YÜKLENİYOR

Type to search

Kalp Krizinden Sonra Ne Kadar Egzersiz Yapabilirsiniz?

Kalp Ve Damar Sağlığı Sağlık A-Z

Kalp Krizinden Sonra Ne Kadar Egzersiz Yapabilirsiniz?

Paylaş

Yüzünüzdeki rüzgar ve kulaklarınızda en sevdiğiniz podcast gibi günlük koşunuza geri dönmek için istekli olacaksınız. Ancak yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, koşuya çıkmayı veya spor salonuna gitmeyi düşünmek oldukça korkutucu olabilir.

Panik olmadan ter atabilir misin?

Biraz zaman tanıyın ve doğru adımları atın; hatta bir zamanlar keyif aldığınız koşuya ve diğer yüksek yoğunluklu aktivitelere geri dönebilirsiniz.

Egzersiz yapmaktan korkmayın.

Kalp krizinden sonra egzersiz yapın: Kardiyak rehabilitasyon yardımcı olabilir. Bir uzmandan mutlaka destek alin.

Kalp krizinden sonraki ilk günlerde bile kaslarınızı çalıştırmak sizin için iyidir. Hastaneden ayrılmadan önce bile mümkün olduğunca ayağa kalkıp yürümeye çalışın.

Eve geldiğinizde, en azından düzenli yürüyüş egzersizinize devam etmeyi planlayın.
Kalp krizinden sonra kendi antrenman programınızı tasarlamak mümkün olsa da, uzman yardımına güvenmek en iyisidir. Kardiyak rehabilitasyon bunun için var.

Kardiyak Rehabilitasyonun Avantajları:

– Uzman bakımı alıyorsunuz: Kardiyak rehabilitasyon programı, egzersiz ve beslenme eğitimi ve denetimli fiziksel aktivite sağlar. Güvenliğiniz bir numaralı önceliktir.
– Kardiyak rehabilitasyon uzmanları, başlamanız için güvenli bir egzersiz programı geliştirdi. Güçlendikçe yoğunluğu artırmayı ve güveninizi yeniden kazanmayı bekleyin.
– Yavaş yavaş ayağa kalkacaksınız: Kardiyak rehabilitasyon, fiziksel aktiviteyi güvenli ve kademeli olarak yeniden başlatmak için tasarlanmıştır.

Yüksek yoğunluklu egzersiz: evet mi hayır mı?

Tahmin edebileceğiniz gibi, tekrar egzersiz yapmaya başlamak isteyeceksiniz. Zamanla ve programınıza uygun olarak, keyif aldığınız aktivitelere, hatta yüksek yoğunluklu aktivitelere dönme ihtimaliniz yüksek.

Teorik olarak, kalp krizinden sonraki herhangi bir egzersizin adil bir oyun olabileceğini söyledi. Ancak bu, bir kalp olayından sonra herkesin bir ultramaraton koşucusu olabileceği (veya olması gerektiği) anlamına gelmez.

Sizin için neyin işe yaradığının planini yapın: ne yapabilirsiniz ve bunu ne kadar hızlı yapabilirsiniz – birçok faktöre bağlıdır.

Mevcut sağlık ve zindelik seviyesi. Doktorunuz ve kardiyak rehabilitasyon ekibiniz makul bir plan ve ritim geliştirmenize yardımcı olabilir.

Antrenman yoğunluğunuz ne olmalı? 


Terlemek güzeldir, ancak yoğunluğu ne kadar terlediğinizle ölçmemelisiniz. Nefes nefese kalıyorsanız, çok zorluyorsunuzdur.

Göğsünüzde herhangi bir ağrı veya rahatsızlık varsa, durun ve doktorunuza danışın.

Kendinizi eskisi kadar zorlamazsanız sorun değil. Koşmayı seviyorsanız ve koşmaya geri dönmek istiyorsanız, burası harika bir yer. Ancak formda kalmak için maksimum yoğunlukta egzersiz yapmanız gerekmez ve aslında çoğu durumda her egzersiz yaptığınızda maksimum yoğunlukta egzersiz yapmamalısınız. %100 çaba, %100 yoğunluk anlamına gelmez.

Yüksek yoğunluklu antrenmanın şu anda sizin için en iyi seçenek olmadığını düşünüyorsanız, eskiden sizin için en iyi sonucu verse bile, kendinizi hırpalamayın. Çalışması için maksimum hareketi yapmanıza gerek yok.

Hedefleriniz gerçekçi olduğu sürece kalp krizinden sonra egzersiz yapmanın tek bir doğru yolu yoktur. Kalp krizinden önce bulunduğunuz seviyeye gidemeyebilirsiniz. Bununla yaşayabilirseniz, zorlu bir egzersiz seviyesine güvenli bir şekilde dönerken, hala ödüllendirici olan gerçekçi hedefler belirleyebilirsiniz.

Fotoğraf

Havlu ve şişe su ile gülümseyen kıdemli sporcu. AndrewLozovyi

Etiketler: