Teravih namazını cemaatle veya tek başına kılmak her ikisi de caizdir.
 111. Teravih namazı kaç rekattir? Teravih namazı 20 rekattır.
 112. Teravih namazı tek niyetle kılınabilir mi? Yoksa her selam verdikten sonra tekrar niyet etmemiz gerekir mi? Teravih namazı tek niyetle kılınir, yani namazın başında niyet edilerek kılınabilir. Her selam verdikten sonra tekrar niyet etmek gerekmez.
 113. Oruç tutmayan bir kimsenin Teravih ve diğer beş vakit namazları geçerli olur mu? Evet, oruç tutmayan bir kişinin Teravih ve diğer beş vakit namazları geçerlidir. Ancak oruç tutmayan bir kişinin nafile namazları kabul edilmez.

Ramazan ayında oruç ve diğer ibadetler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen yorumlar bölümünde sorularınızı paylaşın ve biz de sizinle bilgilerimizi paylaşalım. Ramazan ayının bereketli ve huzurlu geçmesi dileğiyle, hoşça kalın.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *