YÜKLENİYOR

Type to search

Telefonu Uzaklaştırın! Yatmadan önce telefonunuza bakmanın kötü bir alışkanlık olmasının 3 nedeni

Sağlıklı Yaşam Uyku

Telefonu Uzaklaştırın! Yatmadan önce telefonunuza bakmanın kötü bir alışkanlık olmasının 3 nedeni

Paylaş

Geceleri cep telefonu kullanmanın sağlığa etkileri nelerdir?

Güvenilir bir bekçi köpeği gibi, akıllı telefonunuz muhtemelen her gece yanınızda (hatta belki yastığınızın altında) uyur.Aramaları, mesajları ve e-postaları anında alabilirsiniz – gece geç saatlerde bile.

Teknolojinin en iyi yanı bu, değil mi? Her zaman bağlı.

Akıllı telefon alışkanlıklarınızın uykunuzu ve beyin sağlığınızı nasıl etkilediğinin farkında bile olmayabilirsiniz. Size zararsız görünen alışkanlıklar – yatağa atlamak ve telefonunuzu açmak – aslında genel sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.Bu, uykuyu bozan alışkanlıklara ışık tutuyor.

1. Beyninizi zihinsel olarak meşgul tutar

Akıllı telefonlar verimliliğimizi artırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bizi eğlendirmek ve bilgilendirmek için tasarlandılar. Ancak iş ışıklar kapalıyken uyumaya geldiğinde beynimizin ihtiyaç duyduğu son şey daha fazla bilgi ve daha fazla eğlencedir. (Bu yeterince adil görünüyor – beynimize gün içinde düşünmek için bolca zaman veriyoruz!)

Telefonumuza bakmak beynimizi uyarır ve bizi daha aktif ve uyanık yapar. Sadece hızlı bir kontrol bile beyninizi uyarabilir ve daha uzun sürede uykuya dalmaniza neden olabilir.

Bu alışkanlığı daha da kötüleştiren şey, sürekli olarak bağlantı kurma ve görev başında olma ihtiyacı hissidir.

Hemen cevap vermeniz, gönderilmesi gereken veya kaydırılması gereken fikirler konusunda sizi uyarır. Akıllı telefon çağı, uyurken bile asla gerçekten bırakamayacağımızı hissettiriyor.

Instagram’a göz attıktan veya birkaç iş e-postasına yanıt verdikten sonra bile beyniniz aktif ve meşgul kalabilir.

Yatağa gitmek sakinleştirici, mutlu ve rahatlatıcı bir deneyim olmalıdır. Telefonunuzla yatma saatine çok yakın bir zamanda etkilesimde olmaniz bu duyguları olumsuz etkileyebilir.

2. Ekranlardan gelen mavi ışık melatonini baskılar

Haydi hiç beklemeden konuya girelim. Akıllı telefonların yaydığı mavi ışık sadece görme yeteneğiniz için değil aynı zamanda beyniniz için de zararlıdır.

Çalışmalarda, bastırılmış melatonin seviyeleri ile mavi ışığa maruz kalma arasında bir ilişki bulduklarını gösterdi. Melatonin, uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol etmekten sorumlu bir hormondur. Bu yüzden vücudunuzda bundan daha az olduğunda, uykusuzluk, gündüz yorgunluğu ve sinirlilik yaşayabilirsiniz.

Cep telefonlarının yaydığı mavi ışık, güneş ışığını taklit eden yapay bir renktir. Bu, gün içinde harika olabilir çünkü sizi daha uyanık hissettirir, ancak geceleri ihtiyacınız olanın tam tersidir.

Mavi ışığa maruz kalmak iç vücut saatinizi etkileyebilir ve sirkadiyen ritminizi bozabilir. Bu ritim aydınlık ve karanlıkla uyum içindedir. Bu nedenle güneş batmaya başladığında daha yorgun, sabahları hava aydınlandığında daha enerjik hissedeceksiniz.3. Uyarı özellikleri REM uykusunu geciktirir

Muhtemelen yatmadan önce Facebook’ta gezinmenin ve seni üzen bir şey görmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorsundur. Yatmadan önce sizi mutlu eden bir şey görmek bile uykuya dalmanız için gereken süreyi uzatan bir tepkiyi tetikleyerek REM uykusunu geciktirir. Bu duygular sizi saatlerce uyanık tutacak ve tavana bakmanıza neden olacaktır.

Yatmadan önce telefonunuzu kontrol etmek dikkatinizi dağıtabilir, duygu, düşünce ve endişe yaratabilir, dedi.Telefonunuzla ilgili her şeyin hayatınızı kolaylaştırması ve sizi eğlendirmesi gerekir, ancak geceleri yatmadan önce tam tersini yapar. Dikkatinizi dağıtır, sizi uyanık tutar, beyninizi uyarır ve REM uykusunu geciktirir.
 

Peki ne yapmalısınız?

Gece teknoloji kullanıcısıysanız, yatmadan önce kullanım için bazı temel kurallar belirlediğinizden emin olun.

Yatmadan 1 saat önce ekran süresini kısaltmanızı tavsiye ediyoruz, yatmadan 30 dakika önce bırakmanın bile faydaları olduğunu unutmayin. Tabii ki, akıllı telefonlar genellikle suçludur, ancak tabletler ve TV’ler bile mavi ışık yayar ve bu da kötü uykuya neden olabilir.

Rahatlatıcı bir yatma rutini oluşturmak ve kaygıya veya yüksek duygusal tepkilere yol açabilecek aktiviteleri engellemek önemlidir.

Uykuyu teşvik eden gece aktivitelerini seçmenizi öneririz.

Yatmadan önce ekran başında geçirdiğiniz zamanı sınırlamakta gerçekten zorlanıyorsanız, telefonunuzu başka bir odaya koymayı ve komodininiz için bir saatli radyo almayı deneyin.

Ayrıca telefonun içinde, uykuya dalmanıza yardımcı olacak dikkat dağıtıcıları ve bildirimleri (“gece modu” ayarlamak gibi) en aza indiren seçenekler de vardır.

Resim

Fotoğraf, RostyslavOleksin tarafından yaratılan gece yatakta akıllı telefon kullanan adam

Etiketler: