YÜKLENİYOR

Type to search

Bebek mi bekliyorsunuz? Doktorunuza sormanız gereken sorular.

Gebelik Ve Doğum Kadın Sağlığı Sağlıklı Yaşam

Bebek mi bekliyorsunuz? Doktorunuza sormanız gereken sorular.

Paylaş

Ailenizin yeni üyesinin gelişini merakla bekliyorsanız, muhtemelen hakkında çok fazla şey okudunuz. Gebeliğin son 3 ayında ne beklediğinizden hastane çantanıza ne koyacağınıza kadar hemen her konuda tavsiye alabilirsiniz. Ancak doktorunuzla veya ebenizle doğum ayrıntıları hakkında konuşmak için zaman ayırmalısınız. Bebeğimi kim teslim edecek? Çoğu zaman doğum sırasında olacak doktorunuzu da görmekte fayda var. Doktorunuz bir grubun parçasıysa doğum gününüz geldiğinde daha rahat hissetmeniz için uygulamada doğum öncesi randevularınızın bazılarını diğer doktorlarla birlikte planlamanızı önerir.

Doğumu nerede yapacağım?

Bir doktor veya ebe seçtiğinizde doğum yapacağınız yeri etkileyebileceğini unutmayın. Doktorunuzun doğum yeriniz konusundaki tavsiyelerine uyun ve neden orayı önerdiğini sorun.

Hastanenin doğumla ilgili politika ve yaklaşımının ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için biraz araştırma yapın. Hastanenin bebek dostu olup olmadığına dair araştırmalarınızı yapın. Bu araştırmaları yapmak doğum vaktiniz geldiğinde daha rahat hissetmenizi sağlayacak. Doktorunuzun doğum sürecini yönetiminin önemi Doktorunuzun bebeğinizi dünyaya getirmek için müdahaleleri ne zaman ve nasıl yaptığı önemlidir. Doktorunuzun hamilelik, doğum yönetimi konusundaki yaklaşımlarını sorun. Doktorunuz müdahale odaklı mı? yoksa kendi yolunda ilerlemesi gereken iyi tasarlanmış bir doğum sistemi var mı?

Bazen müdahaleler gereklidir.

Annelerin yardıma ihtiyacı olduğu zamanlar vardır. Bebeklerin yardıma ihtiyacı olduğu zamanlar vardır. Ancak bir müdahaleyi kullanma kararı, bir ekip olarak yapılması gereken bir karardır – ve anneyi, babayı, doktorları ve hemşireleri içerir. Önceden olası durumlar ve sonuçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Her olası senaryoda konuşmak mümkün olmamakla birlikte, doktorunuzun tarzının daha pratik mi yoksa uygulamalı mı olduğunu bulmak, ne olacağını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Doğuma ne zaman gireceğim?

Doktorunuz da kristal bir top yoksa, muhtemelen doğumunuzun ne zaman başlayacağını tam olarak belirleyemez. Fakat hastaneye gitme zamanı geldiğinde karar vermenize yardımcı olabilir. Doğumun başladığına dair en belirgin işaretler suyunuzun gelmesidir ve bir saat boyunca her beş dakikada bir gelen yoğun kasılmalardır. Her şeyden önce rahatlamaya çalışın.

Bu soruları doktorunuzla tartışmak, doğum tecrübenizle ilgili endişelerinizi hafifletmek için uzun bir yol kat edebilir. Ancak, gelebilecek başka sorular hakkında doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *