YÜKLENİYOR

Type to search

Coronavirüs belirtisi yok mu? Belkide Taşıyıcısınızdır ve Etrafınıza Yayıyorsunuzdur!

Genel Sağlık A-Z Soğuk Ve Grip

Coronavirüs belirtisi yok mu? Belkide Taşıyıcısınızdır ve Etrafınıza Yayıyorsunuzdur!

Paylaş

Çalışmalar, semptomları hafif veya hiç olmayan taşıyıcıların COVID-19 yayılmasının kilit parçası olduğunu göstermektedir

Koronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili başlıca endişelerden biri, virüsün yayılma kolaylığıdır. Odak noktası aktif hastalık belirtileri gösteren hastaları izole etmek olmakla birlikte, birkaç yeni çalışma, hafif veya hiç semptom göstermeyen taşıyıcıların virüsün yayılmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

COVID-19 vakalarının% 80’inde hafif semptomlar olduğunu biliyoruz. Pulmonologlar karmaşık konulardan, semptomların bazen iki haftaya kadar belirgin olmayabileceğini söylüyor. Ve bu spesifik olmayan semptomlar (ateş, boğaz ağrısı, öksürük) grip veya soğuk algınlığı gibi diğer yaygın hastalıkları da yansıtabildiğinden, enfekte olanların çoğu – özellikle salgının başlarında – virüsü taşıdıklarının farkında değildi.

Çin’de ki yayılma

Bir çalışma, Çin’deki ilk yayılmaya baktıklarında sadece hafif semptomları olan kişilerin yayılmayı körüklediğini buldu.

Çalışma, Çin’deki yüzlerce şehirde COVID-19’un ilk yayılımını simüle etmek için matematiksel bir model kullandı. Araştırmacılar, ABD Hastalık Kontrol Merkezleri’nin (CDC) Çin Wuhan için Seviye 3 seyahat uyarısı verdiği 23 Ocak 2020’den önce enfeksiyonların% 86’sının belgelenmediği sonucuna vardı.

Belgelenmemiş bu vakaların birçoğunda hafif veya hiç semptom görülmediği için çalışma, bu taşıyıcıların “popülasyonun başka türlü gerçekleşeceğinden çok daha büyük bir bölümünü” maruz bırakma riski taşıdığını iddia etti. Bu noktayı eve götüren çalışma, “belgelenmemiş enfeksiyonlar, belgelenen vakaların% 79’unun enfeksiyon kaynağı olduğu” sonucuna vardı.

Başka bir deyişle, birçok insan “gizli taşıyıcılar” dı. Virüsü bilmeden ve muhtemelen virüsün yayılmasında önemli bir faktörleri vardı.

Bazıları semptomsuz yayıldı

Japonya’da yapılan bir araştırma, hiçbir semptom göstermeyen COVID-19 taşıyıcılarının sayısının altını çizmektedir. Bir tanesi, eski bir yolcunun virüs için pozitif olduğunu test ettiği keşfedilen 2020 Şubat ayı başlarında Japonya’da karantina altına alınan Diamond Princess yolcu gemisine odaklandı.

Bu çalışma, karantinaya alınan yolculara uygulanan 3.063 testten 634’ünün tekrar pozitif olduğunu bulmuştur. Bu pozitif hastaların yaklaşık % 17.9’unun semptom göstermediği tahmin edilmektedir.

Evde kalmanın önemi

Bu çalışmaların, karantinalar ve sosyal mesafeler gibi koruyucu önlemlerle ilgili olarak hükümet ve tıbbi kurumların talimatlarını izlemenin öneminin anlamamız gerekıyor. Bu kadar çok taşıyıcının çok az semptom göstermediği veya hiç göstermediği göz önüne alındığında, kaç kişinin virüsü taşıdığını bilmek imkansızdır. Bu gerçeklik önleyici tedbirleri daha da önemli hale getirir.

Virüs, taşıyan bir kişi yakınınızda öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda (2 metre içinde) solunum damlacıkları ile havaya yayılabileceğinden ve kişiden kişiye temasla geçebildiğinden, semptomlardan bağımsız olarak başkalarından sosyal uzaklıklar zinciri kırmaya yardımcı olabilir.

Resim Clem Onojeghuo

Etiketler:

You Might also Like

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *