YÜKLENİYOR

Type to search

Önleyici Tedbirlerle Kolon Poliplerinin Kansere Dönüşmesini Engelleme

Sindirim Sağlık

Önleyici Tedbirlerle Kolon Poliplerinin Kansere Dönüşmesini Engelleme

Paylaş

Kolon poliplerinin kansere dönüşme süreci yavaş ilerler ve bu, erken tespit ve tedavi için fırsat yaratır

Kolon Polipleri ve Kanser Gelişimi

Kolon polipleri, kolonunuzun astarında bulunan kök hücrelerin genetik mutasyonları sonucu oluşur. Bu hücreler sürekli olarak bölünür ve her bölünmeyle mutasyonlar birikir. Kolonunuzun hücreleri sadece çok fazla bölünmekle kalmaz, aynı zamanda hızlı büyürler. Kolon astarınızı haftada bir kez yenilersiniz.

Mutasyona uğramış hücrelerin kolon astarında birikmesiyle polip olarak adlandırılan küçük kümeler oluşur. Polip büyüyebilir ve mutasyona uğramış hücreler daha hızlı büyümeye ve daha uzun yaşamaya başlar. Tüm bu aktiviteler sırasında bir mutasyonun kanserli bir hale gelmesi mümkündür.

Erken Tespitin Önemi

Neyse ki kolon poliplerinin kansere dönüşme süreci yavaş ilerler ve bu, kolorektal kanserle mücadelede bir adım önde olmanızı sağlar. Burada erken tespitin önemine geri dönüyoruz.

Kolonoskopi veya başka bir tür tarama yaparak polipleri, hâlâ iyi huylu veya önkanserli evredeyken bulup çıkarabilirsiniz. Böylece, sorun yaşama potansiyelini ortadan kaldırırsınız.

Önerilen Taramalar ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Dolayısıyla, size verilen bu on yıllık süreyi avantajınıza kullanın. Kolon taramaları, risk faktörlerine bağlı olarak 45 yaşından itibaren veya daha erken önerilmektedir. Doktorunuzla test yaptırmayı konuşun. Bunu yapmak hayat kurtarıcı olabilir. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek ve düzenli egzersiz yaparak kolorektal kanser riskini azaltabilirsiniz.

 

 

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *