YÜKLENİYOR

Type to search

Endometriozis Ağrısını Azaltmak için En İyi Seks Pozisyonları

Sağlıklı Yaşam Seks Ve İlişkiler

Endometriozis Ağrısını Azaltmak için En İyi Seks Pozisyonları

Paylaş

Rahat seks pozisyonları derin penetrasyonu en aza indirger

Endometriozisi olan bireylerde, ağrı özellikle penetrasyon içeren seks sırasında, seks yapmaktan veya zevk almasını engelleyebilir. Ancak, ağrıyı azaltabilen ve seks hayatınıza geri dönebileceğiniz pek çok farklı seks pozisyonu bulunmaktadır.

Ağrılı seks endometriozisin yaygın bir belirtisidir. Esas olan rahat seks pozisyonları bulmak için deneme yapmaktır. Eşlerin seks sırasında ne kadar ağrılı olabileceğini anlamaları ve rahat, baskıdan uzak bir ortam yaratmaları önemlidir.

Deney yaparken, sizinle partnerinizin aynı sayfada olduğundan emin olun. Seks öncesi, sırası ve sonrasında hislerinizi iletişime geçin. Açıklık, durmanız veya yaklaşımınızı değiştirmeniz gerektiğinde stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ve unutmayın, ağrı içindeyseniz veya seks yapmak istemiyorsanız kendinizi zorlamayın veya bir partnerin sizi zorlamasına izin vermeyin.

Endometriozisi olan bireyler için seks öncesi hazırlık

Seks spontane olmalıdır diye düşünebilirsiniz. Ancak, kronik bir durumunuz varsa, biraz hazırlık sizin ve partneriniz için cinsel deneyimi iyileştirebilir.

Döngünüz boyunca nasıl hissettiğinizi takip etmek iyi bir öneridir. Döngünüzde daha az ağrı hissettiğiniz öngörülebilir zamanlarınız varsa, buna göre seks yapmayı planlayın.

Ve elinizin altında doğru malzemeler bulundurun, örneğin:

 • Lubrikant: Endometriozis, cinsel uyarılma yollarınızı etkileyerek vajinal kuruluğa neden olabilir. Su bazlı veya silikon bazlı bir kayganlaştırıcı sürtünmeyi azaltabilir ve konforu artırabilir.
 • Penil tampon: Bu yumuşak, simit şeklindeki halka, partnerinizin penisi etrafına takılır ve derin penetrasyonu önler.
 • Yastıklar: Normal bir yastık veya özel olarak tasarlanmış bir yastık veya takoz, daha rahat bir pozisyon bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Havlu: Endometriozisi olan bazı kişiler seks sonrası kanar, bu yüzden bir havlu sererek buna hazırlıklı olun.

Pelvik ağrıyı azaltmak için en iyi seks pozisyonlarını bulma

Sizin için en uygun olanı bulmak zaman alabilir. Genel olarak, seks sırasında ağrıyı azaltma stratejileri şunları sağlar:

 1. Penetrasyon derinliğini azaltma.
 2. Penetrasyon açısını değiştirme, böylece penisin başı vajinanızın arka kısmına değil ön kısmına çarpar. Endometriozis ağrısını azaltmak için şu seks pozisyonlarını deneyin:
 3. Üstte olun Üstte olmak, penetrasyon derinliğini ve seks hızını kontrol etmenizi sağlar. Bu pozisyon aynı zamanda vücudunuzun açısını ayarlamak için geniş bir varyasyon sunar:
  • Yüz yüze.
  • Geriye doğru.
  • Lotus, partnerinizin bacaklarını çaprazladığı ve sizin üstünde olduğunuz pozisyon.
  • Yandan.
 1. Kalçaları yükseltilmiş misyoner pozisyon Birçok kişi, penisin açısı nedeniyle misyoner pozisyonu (sırt üstü ve partneriniz üstte) ağrılı bulur. Bu pozisyonu değiştirin. Partneriniz yatağın ucunda ayakta dursun. Sırt üstü yatın, yatağın kenarına doğru kayın ve kalçalarınızı bir yastık veya takozla yükseltin.
 2. Yan pozisyon Yan pozisyonda, siz ve partneriniz yüz yüze veya kaşıklama şeklinde yan yana yatarsınız. Bu rahat pozisyon, itme ve penetrasyon derinliğini kontrol etmenizi sağlar.
 3. Modifiye edilmiş köpek stili Köpek stili (partnerinizin arkasında olduğunuz ve dört ayak üzerinde durduğunuz pozisyon) genellikle derin penetrasyon içerir ve endometriozisi olan kişiler için sıklıkla çok ağrılıdır. Pozisyonu, giriş açısını değiştirmek için sırtınızı kavislendirerek değiştirin. Ayrıca, partnerinizin üstünde yüz üstü yatabilir ve tam vücut teması sağlayabilirsiniz. Bu pozisyonda karnınızın veya kalçalarınızın altına bir yastık koymak, destek sağlar ve rahat bir açı bulmanıza yardımcı olabilir.
 4. Penetrasyon içermeyen seks Penetrasyon çok ağrılıysa, siz ve partneriniz cinsel ilişki olmadan da zevk bulabilirsiniz. Oral seks ve karşılıklı mastürbasyon harika seçeneklerdir. Ayrıca, vajinal penetrasyon gerektirmeyen birçok vibratör ve seks oyuncağı türü bulacaksınız.

Seks sırasında endometriozis ağrısına ne sebep olur?

Endometriozis, rahim içi dokusuna benzer doku olan endometriumun rahim dışında büyüdüğü iltihaplı bir hastalıktır. Bu doku her ay dökülerek ağrılı iltihap ve yara izine neden olur.

Endometriozis ağrısını herkes aynı şekilde hissetmez. “Vajinanın, rahim ağzının ve rahmin arkasında gelişen endometriozis, seks sırasında özellikle ağrılı olabilir. Vajinanın üst kısmı, penetrasyon sırasında cinsel zevk alanıdır. Misyoner pozisyondayken, penisin başı genellikle bu alana çarpar.”

Endometriozis tedavi edilebilir mi?

Endometriozis için bir tedavi yoktur, ancak belirtilerinizi sağlık hizmeti sağlayıcınızla çalışarak yönetebilirsiniz.

En yaygın tedavi seçenekleri ilaçlar ve cerrahi içerir. Hormon tedavileri ve ağrı kesiciler gibi ilaçlar, belirtileri kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bazı kişiler için cerrahi, daha uzun süreli ağrı kesme sağlayabilir. Diğer tedavi seçenekleri şunları içerir:

 1. Alternatif tedaviler, örneğin akupunktur ve yoga.
 2. Ağrı psikolojisi.
 3. Pelvik taban fizik tedavisi. “Ağrının altında yatan nedeni tedavi ediyoruz, böylece hayatta – ve seks yaşamında – daha fazla zevk bulabilirsiniz.”
Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *