YÜKLENİYOR

Type to search

Kalp Krizinin Erken Belirtileri nelerdir?

Kalp Sağlıklı Yaşam Kalp Ve Damar Sağlığı Sağlık A-Z

Kalp Krizinin Erken Belirtileri nelerdir?

Paylaş

Amerika’da her 40 saniyede bir bir kişi kalp krizi geçiriyor.

Klasik kalp krizi semptomları göğüste ağrı ve /veya göğüs kemiği üstünde ağırlık hissidir. Ancak insanlar daha hafif veya tipik olmayan başka belirtiler de hissedebilir. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Buğan bu semptomları tanımanın ya da anlamlandırarak erken dönemde sağlık kuruluşuna başvurmanın hayat kurtaracağını ifade ediyor.

Erken Kalp Krizi Semptomları

Genellikle kalp krizi ani ortaya çıksa da bazen yavaş seyirli ilerleyebilir. Sık karşılaşılan erken uyarı olabilecek semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Göğüste ağrıdan ziyade basınç ve gerginlik hissi,
 • Ağrının genellikle kola, alt çeneye, göğüse, boyuna ve sırta yayılması,
 • Soğuk soğuk terlemelerin eşlik etmesi,
 • Nefes darlığı,
 • Mide bulantısı, sıradışı yorgunluk,

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Buğan, genç, yaşlı, kadın, erkek farketmeden herkesin bu belirtileri yaşayabileceğini fakat şeker hastalığı olan, yaşlı ve kadınlarda bu tipik belirtilerin daha az hissedilebilir olabileceği konusunda ikazlarda bulunmuştur.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi belirtilerinin bazılarını deneyimleyen kişilerin genellikle hastaneye gitmekte tereddüt yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Barış Buğan, bu nedenle hayatını kaybeden hastalarının olduğunu ifade ediyor. Sonuçta mide bulantısı ve boyun ağrısı çok ciddi olarak görülmeyen nedenler olabilir. Bu belirtileri yaşayan kişiler son derece belirsiz bir durum içinde hissederler ve doktora açıklamakta zorluk yaşanabilir düşüncesi ile hareket edebiliyorlar.

Fakat kalp krizi geçirme riskiniz varsa hızlı hareket etmek ve geç olmadan erken hareket etmek en iyisidir.

Koroner damarlar denilen kalbi besleyen kan damarlarında aniden kan akışı engellendiğinde kalp kası beslenemediği için hasar görmeye başlar ve kalp krizi meydana gelir. Acil tedavi edilmezse kalp dokusu ölmeye başlar. Doktorunuz tedaviye ne kadar erken başlarsa sonuç o kadar iyi olur. Doç. Dr. Barış Buğan’ın ifade ettiği gibi zaman eşittir yaşam demektir.

Ani tıkanan damarın ilaç ve acil anjiyografi işlemi ile mekanik bir şekilde açılması ve kalbe yeniden kan akışının sağlanması temel tedavi şeklidir. Böyle bir tedavi yıllar boyunca etkilidir ve hayat kurtarır. Kalp krizini tedavi etmek tıp tarihinin en büyük müdahalelerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Kim kalp krizi riski taşır?

 • Obezite problemi olanlar,
 • Şeker hastalığı olanlar,
 • Sigara gibi tütün ürünleri (e-sigara dahil) kullananlar,
 • Kalp hastalığı olan ve geçmişte kalp krizi geçirmiş olanlar,
 • Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü olanlar,
 • Ailede kalp hastalığı hikayesi olanlar,

Bu kategorilerden herhangi birine giriyorsanız yaşadığınız belirtileri daha fazla dikkate almalısınız. Hatta Doç. Dr. Barış Buğan, bu riskleri taşıyanların herhangi bir şikayeti olmasa bile bireysel risk durumunu ortaya koyabilmek ve erken tedbirlerin alınabilmesi adına kalp kontrollerini yaptırmaları gerektiğini tavsiye etmektedir.

Genç ve sağlıklı olsanız bile bu semptomları öğrenmenizde ve dikkate almanızda fayda var ve bunları yaşadığınızda hızlı hareket etmelisiniz. Modern tıbbın hayat kurtaran tedavilerinden faydalanmanız için biran önce hastaneye gitmelisiniz. Şüphe duyduğunuzda hemen acil servise başvurmalısınız.

Sn Prof.Dr Barış Buğan’a verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ederiz.

Prof. Dr Barış Buğan

doc dr baris bugan

Photo Senior woman helping to husband who falled down on floor created by AndrewLozovyi

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *