YÜKLENİYOR

Type to search

Meditasyon Nedir?

Sağlık Sağlıklı Yaşam

Meditasyon Nedir?

Paylaş
Yoga

Nasıl düzgün meditasyon yapacağınızı öğrenin.

Son birkaç yılda öğrendiğimiz bir şey varsa, o da zihinsel sağlığımıza dikkat etmenin fiziksel sağlığımıza dikkat etmek kadar önemli olduğudur. Düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet sürdürürken beynimiz ve vücudumuz için kesinlikle destek sağlayabilir. Ancak meditasyon aynı zamanda tüm varlığınızı beslemenin, giderek daha popüler bir yolu haline geliyor.

Muhtemelen meditasyonun sizin için iyi olduğunu duymuşsunuzdur, tıpkı yoga veya tai chi’nin sizin için iyi olduğunu duyduğunuz gibi. Belki de neden olduğundan tam olarak emin değilsiniz. Ancak, sağlığa giden yolculuğun sadece ilaç almaktan daha fazlası olduğuna dair artan bir algı var.

Meditasyona aşina değilseniz, meditasyon gizemli veya zaman alıcı görünebilir. Yine de, hayal edebileceğiniz gibi bir şey değil. Pek çok insan, yapanların parke zeminde bağdaş kurup oturduğunu, gözlerini kapattığını ve zihnini boşalttığını düşünüyor, bu gerçek değil.

Meditasyon nedir?


Meditasyon yapmanın tek bir doğru yolu yoktur ve meditasyon birçok şekilde olabilir. Bununla birlikte, esasen, uygulama zihninizi sakinleştirmeye ve anda kalma yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olur. Dün ne olup bittiğini hala aklından çıkardığını düşünmüyorsun ve yaklaşan teslim tarihleri ​​ve uzun yapılacaklar listeleri gibi gelecekteki şeyler için endişelenmiyorsun.

Meditasyon, kendinizi belirli bir zihin durumuna sokmaktan daha fazlasıdır. Daha çok zahmetsiz odaklanma ile ilgili. Bazı insanlar meditasyonu odaklanma olarak tanımlar, ancak ‘odak’ kelimesi insanlara iş gibi geliyor. Ve hayatımızda daha fazla çalışmaya ihtiyacımız yok, orası kesin.

Meditasyon Türleri


Tek bir doğru meditasyon türü yoktur. Bunu otururken veya uzanırken veya yoga veya tai chi gibi fiziksel aktiviteler yaparken yapabilirsiniz. Her türlü farklı uygulama var. Yogi geleneğinde, meditasyon genellikle bilincin tek bir noktasına odaklanmak anlamına gelir. Ancak bir odanın içindeki ve dışındaki farklı sesler veya beş duyunuz gibi etrafınızdaki her şeye açılmanıza izin veren başka meditasyonlar da vardır. koku hisset veya bir şey hisset.

Başarılı bir uygulama için uygun bir meditatif zihin durumuna girmek önemlidir. İnsanlara her zaman sorduğum ilk şey, ‘Sizce meditasyon nedir?’ oluyor. Yanıtlar değişme eğilimindedir, ancak genellikle insanların neden meditasyon yapamadıklarına dair mazeretler bulmasını içerir.

Eh, bunu yapamam çünkü kalbim çok huzursuz, her türlü tepkiyi gösterebilirsiniz. Spor salonuna gitmek için formda olman gerektiğini söylemek gibi. Gerçekten durup kaç e-posta veya metin kontrol ettiğinizi düşünürseniz, herkesin zamanı vardır. Başka bir deyişle, olumlu bir tutum meditasyona hazırlanmanıza yardımcı olmada uzun bir yol kat eder.

İşte diğer bazı özel meditasyon türleri:

Nefes meditasyonu


Nefes meditasyonu basit ve çok yönlüdür. Daha iyi nefes aldığınızda daha iyi hissettiğinizi gösteren her türlü çalışma var. Vücudunuz daha iyi çalışır. Yavaş, derin nefes almak vücudun gevşeme tepkisini harekete geçirir ve kronik stresi azaltır.

Bu tür meditasyonda, nefes alma ve nefes verme eylemine odaklanırsınız. İnsanları doğal nefes alma sürecinden haberdar ediyorsunuz. Yani zihnine yapacak bir şey veriyor. nefes alıyorsun ve nefes veriyorsun.

Derin nefes alma birçok şaşırtıcı sağlık yararı sağlayabilir. Ne kadar derin nefes alırsanız, beyninize o kadar fazla oksijen girer. Ayrıca nefesinizde daha fazla karbondioksit salıyorsunuz, bu da vücudunuzdaki toksinleri salmak için iyi.

Derin nefes almanın konsantrasyonunuz, yaratıcılığınız ve problem çözme becerileriniz üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu unutmayın. Daha iyi nefes almak gibi basit şeyler size birçok yönden yardımcı olabilir. Çok etkilidir.

Farkındalık meditasyonu


Farkındalık, dikkat ve odaklanma ile ilgilidir. Geçmişi ya da geleceği düşünmüyorsun. Sen şimdiyi düşünüyorsun.

Bu tür meditasyonda, şu anda kalmanıza ve etrafınızda olup bitenleri ve nasıl hissettiğinizi gözlemlemenize yardımcı olması için tipik olarak birden fazla uyaranı (tüm duyularınızı) kullanırsınız. Bilinç, tüm duyularınızla kontrol etmenizi gerektirir. Vücudunuz nasıl hissediyor? Gergin bir şey var mı? Hangi düşünce ve hislere sahipsiniz?

Rehberli Görüntü Meditasyonu


Rehberli görüntü meditasyonunda, öğretmen (şahsen, çevrimiçi olarak veya hatta bir uygulama kullanarak) sizi yatıştırıcı zihinsel görüntüler veya anılar aracılığıyla zihinsel bir yolculukta yönlendirir. Bunlar, en sevdiğiniz tatili, partnerinizle eğlenceli bir randevuyu veya iyi vakit geçirdiğiniz bir zamanı içerebilir.

Bu zihinsel görüntüleri kullanmak sizi bildiğiniz yere götürecektir. Sizi gülümseten anılardır. Örneğin, en sevdiğiniz tatili hatırlıyorsanız, seyahat etmenin rahatlamak ve enerji toplamak için harika bir yol olduğunu hatırlatır. Onunla her türlü olumlu bağınız var.

O yere geri dönmenize yardımcı olmak için öğretmeniniz tüm duyularınızı içeren yönlendirici sorular sorabilir. Ağaçların çam gibi koktuğu bir yerde misiniz? Ayak parmaklarınızın altında sıcak, şekerli kum hissediyor musunuz? Dalgaları veya serin bir akıntıyı duyabiliyor musunuz?

Yoga Nidrası


Bazen yoga uykusu olarak da adlandırılan Yoga Nidra, biraz farklı bir meditasyon türüdür. Bu biraz daha uzun bir deneyim, yaklaşık 30 dakika ve genellikle yerde yatıyor olacaksınız. Bu aynı zamanda rehberli bir uygulamadır, bu da başkalarının meditasyon yolculuğunuzda size yardım ettiği anlamına gelir.

Aslında uykuya dalmadınız ve yine de biliyorsunuz. Ama bu gerçekten gelişmiş bir rahatlama ve farkındalık hali. En derin uyku döngüleri sırasında ortaya çıkan beyin dalgaları türü olan daha derin beyin dalgalarına erişirsiniz.

Sevgi dolu şefkat meditasyonu


Sevgi dolu şefkat meditasyonu, aynı zamanda metta meditasyonu olarak da bilinir, hayatınızdaki çeşitli insanlar ve durumlar için minnettarlığı ifade etmeyi içerir. Geleneksel ifade, ‘İyi olabilir miyim, mutlu olabilir miyim, huzurlu olabilir miyim, sevilebilir miyim’ şeklindedir. Sınırlı dünya görüşümüzü küresel refah için genişletmemize yardımcı oluyor.

Bunu kendinize söylemeye başladığınızda, sevdiğinize veya sevdiğiniz kişiye de aynısını yapacaksınız: “İyi ol, mutlu ol, huzurlu ol, sevil.”, cümleyi daha geniş çevrenize uygulayın. arkadaşlar ve tanıdıklar (örneğin, her gün gördüğünüz kasiyerler), ardından bu uygulamayı yavaş yavaş hayatınızdaki zor insanlara uygulayın.

Birisi damarınıza basıyorsa, onlara en iyisini dileyin, mutluluklar dileyin. İyilik ve bağışlayıcılık geliştirmek ve zor bulduğunuz insanlarla ilişkilerde biraz boşluk bırakmaya yardımcı olan derin bir uygulamadır.

Bu cümlelerin son tekrarında, meditasyonu kullanarak dünyadaki varlıklara elini uzatırsınız ve “İyi olacak mıyız, mutlu olacak mıyız, barışacak mıyız, sevilecek miyiz?” demeye başlarsınız.

Mobil meditasyon


Adından da anlaşılacağı gibi, mobil meditasyon siz yoga, tai chi ve hatta yürüyüş gibi aktiviteler yaparken gerçekleşir. Bazı insanlar için meditasyon pratiğine girmenin daha kolay bir yolu yumuşak hareketlerdir. Sonunda, hareket ettikçe, odaklanmaya ve düşüncelerini susturmaya başlarlar.

Bu meditasyonlar karıştırılabilir veya birleştirilebilir. Örneğin, farkındalık temelli stres azaltma, farkındalığı yoga ile birleştiren resmi bir uygulamadır.

Meditasyonun Sağlığa Faydaları


Şu anda meditasyonun faydalarını tartışan 1.600’den fazla çalışma var. Meditasyonun ne kadar faydalı olduğunu destekleyen sağlam bir bilim var. Meditasyon yoluyla, özellikle bütünleştirici ve yaşam tarzı tıbbı ile birleştirildiğinde, çok derin değişiklikler yaşayabilirsiniz. Meditasyonun faydaları hakkında çok az araştırma var, ancak bu, daha kesin sonuçlar elde etmek için ek araştırmalara ihtiyaç duyulabileceği anlamına geliyor.

Stresi ve kaygıyı azaltın


Meditasyon, günlük stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Stresli olduğunuzda veya hızlı tempolu, stresli bir hayat yaşıyormuş gibi hissettiğinizde, bir fikriniz olabilir. Ne yapıyorsun? Meditasyon burada devreye giriyor.

Nefes meditasyonu özellikle stres tepkinizi azaltmanıza yardımcı olur. Fiziksel olarak stresli, gergin ve gergin hissediyorsanız veya size meydan okunduğunu hissediyorsanız, birkaç derin nefes gerçekten yardımcı olabilir. Doktorlar stresin iltihaplanmaya yol açabileceğini ve kronik iltihaplanmanın birçok hastalığın temelinde olduğunu buldular.

Meditasyon stresi azaltmaya yardımcı oluyorsa, başka bir yan etkinin kaygıyı azaltmak olduğu anlaşılır. 3.515 katılımcıyla yapılan 47 çalışmanın 2014 literatür taramasına göre, 8 haftalık bir farkındalık meditasyon programı, anksiyete, depresyon ve ağrıda “orta derecede iyileşme” kanıtı gösterdi. Bununla birlikte, aynı inceleme, “stres/sıkıntı ve zihinsel sağlıkla ilgili iyileştirilmiş yaşam kalitesi” konusunda çok az kanıt buldu.

Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olabilir mi?


2019’da yapılan bir araştırmaya göre, sekiz hafta boyunca günde 13 dakikalık rehberli meditasyon seansı alan kişiler “dikkati, işleyen hafızayı ve tanıma hafızasını geliştirdi.”

Potansiyel olarak uyku problemlerini giderin


2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, kronik uykusuzluğa sahip 54 kişi, farkındalık temelli stres azaltma veya uykusuzluk için farkındalık temelli yoğun meditasyon aldı. Sekiz hafta sonra, katılımcıların “toplam uyanma zamanı ve yatma zamanı uyanmaları” azaldı – yani uyku alışkanlıkları daha iyi oldu.

Meditasyon nasıl yapılır?


Meditasyon daha önce hiç yapmadıysanız göz korkutucu olabilir. Ve bazı meditasyon türlerini kendi başınıza yapmak kolay değildir. Örneğin, ana görsel her zaman başka biri tarafından yönlendirildiği için, bu türün bakkalda sırada bekliyorsanız bu biraz daha zor olacağını unutmayın.

Farklı meditasyon türleri de örtüşen tekniklere sahip olma eğilimindedir – bir türü öğrenirseniz, diğerini kolayca öğrenirsiniz – ve her zaman, her yerde yapabileceğiniz bir meditasyon uygulaması olabilir.

Bu farkındalık uygulamaları veya bu meditasyonlar – ister oturmak ister hareket etmek – çok basit bir şekilde yapılabilir. Özel giysiler, özel odalar veya aksesuarlar içermek zorunda değiller. Gün içinde derin nefes almak stres atmanıza, hazır bulunmanıza ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Meditasyonunuzu tai chi veya rahatlatıcı veya onarıcı bir yoga dersi gibi kendi başınıza veya bir grup içinde uygulayabilirsiniz. İster doğrudan ve gerçekçi bir yaklaşımı ister sakinleştirici teknikleri tercih edin, çevrimiçi meditasyon uygulamaları da meditasyon tarzınıza uyum sağlayabilir. Hatta bazı uygulamalar, sanal olarak iletişim kurabilmeniz için entegre sohbet odalarına sahiptir.

Doğru meditasyon uygulamasını ararken, sizin için neyin işe yaradığını düşünmenin önemli olduğunu unutmayın. “Sana şu ya da bu şekilde meditasyon yapmalısın” diyen her şeyden kaçının. Ya da ‘Bu tek doğru yol’. Meditasyon yapmanın birçok yolu var. Size neyin hitap ettiğini seçin. Her zaman sizin için mükemmel olan bir şey vardır.”

Ne kadar süreyle ve ne kadar meditasyon yapmalısınız?


Kişiye göre değişir. Rehberli meditasyon bir zaman yatırımı gerektirirken, nefes meditasyonu kısa aralıklarla herhangi bir zamanda yapılabilir. Bulaşık yıkarken bile meditasyon yapabilirsiniz. Düzenli olarak meditasyon yapmak önemlidir. Sonuçları hemen hissedebilirsiniz. Ancak sekiz haftalık günlük uygulama size daha uzun süreli faydalar sağlayacaktır. Gününüze odaklanmayı artırmanın kolay bir yolu, halihazırda sahip olduğunuz rutinle bağlantı kurmaktır. Fırçalamadan önce derin bir nefes alın. Emniyet kemerlerinizi bağlayın. Derin bir nefes alın.

Meditasyonun faydaları bazen yavaş yavaş, hatta beklenmedik bir şekilde zamanla artabilir. Denediğin için meditasyonun sana göre olmadığını düşünüyorsan ve zihnin çok huzursuz olduğu için hüsrana uğradıysan, tekrar düşün. Meditasyonda başarılı oldun. Bir dakika, beynim çalışıyor, fark ediyorsunuz. O anda perde arkasında neler olduğunu biliyorsunuz ve bu bilgiden faydalanabilirsiniz. Genellikle her zaman otomatik pilottayız.

Bir şeyi hissettiğiniz zaman – yüzde 95 gibi. Kendinizi stresli bulursanız, durabilir, derin bir nefes alabilir ve bir şeyler yapabilirsiniz. Bu stresle başa çıkmak için araçlara sahipsiniz, sadece ilk adımı atın yeter.

Günün sonunda, en önemli şey, olumlu etkiler deneyimlemenizi sağlayacak kadar uzun süre meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapmanın pek çok farklı yolu olması harika, ancak hepsinin aynı amaca hizmet etmesi: tüm bu zihin dalgalanmalarını sakinleştirmek ve anda kalmamıza ve yaşamlarımızda dengeyi bulmamıza yardımcı olmalıdır. Çok meşgulüz. Herkes stresli. Gevşeme ve genel sağlık, basit bir meditasyon uygulamasının harika sonuçlarından sadece birkaçı.

Fotoğraf: Yoga yapan iki kişi. Ischukigor tarafından çekildi.

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *