YÜKLENİYOR

Type to search

Fibromiyaljinin Sebepleri , Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Kronik Ağrı Sağlık A-Z

Fibromiyaljinin Sebepleri , Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Paylaş

Şiddetli ağrılar-,uyku problemleri, yorgunluk, hafıza problemleri — Bu semptomlar sıklıkla fibromiyaljiyeye işarettir.

Uzmanlar tam olarak hastalığa neyin sebep olduğunu keşfedemediler. Ancak uzmanlara göre fibromiyaljinin en önemli sebepleri beyinde nöroflamasyon veya iltihaplanma.

Kas ağrısı fibrimiyaljinin en önemli semptomlarından biridir. Bilim adamları fibromiyaljinin araştırmalarının ilk günlerinde, bu hastalıkla boğuşan insanların kas ağrılarında iltihaplanma bulmaya çalıştılar. Günümüzdeki araştırmalar şimdiye kadar ağrının kaynağı için yanlış yere bakıldığını gösteriyor. Giderek artan araştırmalar sorunun beyindeki ağrı işlem merkezinin sistemlerinde yattığına işaret ediyor.

Fibromiyalji teşhisi konan kişiler, saçma sapan bir ağrı algılama sistemine sahip gibi görünmektedir. Acı duyularına karşı normalden daha fazla reaksiyonları var ve genelde normalde başkalarının hiç acı verici bulmadığı hislere (sıcak veya soğuk gibi) tepki olarak acı hissederler.

Nöroenflamasyon ve beyin degişiklikleri;

Bilim adamları PET taramalarını fibromiyalji tanısı alan insanların beyinlerini incelemek için kullandılar ve beyinleri arasında geniş çapta nöroenflamasyon buldular. Diğer araştırmacılar fibromiyaljili insanların omurilik sıvısını test etmiş ve nöroinflamasyonla bağlantılı proteinleri keşfetmişler.

Ayrıca uzmanlar fibromiyaljili hastaların beyin bağlantılarında farklılıklar olduğunu keşfettiler. Tipik olarak, ağrı işlem merkezinde yer alan beyin alanları sürekli iletişim halindedir. Fibromiyalji hastalarında, bu iletişimde garip duraklamalar olabilir. “Bir alan diğeriyle iletişim kurmakta zorlanıyorsa, soğuk algınlığı, baskı veya egzersiz gibi hisleri acı verici olarak algılayabilirsiniz.”

Fibromiyalji Tedavisi;

Fibromiyalji karmaşık bir hastalıktır ve muhtemelen tek bir sebebi yoktur. Birçok fibromiyalji uzmanı nöroinflamasyon ve beyin değişikliklerinin hastalıkta önemli faktörler olduğu konusunda hemfikir. 

Uzmanlar araştırmaların daha iyi terapilere yol açacağı konusunda iyimserler. Bilimin ilerlemesi istikrarlı bir şekilde yürüyor. Yeni araştırmalarında nöroinflamatasyonu hedef alan ilaçların fibromiyalji semptomlarında azalma sağladığını gözlemlemiştir. 

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *