YÜKLENİYOR

Type to search

Yaşlandığınızda sevdiğiniz kişiyle hafıza kaybınızı nasıl konuşabilirsiniz?

Kıdemli Sağlık Sağlıklı Yaşam

Yaşlandığınızda sevdiğiniz kişiyle hafıza kaybınızı nasıl konuşabilirsiniz?

Paylaş

Bu hafta üçüncü kez annen onu bulmaya kararlı. Beş yıl önce bit pazarindan satin aldigi bardak altlığı peçete. “Belki bir uzmanla konuşma zamanı.”

Hafıza kaybını yavaşlatmak için asla erken değildir. Araştırmalar bize erken müdahalenin kritik olduğunu söylüyor. “Yaşam tarzı değişiklikleri, hayati ama etkili olması için zamana ihtiyacı var, bu yüzden anahtar erken başlamaktır.”

İlaçlar yardımcı olabilir, ancak çözümün yalnızca %2’sidir. Görevleri çoğunlukla hafıza sorunlarının kötüleşmesini engellemektir.

Geriye kalan %98’i ise yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde olur. Bu beyin-sağlıklı değişiklikler hafızayı iyileştirebilir:

-Aerobik aktivite

-Sosyalleşme

-Akdeniz diyeti gibi sağlıklı bir diyet yemek

-Bir amaç duygusu bulmak

-Yeterli kalitede uyku almak

Sevdiklerinizle ilgili hafıza problemlerini nasıl çözersiniz? Sevdiğiniz kişi herhangi bir hafıza sorunu fark etmemiş olabilir. Ancak endişeleniyorsanız, harekete geçme zamanı. Uzmanlar şu stratejileri önerir:

Güven vermek.

Uzmanlar, “Ebeveyninize sizin de bazı şeyleri unuttuğunuz konusunda güvence verin ve yanıt almanın tek yolunun bir geriatristi ziyaret etmek olduğunu vurgulayın” diyor. Doktorun beyin sağlığının yalnızca bir bileşen olduğu kapsamlı bir muayene yapacağını söyleyin.

Pozitif düşünün. Bağımsızlıklarını kaybetmek, muhtemelen ebeveyninizin en büyük endişelerinden biridir. Ebeveyninizin endişelerini onunla bu şekilde konuşarak hafifletebilirsiniz. “Daha fazla ilaç kullanmanı istemiyoruz, hatta ilaç muhtemelen gerekli bile değildir.” Ebeveyniniz muhtemelen terapiyi daha az ilaç kullanarak tamamlayacaktır. Hafızayı bozabilecek İlaçları atmak çözümün bir parçasıdır.

Ebeveyniniz korkmuş olabilir – amacınız işleri daha iyi hale getirmek olduğunu bilmelerini sağlayın.

Bakıcıların hafıza kaybıyla başa çıkmasına yardımcı olacak ipuçları;

Aynı şeyi tekrar tekrar soran bir ebeveynle En sabırlı insanın bile uğraşması zor olabilir. Ancak sabır, bakıcılar için büyük bir müttefiktir, bu yüzden ona bağlı kalın.

Yaşlanan ebeveyninize yardım etmenize yardımcı olacak diğer bazı ipuçları:

1.Yalnız kalmayın: ABD’deki yaklaşık 40 milyon yaşlı yetişkin ve aile üyesi deneyimlerinizi paylaşıyor. Daha az yalnız hissetmek için onlarla bağlantı kurun ve benzer senaryolarla başa çıkmak için deneyimlerinizi paylaşın.

  1. Kendinize bunun onların suçu olmadığını vurgulayın: Ebeveyninizde Alzheimer hastalığı (veya başka bir demans türü) varsa, sinirli olabilirler, mantıksız konuşabilirler, her şeyi sizi bile unutabilirler ama unutmayın ki bütün bunları yapan ebeveyniniz değil hastalığıdır.

3.Onları yönlendirin: Genellikle kısa süreli hafıza kaybolur, ancak sevdiğiniz kişi eski günleri hatırlayabilir. Bunu kendi yararınıza kullan. Geçmiş hakkında konuşun ya da odaklarını bugüne kaydırmalarına yardımcı olmak için birlikte eski resimlere bakın.

4.Tartışmayı bırakın: Ebeveyninizi yeniden yönlendirmeyi denediyseniz, ancak siz gerçekten Kaliforniya’dayken hala Kanada’da oldukları konusunda ısrar ediyorlarsa, bırakın öyle düşünsün. İddalaşmayın. Bu sevdiğiniz kişinin gerçeğidir. Onlarla oldukları yerde buluşmak, yanıldıklarında ısrar etmekten daha faydalıdır.

Fotograf

Alzheimer hastalığı olan emekli kadın. Ben kimim harflerle kağıda dokunmak. AndrewLozovyi tarafından oluşturuldu