YÜKLENİYOR

Type to search

Gebelik testi: Faydaları ve sınırlarını biliyor musunuz?

Gebelik Ve Doğum Kadın Sağlığı Sağlıklı Yaşam

Gebelik testi: Faydaları ve sınırlarını biliyor musunuz?

Paylaş

Non-Invaziv prenatal test (NIPT) gelişmekte olan bebeğinizin sağlığı hakkında önemli ipuçları sunabilir. Bazı durumlarda, test çocuğunuza hem utero hem de doğum sonrası bilinçli sağlık kararları vermenize yardımcı olabilir.

Ancak NIPT sonuçlarını yorumlamak zor. Testin size anlatabileceği bazı şeyler var – ve anlatamayacağı pek cok sey var.

Sertifikalı genetik danışmanı Marissa Coleridge, kimin testi yapabileceklerini, testin nasıl olduğunu ve sonuçların sizin için ne anlama gelebileceğini açıklıyor.

Noninvazif prenatal testini kimler yaptirmali ?

NIPT, doktorunuzun hamileliğiniz sırasında 10 haftalık gebeliğin ardından herhangi bir zaman sunabileceği bir kan taramasıdır. Uzmanlar genelde, kromozomal anormalliği olan bir çocuğu taşıma riskinin yüksek olduğu durumlarda, doktorunuz bu testi önerecektir diyor .

Risk Faktorleri :
• 35 yas ve uzeri olmak,
• Daha once kromozal bozukluk olan bir hamilelik gecirmis olmak,
• Diğer testlerden veya taramalardan anormal test sonuçlarına sahip olmak.

Uzmanlar “Risk faktörleri yoksa da test yaptırmayı seçebilirsiniz” dıyorlar.

Sonuclar Size Ne Söyleyebilir?

“NIPT’nin zor kısmı, her genetik durum için tarama yapamaması. Çok özel bir test, ” . NIPT, kanınızda maternal, fetal ve plasental DNA’dan oluşan hücre içermeyen DNA’yı analiz ederek çalışır. Test, Down Sendromu, Trizomi 18 veya Trizomi 13 olan bir bebeğe sahip olma riskinizin yüksek olup olmadığını size söyleyebilir. Bunlar, gelişimsel gecikmelere ve fiziksel veya zihinsel kusurlara neden olabilen genetik koşullardır.

Test ayrıca bebeğinizin veya kız çocuğunuzun olup olmadığını anlatan bebeğinizin cinsiyet kromozomlarının sayısına da bakar. Ekstra veya eksik seks kromozomları bulursa, bu da genetik bir bozukluk işareti olabilir.

Test üç kromozom koşulunu taramak için güvenli bir yol olsa da, çocuğunuzun bunlardan birine sahip olup olmayacağını size söyleyemez.

“Uzmanlar NIPT sonuçlarına dayanarak yaşamı değiştiren kararlar almanızı tavsiye etmiyorlar çünkü bu bir tanılama dışı testtir”ç  “% 1’den az olsa da yanlış bir negatif oran ve yanlış pozitif bir oran vardır.”.

Sonuçlarınız olumlu, şimdi ne olucak?

Eğer NIPT sonuçlarınız olumluysa (bir anormalliği gösteriyorsa), doktorunuz genetik danışmanla görüşmenizi tavsiye edebilir.

Bir danışman, sonuçlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Tanı testleri ve ek görüntüleme de dahil olmak üzere başka takip seçeneklerini önerecektir.

Bebeğinizin sağlığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, hamileliğiniz sırasında ve doğum sırasında ve doğumdan sonra bebeğinizin bakımına daha iyi hazırlanmaniza yardımcı olucaktir.

Sonuçları perspektifte tutmak

Pozitif NIPT sonuçları alırken genellikle rahatsız edici olurken, sonuçları perspektifte tutmak önemlidir.

“NIPT test sonuçları mutlak değil” diyor uzmanlar. “Testi durdurabilecek bazı şeyler var, bu yüzden genetik danışmanla görüşmek ve sonuçları tartışmak için sağlık ekibinizle konuşmak çok önemlidir.”

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *