YÜKLENİYOR

Type to search

Kalp hastalıkları, diyabet ve kolon kanseri riskinizi düşürmek ister misiniz?

Sağlık Sağlıklı Yaşam

Kalp hastalıkları, diyabet ve kolon kanseri riskinizi düşürmek ister misiniz?

Paylaş

Birçoğumuz muhtemelen daha fazla lif yememiz gerektiğini duymuşuzdur. Yeni bir çalışma günlük diyetinize lif eklemenin sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Hangi koruyucu etkiler bulundu?

Araştırmacılar, günde 25 ile 29 gram lif yiyenlerin kalp hastalığı, diyabet ve kolon kanseri gelişme risklerini %15 ile %30 arasında azalma gördüklerini buldular.

Çoğu insan günde ortalama 12.5 lif alıyor ama bu yeterli olmuyor. Araştırmalar bunu en az iki katına yani 25 gram lif alımına çıkarmanın riskleri büyük oranda düşürdüğünü gösteriyor.

Çalışmalar ayrıca meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi gıdalarda bulunan daha fazla miktarda lif yiyen insanlarda daha düşük kan basıncı, daha düşük kolesterol ve daha düşük kilolu olduklarını gösteriyor.

Lif tüketimini artırmak için kolay yollar

Buzdolabını kullanın. Önceki araştırmalar makarna ve tatlı patates gibi karbonhidratların gece boyunca buzdolabında bekletilmesi daha çok lif benzeri olabileceğini göstermektedir. Bu besinler soğutulduğunda dirençli nişasta haline gelir ve kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olabilir.

Ahududu, çilek, avokado ve ceviz gibi doğal olarak lif açısında zengin atıştırmalıklar yemek daha fazla lif elde etmenin iyi bir yoludur.

Daha az tahıllı yiyecekleri tahıllılar la değiştirin. Mesela beyaz ekmek yerine %100 tam tahıllı ekmek tüketin.

Lifli yemek tarifleri için tıklayın

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *