YÜKLENİYOR

Type to search

Böbrek taşı hastalığı neden artıyor (ve riskinizi azaltmak için neler yapabilirsiniz)

İdrar Ve Böbrek Sağlığı Sağlık A-Z

Böbrek taşı hastalığı neden artıyor (ve riskinizi azaltmak için neler yapabilirsiniz)

Paylaş

Uzmanlar, kadınlar, genç yetişkinler ve hatta çocuklar için risk daha hızlı arttıkça böbrek taşlarının daha yaygın hale geldiğini söylüyor. Ürologlar, tarihsel olarak taş hastalığı geliştirme riski daha düşük olan hastalarda böbrek taşlarının da ortaya çıktığını söylüyor.

Halk sağlığı durumu kötüleştikçe, böbrek taşı insidansı artmıştır. Kadınlarda ve çocuklarda taş prevalansı son 5 ila 10 yılda arttı ve daha hızlı büyüyor.

Doktorlar böbrek taşlarını önlemek için şu tavsiyelerde bulunurlar;

Bol bol su için

Yeterince sıvı almadığınızda böbrekleriniz daha az idrar üreterek idrarınızı daha konsantre hale getirir ve taş geliştirme olasılığınız daha yüksektir, dedi. Gün boyunca yarısı su olmak üzere 10 ila 12 bardak sıvı için ve yatmadan önce 1 bardak sıvı içmeyi unutmayın. Amaç günde 2 litreden fazla idrar yapmaya çalışmaktır.

Sıcak iklimlerde, uygun hidrasyonu korumak daha da önemlidir. Aslında araştırmalar, küresel ısınmanın gelecekte dehidrasyon ve taş hastalığı riskini bazı iklimlerde yüzde 30’a kadar artıracağını tahmin ediyor.

Sodyumu sınırlayın

Doktorlar, yetersiz beslenme ve insanların yediklerinin böbrek taşı oluşumuyla yakından bağlantılı olduğunu söylüyor. 1 numaralı suçlu, idrardaki kalsiyum seviyelerini artıran çok fazla sodyumdur. Bu yüzden masaya tuz koymayın ve fast food, konserve veya işlenmiş gıdalardan kaçının. Ekmek gibi çok fazla tuz içerebilen günlük yiyeceklerin üzerindeki gıda etiketlerini okumak da önemlidir.

Fruktozu azaltın


Doktorlar, birçok işlenmiş gıdada bulunan yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi çok fazla fruktozun da taş oluşumuna yol açabileceğini söylüyor. Böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olmak için fruktoz alımı sınırlandırılmalıdır.

Daha fazla narenciye yiyin


Diyetinize limon, portakal ve kavun gibi daha fazla narenciye eklemek böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kalsiyum alımı


Popüler inanışın aksine, kalsiyum alımı aslında böbrek taşlarının tekrarlamasına yardımcı olabilir. Süt, yoğurt veya peynir gibi kalsiyum açısından zengin gıdaları her öğünle eşleştirmek, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın böbrek taşı türü olan kalsiyum oksalat taşlarının tedavisine yardımcı olabilir.

Aktif kalın ve sağlıklı bir kiloyu koruyun


Obezite, diyabet (başka bir böbrek taşı risk faktörü) ve idrarda kalsiyumu artıran yüksek sodyumlu işlenmiş gıdalar ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Fotoğraf : AndrewLozovyi tarafından oluşturulan klinikte ultrason taraması

Etiketler: