YÜKLENİYOR

Type to search

Uyku Apnesi Diyabeti Yönetmeyi Daha Zorlaştırabilir : Bilmeniz Gerekenler

Sağlık A-Z Şeker hastalığı

Uyku Apnesi Diyabeti Yönetmeyi Daha Zorlaştırabilir : Bilmeniz Gerekenler

Paylaş

Horluyor musun? Her gün yorgun musun? Geceleri sık sık uyanır mısın? Uyku apnesi sığ veya kesintili solunuma neden olabilir.

Şeker hastalığınız varsa uyku apnenizi yönetmek önemlidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, yaklaşık 18 milyon insanda uyku apnesi var ve bunların yüzde 80’i teşhis edilmemiş durumda.

Diyabetiniz varsa, uyku apnesi diyabetinizi kontrol etmenizi zorlaştırabilir. Bunun nedeni, uyurken nefes almayı bıraktığınızda kanınızdaki karbondioksitin artmasıdır.


Bunun sonucunda:

İnsülin direnci, vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamaması. Bu, kanda daha fazla şekere neden olur ve bu da yüksek kan şekerine neden olabilir.

  • Kronik hipertansiyon.
  • Daha yüksek kalp hastalığı veya kardiyovasküler hastalık insidansı.
  • Sabah baş ağrısı.
  • Gün içinde uykusuzluk.
  • Hüsrana uğramışlik hissi.
  • Sinirlilik.
  • Cinsel işlev bozukluğu.
  • Horlama.
  • Çoğu zaman yorgun veya bitkin hissetmek.

Dinlenme veya uyku eksikliği, egzersiz yapmak veya yemek planlamak için motivasyon eksikliğine de yol açabilir. Bu genellikle aile, arkadaşlar ve meslektaşlarla ilişkileri etkileyen sinirliliğe yol açar. Uyku hali, insanların ilaçlarını almayı unutmalarına da neden olabilir ve bu da daha fazla diyabet komplikasyonuna yol açabilir.

Uyku apnesi genetik olarak ilişkili olabilir ve en çok fazla kilolu veya obez kişilerde, sigara içenlerde ve 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür.

Farklı uyku apnesi türleri vardır; bunlardan biri, fiziksel hava akımı obstrüksiyonu ile solunumun kesintiye uğradığı obstrüktif uyku apnesi (veya OUA). OSA’da horlama yaygındır. OSA’da horlama yaygındır. Ulusal Sağlık Enstitüleri, 12 milyon Amerikalı’nın tip 2 diyabetli kişilerde yaygın bir durum olan OSA’ya sahip olduğunu bildirmektedir.

Çalışmalar, artan OSA şiddetinin daha zayıf glisemik kontrol ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Şeker hastalığınız varsa ve aşağıdaki belirtilere sahipseniz, uyku apneniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla uyku çalışması yaptırmanız hakkında konuşmalısınız:

Uyku apnesini teşhis etmek için, siz uyurken vücudunuzun nasıl çalıştığını kaydeden polisomnogram adı verilen bir uyku testiniz olabilir. Test, göz hareketlerini, elektriksel beyin aktivitesini, kas aktivitesini, kalp atış hızını, solunumu ve kandaki oksijen seviyelerini ölçer.

Uyku apnesi CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) ile tedavi edilebilir. Bu, uyurken burnunuza ve ağzınıza taktığınız maskedir. Makineden gelen hava basıncı, havayı burundan geçmeye zorlar. Bu, uyku sırasında boğazın kapanmasını önler. Durumu yönetmek için başka bir seçenek, uyku apnesini tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından yakın zamanda onaylanan implante edilebilir bir nörostimülandır.

Şeker hastalığınız varsa, bilmek isteyeceğiniz son şey:

Uyku apneniz var çünkü uyku apnenizi kontrol etmeniz gerekiyor.

Diyabetinizi yönetin.

Geceleri dinlenin!

Etiketler: