YÜKLENİYOR

Type to search

Meyve ve sebzeleri yıkamalı mıyız?

Genel

Meyve ve sebzeleri yıkamalı mıyız?

Paylaş

Yemek yapmadan önce hazır ürünlerinizi yıkamaya gerek var mı?

Hayır, yemeye hazır ürünleri yıkamanıza gerek yok. Aslında yeniden yıkama hastalanma riskinizi artırabilir. Ürününüz lavabo, tezgah, kesme tahtalarından veya diğer mutfak yüzeylerinden bakteri bulaşabilir.

Ancak, yemeden önce her zaman ön yıkama yapılmayan ürünleri yıkamalısınız. Bu, kabuğu soymayı planladığınız meyve ve sebzeler için bile geçerlidir (karpuz veya salatalık düşünün). Aksi takdirde, meyveleri veya sebzeyi dilimlediğiniz de bakteri ve diğer zararlı malzemeleri kimyasal tarım ilaçları gibi, meyvenin veya sebzenin içine yayabilirsiniz. Özellikle markasız , üzerinde yıkanmıstır yazmayan tüm meyva ve sebzeleri yıkamanızda fayda var. Çiftçilerin nekadar tarım ilacı kullanıdığını bilmiyoruz. veya organik diye satılan ürünlerin gerçekten organik olup olmadığını.

Tarım ilacı harıcinde , sebze ve meyvelerin yanında zehirli bitkiler yetişmiş olabilir, bu da yağlarını sebze veya meyvelerin üzerine bırakmış olma olasılığını arttırıyor. Özellikle tuzlu suda bekletmek faydalı olacaktır.

Yıkamak için bazı ipuçları:

  • Karpuz, tatlı özsu ve diğer kavunlar gibi sert kabuklu meyveleri ovalamak için fırça ve su kullanın.
  • Narin meyveleri, mesela üzüm , hızlı akan su altında yıkayın. Su, sürtünme ile bakterilerin ve böcek ilaçlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Pahalı olsalar da ürün yıkamayı deneyin. Ucuz ve etkili bir alternatif tuzlu sudur. Bir sprey şişesinde yarım bardak su ile 1 çorba kaşığı tuz karıştırın. Sebzeleri püskürtün, ovalayın ve su altında iyice durulayın. Bir çalışmada tuzlu suyun böcek ilaçlarını gidermede en iyisi olduğu tespit edildi.

 

Etiketler: