YÜKLENİYOR

Type to search

İdrar Renginiz Neden Önemlidir?

İdrar Ve Böbrek Sağlığı Sağlık A-Z

İdrar Renginiz Neden Önemlidir?

Paylaş


Neyin normal olduğunu ve neyin olmadığını öğrenin

İdrar, tıbbın ilk günlerinden beri önemli bir tanı aracı olmuştur. Ne kadar su içtiğinizden idrar yolu enfeksiyonunuz olup olmadığına kadar vücudunuzun durumu hakkında çok şey söyleyebilir.

İdrar ne renk olmalı?

İdrarınız, böbreklerinizin kanınızdan süzdüğü su, elektrolitler ve atık ürünlerin bir karışımıdır. Sağlıklı ve yeterli su içtiğinizde, idrarınız renksiz, hafif saman ve bal arasında olmalıdır. Yeterince sıvı içmediğinizde idrarınız daha konsantre hale gelir ve koyu sarı veya kehribar rengine döner.

İdrar renginin günden güne biraz değişmesi tamamen normaldir. Ancak belirli bir sarı aralıkta kalmalıdır.

İdrarınız aniden renk değiştirirse ne yapmalısınız?

Hemen endişelenmeyin: basit bir açıklaması olabilir. Bazı gıdalar, antibiyotikler, müshil ve boyalar idrarınızı geçici olarak farklı bir renge çevirebilir.

Elbette bu çarpıcı renk daha büyük sorunların da habercisi olabilir. Gerçekten sıra dışı bir şey görürseniz, görmezden gelmeyin.

Öyleyse neyin normal olduğunu ve doktorunuza nelere danışmanız gerektiğini keşfedelim.

Renk yok (şeffaf)

Berrak idrar net bir mesaj gönderir: Çok fazla su içiyor olabilirsiniz. Şu anda vücudunuzun nemli kalması ve düzgün çalışması için suya ihtiyacı var. Vücudunuzun nemli kalması ve düzgün çalışması için suya ihtiyacı olduğu doğrudur. Temel kural, sisteminizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için günde 64 ons sıvı içmektir.

Bu toplamı aşmak, idrarınızın içtiğiniz su gibi görünmesine neden olabilir. (Ayrıca vücudunuz fazla sıvıyı atmaya çalışırken sık sık tuvalete gidersiniz.)

Ara sıra temiz çiş önemli değildir. Ancak bu devam eden bir sorunsa, tuz ve elektrolit seviyeleriniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha düşük olabilir.

Ya idrarınız temizse ve susadıysanız? Bu, altta yatan bir böbrek problemini veya diyabeti gösterebilir. Bu durumda, bir doktora görünmek en iyisidir.

Koyu sarıdan hafif samana

Bu iyi haber! İdrar renk tablosunda tercih ettiğiniz bölüm. Soluk sarı kategoriye giren idrar, sağlıklı ve iyi nemlendirilmiş olduğunuzu gösterir. Bu arada, bu sarımsı renk tonuna vücudunuzun ürettiği ürokrom adı verilen bir pigment neden olur.

Kehribar veya bal

Karanlık idrar, vücudunuzun sizinle konuşmasıdır. O ne söylüyor? Temel olarak, biraz su iç.

Daha koyu bir renk, hafif dehidrasyonun bir işaretidir. Temel olarak, idrarınız daha konsantre bir karışımdır çünkü sisteminizdeki sıvı seviyeleri gerekenden daha düşüktür.

Bu, sıcak bir günde dışarıda terlediyseniz veya egzersiz yapmayı yeni bitirdiyseniz olabilir.

Depoyu tekrar doldurup rengini normale döndürmelisiniz.

Şurup veya kahve rengi

Dehidrasyon seviyeleriniz çizgiyi aştı ve daha da endişe verici hale geldi. Sıvıları mümkün olan en kısa sürede alın.

İdrardaki safra, karaciğer hastalığının bir işareti olan koyu kahverengi akıntıya da neden olabilir. Paslı veya kahverengi çiş aynı zamanda cildi ve sinir sistemini etkileyen nadir bir hastalık olan porfirinin bir belirtisidir.

Sıvı replasmanı idrara çıkma problemlerinizi gidermezse, doktorunuza görünün.

Pembeden kırmızıya

Renk çarkındaki bu beklenmedik kaymanın nedeni yedikleriniz olabilir. Bunun nedeni, geçen gün pancar, yaban mersini veya ravent renkli yiyecekler yemiş olmanız olabilir. Ama böyle bir şey yemediyseniz… endişe kaynağı olabilir. Pembe veya kırmızımsı idrar aşağıdakilerin bir işareti olabilir:

  • İdrarda kan.
  • Böbrek hastalığı.
  • Böbrek veya mesane kanseri.
  • Böbrek taşı.
  • İdrar yolu enfeksiyonu.
  • Prostat sorunları.
  • Kurşun veya cıva zehirlenmesi.

Renk sararmazsa en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.


Portakal


Çişiniz turuncu ise yeterince su içmiyor olabilirsiniz. Veya karaciğer veya safra kanalı hastalığınız olabilir. Veya gıda boyası veya ilaç olabilir.
Turuncu renk geçmiyorsa, önce rehidrate edin ve doktorunuzla iletişime geçin.


Mavi veya yeşil

Şey… kesinlikle farklı.
Bu büyük olasılıkla yediğiniz bir şeyin (ağır lekeli yiyecekleri düşünün) veya ilaçların sonucudur.
Bununla birlikte, hiperkalsemiyi içeren nadir bir genetik bozukluk, idrarınızı maviye veya yeşile çevirebilir. İdrar yollarını enfekte edebilen bazı bakteriler de olabilir.
Bu renge idrar yapmaya devam ederseniz, doktorunuza görünün.

Bulanık idrar

İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları bulanık idrara neden olabilir. Yine, dehidrasyon da suçlanabilir.
Semptomlar devam ederse, bol sıvı içirin ve doktorunuzu arayın.

Köpüren idrar

Buradaki açıklama sadece temel hidrolik olabilir.
Temel olarak, mesanenizi çok fazla boşaltıyorsunuz ve tuvalet suyunu normalden biraz daha fazla ağır, ağır akıntı ile karıştırıyorsunuz.
Bununla birlikte, çok fazla protein veya böbreklerle ilgili bir sorunu da gösterebilir. Bu sık sık oluyorsa, doktorunuza görünün.

Nihayet;

İdrarınıza bakarak çok şey söyleyebilirsiniz. Ancak tıp uzmanları, rutin fizik muayeneler sırasında yapılan idrar testleriyle birlikte gelen karmaşık analizlerden daha fazlasını öğrenebilirler.
Doktora gittiğinizde o bardağa sadece idrar koymuyorsunuz. Kendiniz hakkında bilgi veriyorsunuz ki bu sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *