YÜKLENİYOR

Type to search

Çiş ödülü olarak tatlimi? Tuvalet eğitimi sırasında şekeri nasıl azaltırız

Çocuk Sağlığı Sağlıklı Yaşam

Çiş ödülü olarak tatlimi? Tuvalet eğitimi sırasında şekeri nasıl azaltırız

Paylaş

Hadi eğri oturup doğru konusalım, coğumuz tuvalet eğitimi sırasında çocuğumuza şeker veriyoruz. Bi nevi rüşvet veriyoruz aslında. Gofret, bonibon, çikolata veriyor olabilirsiniz. Tatlının hertürlüsü bu işi tuvaletını başarıyla yaptığında -tatlı bir çiş ödülü- alabilirsin alışkanlığına çevirebilir.

Ama bu yoldan giderseniz … sonunda çocuğunuzu bu muameleden kurtarmanız gerekecek. Ve, çocuk doktorları ve uzmanlar, bu yönteme alışmış cocukların alışkanlıklarını ve isteklerini unutmaları için başka yöntemler öneriyorlar.

“Tedavi şeklinde olumlu güçlendirme tuvalet eğitiminin etkili bir parçası olabilir,” diyor uzmanlar. “Ama, bu ödülleri sadece kısa süre için kullanmalısınız. Böyle ödüllerin kullanılması en fazla bir ay sürmeli.-

Tuvalet eğitimi sırasında başarıları nasıl ödüllendireceğiniz konusunda iki kere düşünmelisiniz.

Şekerlerden ne zaman vazgeçersin?

Başlamadan önce çıkış stratejinizi haritalayın.

Çocuğunuzun ilgi ve tuvalet eğitimi alışkanlıklarını (genellikle yaşları 2 ve 3 arasında) iyi okumalısınız , aynı zamanda çocuğunuzun ödüllerden vazgeçmeye hazır olduğunda bunu anlamanız gerekiyor.

Uzmanlar bu işlem için belirlenen yaş veya zaman uzunluğu yoktur diyor. Yani cocuğum geç öğrendi gibi kuruntulara sakın girmeyin.

Çocuğunuzun tuvaletlerinin ne kadar süre tuttuğunu takip edin. Kendinizden emin olduğunuzda yavaş yavaş ödülleri kısabilirsiniz.

Başka ne teklif edebilirsin?

En başından tatlı ödüllerini vermekten kaçınarak işe başlayabilirsiniz. Size düşünmeniz için beş seçenek:

  1. Sözlü övgü. Şeker yerine çocuğunuza bol miktarda sözel takviye verin. Onun başarısı için ne kadar gururlu ve heyecanlı olduğunuzu söyleyin.Uzmanlar, başarısızlıktan dolayı çocuğunuzu utandırmayın ya da cezalandırmayın diyor. Eğer bir kaza olursa … bir dahaki sefere tekrar deneyebileceğini söyleyin … ve çabalarına değer verdiğinizi hissettirin.
  2. Yiyecek olmayan seçenekler. Çocuğunuzun başarını yemek ile ödüllendirmek yerine, ona bir etiket veya bir grafik üzerinde altın yıldız vermek, bu yaşta yiyecekler kadar önemli olabilir.
  3. Sağlıklı atıştırmalar. Şeker yerine gıda ile ödül vermeği seçebilirsiniz. Kepekli krakerler, kraker, kuru üzüm, hatta fındık (çocuğunuzun fındık alerjisi yoksa) iyi alternatifler olabilirler. Çocuğunuz güvende olduğundan ve verdiğiniz şeyi çiğneyebildiğinden emin olun, böylece boğulma riskininde önüne geçmiş olursunuz. Fındık ve kuru üzüm 3 yaşın altındaki çocuklarda Olası boğulma tehlikesi yaratabılir.
  4. Uzat şunu. Herdefasında ödül vermeği sınırlama adına bundan böyle birer defa arayla veya sadece çocuğunuz istediğinde verilebilirsiniz.
  5. Bir oyun oyna. Başarılı bir tuvalete çıkmayı eğlenceli bir oyuna çevirebilirsiniz.  Çocuğunuza bir ödül kazanmak için iki ya da üç kez başarılı bir şekilde tuvalete gitmesi gerektiğini söyleyin. Zamanla ödüller önemini yitirecektir.

“Sürekli tuvalete gitme eğitiminde başarılı olduğuklarında artık ödülleri azaltmanın vakti gelmiştir ama zamanından önce kesilen ödüllerde sizi zor durumda bırakabilir.

Hengi seçeneği seçerseniz seçin cocuğunuza verdiğiniz şeker miktarını azaltmaya bakın.

Amerika Kalp Sağlığı birliği, 2 yaş üstü cocukların günde 6 çay kaşığı veya 25 gramdan fazla şeker tüketmesini kesinlikle önermiyor. Buda 1 bardak elma suyu ile aynı düzeyde.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *