YÜKLENİYOR

Type to search

Doğum Sonrası İhmal Edilmemesi Gereken 10 Belirti

Gebelik Ve Doğum Sağlıklı Yaşam

Doğum Sonrası İhmal Edilmemesi Gereken 10 Belirti

Paylaş
Anne bebegini kucaginda tutuyor

Bebek sahibi olmak, diğer hiçbir şeye benzemeyen bir deneyimdir. İlk kez mi yoksa daha önce bu yolu mu denediniz, her doğum ve her doğum sonrası iyileşme farklıdır.

Doğum sonrası dönem veya dördüncü trimester, belirli bir rahatsızlık hissiyle gelebilir. Ağrı, yorgunluk ve bazı duygusal değişiklikler beklenir. Vücudunuz büyük bir değişiklik geçirdi ve hormonlarınız da hızla değişiyor.

Ayrıca yaşadığınız şeyin sıradan bir doğum iyileşmesi mi yoksa ciddiye alınması gereken bir belirti mi olduğunu merak etmek normaldir.

Kadın Doğum Uzmanı Salena Zanotti, MD, ile neyin normal olduğunu ve hangi doğum sonrası belirtilerin ihmal edilmemesi gerektiğini konuştuk.

Doğum sonrası sağlık sorunlarının uyarı işaretleri Hastaneden taburcu olmadan önce, sağlayıcınız muhtemelen doğumdan sonra neyin normal olduğu ve ne zaman kendilerini aramanız gerektiği konusunda size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Elbette, o sırada aklınızdan geçen birçok başka şey olabilir, bu yüzden hepsini hatırlamak zor olabilir.

Doktorlar, “Doğumdan sonra nelere dikkat etmeniz veya sormanız gerektiğini bilmek zor olabilir,” diyor. “Herkes doğumdan farklı şekillerde iyileşir. Endişelendiğiniz bir şey yaşıyorsanız, sorularla iletişime geçmek hiçbir zaman kötü bir fikir değildir. En azından, aklınızı rahatlatacak bazı bilgiler alabilirsiniz.”

Doktorlar, doğumdan sonra ihmal edilmemesi gereken en önemli belirtileri paylaşıyor:

Aşırı yoğun kanama

Doğum sonrası kanama beklenir. Doğumdan sonra oluşan vajinal akıntıya lochia denir ve ilk birkaç gün oldukça yoğun olabilir.

“Lochia, hamilelik sonrası vücudunuzun kalan kanı, doku ve diğer materyalleri temizlemesidir,” diye açıklıyor doktorlar.

Kanama başlangıçta yoğun ve genellikle koyu kırmızıdır. Üç gün sonra kanama yavaşlar ve rengi daha açık hale gelir. Hafif kanama ve akıntı altı haftaya kadar sürebilir.

Doğum şekliniz vaginal ya da sezaryen olursa olsun doğum sonrası kanama yaşayacaksınızdır. Sezaryen olan kişilerde kanama vaginal doğum yapanlara göre daha az olabilir, ancak yine de birkaç hafta sürebilir.

Bu süre zarfında, sağlayıcınız kanamayı kontrol etmek için maxi ped kullanmanızı önerecektir – tampon değil. Doğum şeklinize bakılmaksızın, sağlayıcınız tarafından onaylanana kadar (genellikle doğumdan yaklaşık altı hafta sonra) vajinanıza bir şey sokmamalısınız.

Hastaneden ayrıldığınızda kanamanızın hafiflemeye başlaması gerekir. Eğer hastaneden ayrıldıktan sonra saatte birkaç kez ped değiştirmeniz gerekiyorsa veya sürekli olarak golf topundan büyük pıhtılar geçiriyorsanız, rehberlik için sağlayıcınıza başvurun. Bunlar postpartum kanamanın bir işareti olabilir.

Kanamanızın başlangıçta yavaşlamasının ardından tekrar artması veya kötü kokulu akıntı gibi enfeksiyon belirtileri fark ederseniz sağlayıcınıza başvurun.

Önemli kramplar veya karın ağrısı

Hamilelik sırasında rahminiz genişler.

Doğumdan sonra normal boyutuna dönmeye başlar. Bu biraz zaman alabilir ve kramplar yaygındır.

Doğum sonrası dönemde kramplar oldukça şiddetli olabilir – bazıları neredeyse bir kasılma gibi olduğunu söyler. Emzirmek de süreci hızlandırır. İlk birkaç haftada bu sancılar daha belirgin hale gelebilir.

Gelen ve giden ve beş dakikadan uzun sürmeyen kramplar normaldir. Ancak şiddetli veya sürekli ağrı yaşıyorsanız sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Sürekli karın ağrısı, rahminizin iç zarında bakteriyel enfeksiyon olan postpartum endometritis belirtisi olabilir. Ayrıca ateş, titreme veya genel olarak kendinizi iyi hissetmemeyle de birlikte olabilir.

Şiddetli baş ağrıları

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon geliştiren ciddi bir durum olan preeklampsi hakkında duymuş olabilirsiniz.

Preeklampsiyi doğumdan sonra da geliştirebileceğinizi bilmeyebilirsiniz, hamileliğiniz sırasında yüksek tansiyonunuz olup olmadığına veya hamilelik sırasında preeklampsi yaşayıp yaşamadığınıza bakılmaksızın.

Preeklampsinin belirgin işareti yüksek tansiyondur (140/90 mmHg veya daha yüksek), ancak çoğumuz evde düzenli olarak tansiyonumuzu kontrol etmiyoruz.

Doğum sonrası preeklampsinin en yaygın belirtisinin şiddetli baş ağrısı.

Ayrıca şunları yaşayabilirsiniz:

Görüşte değişiklikler, bulanık görme veya ışığa duyarlılık gibi. Yüzünüzün, ellerinizin, ayaklarınızın veya uzuvlarınızın şişmesi. Doğum sonrası preeklampsi nadirdir, ancak çok ciddi olabilir. Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde en yaygın olanıdır, ancak doğumdan sonraki altı haftaya kadar meydana gelebilir. Baş ağrısı veya diğer belirtiler yaşıyorsanız sağlayıcınıza başvurun.

Yırtılma veya kesilerle ilgili komplikasyonlar

Birçok kişi doğumdan sonra dikişlerle eve döner.

Bu, doğal olarak yırtılma, doğumu kolaylaştırmak için sağlayıcının yaptığı bir kesik olan episiotomi veya bir sezaryen kesisinden kaynaklanabilir.

Çoğu zaman, yırtıklar ve kesikler sorunsuz iyileşir ve dikişler kendi kendine çözülür. Eve gitmeden önce, iyileşirken neler bekleyeceğinizi sağlayıcınıza danışın.

Nadiren, yırtıklar, episiotomiler ve kesikler enfekte olabilir. Ateşiniz varsa, kötü kokulu akıntı fark ederseniz veya ağrınız kötüleşirse, bunlar enfeksiyon belirtisi olabilir ve tıbbi yardım almalısınız.

İdrar kaçırma

Hamileliğin sonunda ve doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca idrar kaçırma yaşamanız yaygındır.

Çoğu kişi için, pelvik taban kaslarınızı sıkılaştırmaya ve sızıntıyı durdurmaya yardımcı olması için Kegel egzersizleri önerir.

Ancak bazı kişiler, özellikle doğum sırasında daha büyük bir yırtılma yaşayanlar, doğumdan sonra bağırsak kaçırma yaşayabilir.

İdrar, gaz veya dışkı kaçırıyorsanız veya pelvik tabanınızda bir zayıflık varsa, sağlayıcınızla konuşun. Pelvik taban fizik tedavisinden faydalanabilirsiniz.

Sık idrara çıkma veya yanma

Doğumdan sonra idrar yaparken biraz rahatsızlık yaşamanız normaldir.

İdrar yaparken biraz yanma hissedebilirsiniz, özellikle dikişleriniz varsa. Sağlayıcınız, idrar yaparken rahatsızlığı hafifletmek ve temizlemeye yardımcı olmak için oda sıcaklığında su ile dolu bir sprey şişesi kullanmanızı önerebilir. Bu rahatsızlık, doğumdan sonraki ilk hafta içinde azalmaya başlamalıdır.

Ancak bazı insanlar için bu duygu daha yoğundur, bu idrar yolu enfeksiyonu (İYE) belirtisi olabilir. İYE’ler, özellikle kateteriniz varsa doğumdan sonra oldukça yaygındır.

İdrar yaparken yanma hissederseniz, idrar yaparken keskin bir baskı veya ağrı hissederseniz veya sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissederseniz sağlayıcınızla konuşun.

Bacak ağrısı

Doğumdan sonra, kan pıhtılaşması riskiniz artar ve bu sadece rahminizin iç tabakasını dökmenizden kaynaklanmaz.

“Hamilelik sırasında, gelişmekte olan fetüse bakım sağlamak için kan hacminiz artar,” diye açıklar. “Doğumdan sonra, kanınız daha kolay pıhtılaşabilir, bu da vücudunuzda dolaşan ve çok ciddi olabilen kan pıhtılarının oluşma riskinizi artırabilir.”

Doğum sonrası iyileşme sırasında bacaklarınız, kan pıhtılarının gelişme olasılığı en yüksek olan yerlerden biridir. Bunun nedeni, hamileliğin son dönemlerinde bacaklarınızdaki kan dolaşımının azalmasıdır.

Bacağınızdaki bir kan pıhtısı belirtisi olan derin ven trombozu; bacak ağrısı, bacaklardaki kızarıklık, şişme veya sıcaklık gibi belirtileri içerir. Bu belirtileri fark ederseniz sağlayıcınıza hemen başvurun.

Göğüs ağrısı veya nefes darlığı

Kan pıhtıları bacağınızdan akciğerinize geçebilir ve akciğerinize giren kan akışını durdurabilir.

Bu durum pulmoner emboli olarak adlandırılır ve oldukça ciddi olabilir.

Pulmoner embolinin belirtileri nefes darlığı, göğüs ağrısı ve öksürmeyi içerir. Ayrıca kanlı balgam da öksürebilirsiniz.

Pulmoner emboli belirtileri olduğundan şüpheleniyorsanız, hızlı tedavi önemlidir. Derhal tıbbi yardım alın.

Meme ağrısı veya yanma

Doğumdan sonra, süt üretiminiz başladıkça ve düzenlendiği için meme değişiklikleri yaşayacaksınız.

Dolgun meme ve rahatsızlık normaldir, özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde.

Emziren anneler, memelerinde neyin normal olduğunu ve neyin olmadığını daha iyi anlayacaktır. Bazı yumrular ve dolgunluk hissi, beslemeler arasında gelip gidebilir.

Ancak, emzirirken ağrılı, yanma hissi, sıcak veya kızarık olan memeler yaşarsanız, bu mastit belirtisi olabilir. Mastit, süt kanallarının tıkanması sonucu oluşan bir enfeksiyondur.

Bu belirtilerle ilgili sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun, çünkü mastitin çoğu durumu antibiyotik gerektirir. Tedavi edilmezse, mastit meme apsesine yol açabilir.

Kalıcı üzüntü veya kendinize veya başkalarına zarar verme düşünceleri

Kadınların %70-80’i, doğumdan sonra üzüntü hissi veya gözyaşı dökme nöbetleri yaşadıklarını bildirir.

Buna bebek blues denir. Doğum sonrası dönemin yorgunluğuna ve hormon dalgalanmalarına normal bir tepkidir.

Eşinizden, arkadaşlarınızdan ve aileden yardım istemek, ihtiyaç duyduğunuz dinlenmeyi almanıza ve duygusal zorlukları yönetmenize yardımcı olabilir. Bebek blues, doğumdan yaklaşık iki hafta sonra hafiflemeye başlamalıdır. Ama her zaman böyle olmaz.

Kalıcı üzüntü, sürekli hükmetme duygusu ve kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri, doğum sonrası depresyonun belirtileridir. Belirtileriniz kötüleşirse veya düzelmezse, bir sağlık uzmanıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Çok insan, bir bebek sahibi olduktan sonra dünyanın zirvesinde olmanız gerektiğini düşünüyor, ancak gerçekte birçok insan için durum böyle değil, Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta çok stresli bir dönem olabilir. Kendinize veya bebeğinize bakamayacak kadar sürekli olarak ezilmiş hissediyorsanız, bunlar doğum sonrası depresyon belirtileri ve yardım almalısınız – hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin iyiliği için.

 

Bu yazıda, doğum sonrası dönemde yaşanan rahatsızlıklar ve endişe verici belirtiler hakkında fikir sahibi oldunuz. Unutmayın, her kadının doğum ve doğum sonrası deneyimi farklıdır ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman en iyisidir.

Kadın sağlığı ve doğum sonrası dönemde yaşanan semptomlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu takip etmeye devam edin ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek için ipuçları ve öneriler alın. Unutmayın, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu için bilgi güçtür.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *