YÜKLENİYOR

Type to search

Boyun Ağrınız Aslında Boyun Artriti Olabilir mi?

Ortopedi Sağlık A-Z

Boyun Ağrınız Aslında Boyun Artriti Olabilir mi?

Paylaş

Yıllarca yürümenin ve koşmanın dizlerimize ve kalçalarımıza zarar vermesi gibi, başımızda biriken stres (yaklaşık 10 kiloluk bir bowling topunun ağırlığı) boyunlarımızdaki diskleri ve eklemleri yıpratabilir. Sonuç olarak, neredeyse herkes servikal spondiloz olarak da bilinen boyun artriti geliştirir.

Diskler bozulmaya başlar ve kemikler üst üste binerek kemik mahmuzları oluşturur.

Herkeste disk dejenerasyonu vardır. Ne yazık ki, diskler dayanıklı değildir. 60 yaşına gelindiğinde, insanların yaklaşık yüzde 90’ı bir röntgende servikal omurga dejenerasyonuna dair bazı kanıtlar gösterecektir.

Servikal spondilozun belirtileri nelerdir?

Ağrı, boyundaki bir disk sorununun en belirgin belirtisidir, ancak hasarın derecesinin ağrı düzeyiyle hiçbir ilgisi yoktur.

Aynı oranda servikal dejeneratif değişikliklere sahip insanların sadece küçük bir yüzdesi boyun ağrısına sahiptir. Boyun ağrısı yaşayanlarda rahatsızlık genellikle kısa sürelidir ve 6 ila 12 hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Bazen boyun artriti sinirleri sıkıştırarak sinir köklerinin omurgadan ayrıldığı alanı daraltabilir. Bunun kolda yayılan ağrı veya kol ve eldeki uyuşma ve güçsüzlük olduğunu hissedebilirsiniz. Çökmüş bir disk veya kemik çıkıntısı omuriliği sıkıştırır ve kompresyona neden olursa, daha ciddi semptomlara (hareket kaybı, denge kaybı, yürüme güçlüğü veya mesane ve bağırsak kontrolü ile ilgili sorunlar gibi) neden olabilir.

Kendinize biraz zaman verin

Boyun ağrınız varsa, boynunuza fazladan baskı yapmamak için birkaç haftada bir aktivite değiştirin. Daha şiddetli ağrı kesici için doktorunuzu gördüğünüzden emin olun.

Ağrı azaldığında, bir fizyoterapiste görünmenizi veya hareketliliği artırmak ve boyun sertliğini önlemek için bazı egzersizler yapmanızı önerir. Altı hafta sonra ağrı devam ederse, doktorunuza görünün.

Ne zaman ameliyatı düşünmelisiniz?

Zaman ve cerrahi olmayan önlemler, boyun artriti olan çoğu insanın rahatsızlığını giderecektir. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sıkıştırılmış bir siniri cerrahi olarak onarmanın bir yolu diskektomidir. Cerrah, sinir üzerindeki baskıyı azaltmak için hasarlı diskin bir kısmını çıkarır. Omurlar daha sonra omurgayı stabilize etmek için kaynaştırılabilir veya kaynak yapılabilir. Diğer bir cerrahi seçenek, sinirin içinden geçtiği omurgadaki açıklığı genişleten ve siniri sıkıştıran kemik çıkıntısını ortadan kaldıran posterior foraminotomidir.

Omurilik sıkışması cerrahi olarak çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Bütün bunlar sinirler için daha fazla alan yaratır. Ön dekompresyon ve füzyon cerrahisi, sıkıştırılmış bir sinirin tedavisine benzer. Omurilik sıkışması, omurun lamina adı verilen bir kısmı veya laminoplasti adı verilen bir prosedür çıkarılarak da ele alınabilir.

Sinir sıkışması olan kişilerin büyük çoğunluğu ameliyattan kurtulur. Omurilik sıkışması olan kişilerde de iyileşme olur, ancak iyileşmenin boyutu ameliyattan önceki nörolojik işlev bozukluğunun şiddetine bağlıdır.

Kaynak

Fotoğraf, İş yerinde boyun ağrısı çeken iş adamının arkadan görünümü. IgorVetushko tarafından oluşturuldu

 
Etiketler: