YÜKLENİYOR

Type to search

Mamograf çektirmeye ne zaman başlamalısınız?

Kanser Bakım Sağlık A-Z

Mamograf çektirmeye ne zaman başlamalısınız?

Paylaş

Doktorunuz bu konuda size yardımcı olabilir.

Uzmanlar meme kanseri gelişim riskine sahip olmayan kadınların 50 yaşından itibaren her yıl momografi taraması yaptırmasını ve 40 yaşına kadar taramanın riskleri ve yararları hakkında doktoruyla görüşmesi tavsiye ediyor.

Amerikan radyoloji ve Meme görüntüleme Derneği, ortalama risk altındaki kadınların 40 yaşında taramaya başlamalarını önerir ve daha erken taramanın kendileri için uygun olup olmadığını görmek için 30 yaşına kadar risk değerlendirmesinden geçiliyor.

Doğru zamanda taramaya karar vermek çok önemlidir. Böylece kanser hücreleri zamanında yakalanıp önlem alınabilir.

Mamografinin Faydaları

Bilimsel kanıtlar, erken ve düzenli taramanın başlamasının meme kanserinin erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olabileceğini ve cerrahi müdahalenin veya ek tedavi rejimlerinin önlenebileceğini göstermektedir. Ayrıca kadınlar için endişeyi azaltabilir ve tedavi gerektiren yüksek riskli meme lezyonlarını saptayabilir.

Mamografi yanlış test sonuçları sebebiyle gereksiz tedavi görme ve radyasyona maruz kalma riskini azaltır.

Fakat bu rehberlerin, önceden anormal tarama sonuçları olan veya genetik faktörler nedeniyle meme kanseri riski yüksek olan hastalar için geçerli olmadığını not etmek önemlidir.

Kişisel Bir Karar

Her kadın için risk seviyesine göre fayda düzeyi farklı olduğundan, uzmanlar her kadının kendisi için uygun bir plan geliştirmek için doktoruyla konuşması gerektiğine inanmaktadır.

Kadınlar kendi kendine meme muayenelerine dikkat etmeli ve yıllık taramalarına girmeli ardından doktorları ile kendileri için neyin uygun olup olmadığına dair ortak bir karar almalıdır.

Ve bu karar, bilimsel hesaplamalar ve rakamlardan ziyade değer yargısına dayandırılmalıdır. Kendileri için en iyi kararı verebilmek için risk ve fayda dengesinin kadının kendisi tarafından yapılması gerekir.        
Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *