YÜKLENİYOR

Type to search

Sosyal Mesafeye Rağmen Akrabalarla Nasıl Bağlı Kalınır?

Akıl sağlığı Genel Sağlık A-Z

Sosyal Mesafeye Rağmen Akrabalarla Nasıl Bağlı Kalınır?

Paylaş
CORONA-19

Bağları güçlendirmede yaratıcı olun ve zihinsel sağlığı koruyun.

COVID-19’dan önce insanlar birbirleriyle içli dışlıydılar. Konuşurken birbirlerine dokunmalar, tokalaşmalar, selamlaşmalar, öpmeler birbiri ardına geldi. Artık sosyal mesafeli görgü kuralları tam olarak yürürlüğe girdiğine göre, hepimiz bir metre kuralına daha da dikkat etmek zorundayız. Koronavirüs (COVID-19) çağında, bir metrelik kural artık iki metre kuralı haline geldi. Ve insanların enfekte olduğu durumlarda, izolasyon ve karantina yeni normal haline geldi.

Bunun da ötesinde devletler koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için daha fazla çaba sarf ederek evde kalma emirleri uygulamıştır. Uygulanan önlemlerin adları hemen hemen ne yapmamız gerektiğini gösteriyor – çok çok önemli bir çalışan değilseniz veya sağlık hizmetleri veya ev ihtiyaçları için dışarı çıkmanız gerekmediği sürece evde kalın.

“Bu, çoğumuz için zor bir zaman çünkü insanlar olarak çevremiz üzerinde kontrol sahibi olmak istiyoruz”

Belirsizlik dönemlerinde sosyal kalarak, hayatlarımızda bir miktar kontrol sahibi olabileceğimize inanıyoruz. Sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarınızla ve ailenizle düzenli olarak kontrol etmenizi ve hatta iletişim uygulamalarıyla yaratıcı olmanızı öneriyoruz.

Ailenin genç üyelerinden başlayın.

Şu anda düzenli kontrol ve video sohbetlerinden gerçekten fayda sağlayabilecek iki büyük grub yaşlılar ve çocuklar.

Bu konuda bazı korkuları olan yaşlılarla bağlantı kurmak ve onlara yardım edip edemeyeceğimizi sormak özellikle önemli. Ve diğer taraftanda, çocuklarımıza yaşa uygun bilgi verilmesi gerekiyor. Yaşlılara ve çocuklarımıza noktada onları korumak veya desteklemek ayrica ailemize ve arkadaşlarımıza bağlantıda kalmak yapmamız gereken en önemli işimiz olmalı.

Dışa dönükleri ve içe dönükleri kontrol edin

Dışa dönük ya da içe dönükler için her durum bir hayal kırıklığı olacak

Fikirler veya davranışlar, bu durumun içe dönükler için harika bir zaman ve dışa dönükler için korkunç bir zaman olduğunu söyleyebilse de, kimse plana göre bir şeyler yapamamanın hayal kırıklığına karşı bağışık değildir. Terk etmek zorunda kaldığınız tatil planları, kaybettiğiniz iş fırsatları veya yeniden planlamak zorunda olduğunuz büyük kutlama hakkında düşündüğünüzde, sizi çaresiz ve bunalmış hissetmenize neden olabilir. Böylece, sosyal yelpazeye nereden düştüklerine bakılmaksızın arkadaşlarımızı kontrol etmemıze yardımcı olur.

İçine kapanık veya dışa dönük olsanız da, hayal kırıklıkları herkesin hayatında olacaktır. Bu yüzden benim için, önce bu durumların farkına varmak, hayal kırıklığını tanımak önemlidir

Arkadaşlarınızla olanlar hakkında konuşmak, onların hıssetlıklerı olumsuzluklar üzerinde iyi etki yaratabilir, iyi hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Ve bunu yaparken stresinizide hafifletilebilirsizin.

Ve bu olayı sadece sevdikleriniz için deği içine kapanık birilerini tanıyorsanız onlarada yardım edebilirsiniz. Onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlayın. Bu durumu nasıl atlattıklarını, ne yaptıklarını veya herhangi bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını görmek için hızlı bır kontrol yapmalısınız. Hatta beraber televizyon izlemek veya sizinle başka bir sakin etkinlik yapmak isteyip istemediklerini sorabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle etkileşim kurmanın eğlenceli ve yeni yollarını bulun

Sosyal medyanın çoğumuz için bir yaşam çizgisi haline geldiği çok açık. Muhtemelen Facebook’tan küfür edenlerin artık her zamankinden daha aktif olduğunu fark etmişsinizdir. Güzel olan şey, sosyal platformları daha yaratıcı ve gerçek yollarla kullanmaya başlamamızdır. Dans sınıflarından DJ setlerine, canlı hikaye oturumlarına, sanal turlara kadar, bağlantıda ve etkileşimli kalmanın benzersiz yollarını keşfediyoruz.

Kriz zamanında yaratıcı iletişim yöntemlerinin büyük bir savunucusu olun, çünkü sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlardan uzaklaşmak durumu sadece yönetmeyi zorlaştıracaktır.

Bağlantıda kalmanın yollarını oluşturmalı veya şu anda yaratıcı olmak için ilginç veya eğlenceli bir şey icat etmeliyiz. Ve bu fikirleri bulmalı ve çocuklarımızın duygusal IQ’larını ve kendilerine olan güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için, onlara katılmalarına izin vermeliyiz

Çocuklar çok zeki ve yaratıcıdırlar. Evde kalmamızın gerektiği bu günlerde sevdiklerinizle zaman geçirmenin yeni yollarını bulmaya çalışırken ilham almanız gerekiyorsa, onlara bakın.

Çocukların, kuzenlerini veya arkadaşlarını FaceTime/WhatsApp ile görüntülü aramalarını sağlayın ve onlarla masa oyunu oynatın. Çocukluğumuzun oyunu “İsim Şehir Hayvan” çok eğlenceli olucaktır. Büyükanne ve büyükbabasına okuduğu kitapları anlatmasını sağlayın. Bu hem çocuklarınıza, hemde onlara iyi gelecektir.

Sanırım bu zamanı yenilikçi olmak ve bununla nasıl başa çıkacağımız konusunda yaratıcı olmak için kullanabiliriz ve bunu iyi için de kullanabiliriz. Yani, hayatımızda hala nelere sahip olduğumuza bakabiliriz ve şu an için kaçırdığımız şeye karşı minnettar olabiliriz.

Daha içten bağlanın

Sarılmayı seven, iletişim için ellerini daha çok kullanan insanlar için bu çok zor olabilir. Bi film izlerken video açıp film hakkında konuşabilirsiniz. Akşam yemeğinde de aynı şeyi uygulayabilirsiniz. Bu durum uzaktaki sevdiklerinizi daha yakın hissetmenize yardımcı olacaktır.

Düşük teknolojili yöntemleri tercih ederseniz, bağlantıda kalmak için çevrenizdeki kişilere basit bir e-posta, kartpostal veya el yazısı notları gönderebilirsiniz.

Kaygı ve stresi yönetmeye yardımcı olmak için, iletişim kurun

Bu evde kalma sırasında ve hatta aynı çatı altında karantina altına alınırken, stres, kaygı ve hatta depresyonunun bizi konttrol altına almaya başlaması çok olası. Başınıza gelirse, özellikle kaotik koşullarda normal olduğunu bilin.

Bu korku ve stres zamanı, Ailenizde fiziksel bir hastalık olabilir ve etrafımızdaki ekonomiye bakarken strese girebiliriz. Bu yüzden, hayatımızda tüm bu büyük stres faktörlerini görüyoruz ve bence akıl sağlığı sorunları olmayan insanların akıl sağlığı sorunlarına başlayabileceğini fark etmeliyiz. Ve daha da önemlisi, zihinsel sağlık sorunları teşhisi konan veya tüm yaşamları boyunca onlarla mücadele eden insanlar için, korku ve endişeleri bu anda katlanarak daha büyük olacaktır

Psikiatrist ve psikoterapist odalarindan bildiri:
Sevgili vatandaşlar, ev karantinasinda olduğunuz sürece hayvanlarınız, çiçekleriniz, beyaz eşyalarınız ile konuşmaya başlamanız NORMALDiR. Bu sebeplerle bize başvurmanıza gerek yok. Profesyonel yardima ancak bunlar sizle konuşmaya başladiginda başvurun. Teşekkür ederiz.

Bu yüzden bu belirsiz zamanlarda iletişimi sürdürmek çok önemlidir. Hiç kimse yalnız mücadele etmemeli. Hala konuşmak için birini ihtiyaç hissettiğinizde çevrenizde size yardımcı olabilecek birileri mutlaka vardır. Yardım almaktan ve açık sözlü olmaktan çekinmeyin.

Ve sosyal medyada çok fazla takılıyorsanız, ara verebilirsiniz

Sosyal medyada çok takıldıysanız, muhtemelen tüm coronavirüs yayınlarından biraz bunalmış veya yanmış hissediyorsunuzdur. Bu noktaya ulaştıysanız, bir ara verin. Sosyal medyayı çok feci, örgütlenmemiş bir dolapla eşdeğer tutabilirsiniz. İçeri girmenizi, ihtiyacınız olanı almak için hızlıca göz atmanızı ve sonra kendinizi hemen geri çekmenizi öneririz.

Sizin için önemli olanlarla zaman geçirmek için fırsatları değerlendirin

Koronavirüs çılgınlığına rağmen, yeni normal haline gelen pozitifleri görmeye teşvik edin. Aslında, bu düşünce biçimini kişisel düzeyde bile uygulamalısınız.

Eşim ve ben çocuklarımla bukadar çok zaman geçirmemiştim. Onlarla daha fazla oyun oynayabiliyorum. Daha iyi kahvaltı yapıyorlar. Eğer bunu yapmak için sadece zamanımız olsaydı, çok daha iyi olurdu , deriz. Şimdi zamanımız var, sadece anı kucaklayayın.Sağlıklıyım ve çevremdeki hediyeleri tanıyacağım – ve onlar benim için en önemli insanlar, demelisiniz.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın. Yorumlarınızı bekliyorum.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *