YÜKLENİYOR

Type to search

COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra El Sıkışmaları Güvenli mi?

Bulaşıcı Hastalık Sağlık A-Z

COVID-19 Aşısı Olduktan Sonra El Sıkışmaları Güvenli mi?

Paylaş
El sıkışmak

Cevap, eğer elinizi uzattığınız zaman rahatsanız, evet

Asırlardır görmediğiniz bir tanıdık yaklaşır ve el sıkışmak için elini uzatır. COVID-19 güvenlik endişelerinin devam ettiği bu çağda ne yapmalısınız?

Bir gerçeklikle başlayalım: El sıkışma durumu ile karşılaştığınızda size ilk garip hissettirecek. Geçen yılki protokoller, temastan kaçınmak ve iki metre mesafeyi korumak için çağrıda bulundu – sosyal mesafe veya fiziksel mesafe.

Ancak toplumun büyük bir kısmı pandemik kozasından ortaya çıkarken, yakın gelecekte geniş bir el uzatma ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu basit bir anlık hareket – ve bazılarına göre korkunç – bir karar vermeye zorlayacaktır.

Pulmonolog lara göre, COVID-19 için aşı olduysanız, sosyal pasınızı güvenle atabilirsiniz. Aşılı kişilerin, bir el sıkışmanın gündelik teması yoluyla virüsü kapma riskinin “çok az veya hiç olmadığını” söylüyorlar.

COVID-19 aşısı olan kişiler için güncellenmiş kılavuzlar


Doktorlar sosyal doz ve yapılmaması gerekenlerle ilgili devam eden değişikliklerin COVID-19 aşılarının etkisini yansıttığını söylüyorlar. Aşılar, hastalığın yayılmasını yavaşlatırken virüse karşı koruma sağlar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) yeni tavsiyeleriAmerika Birleşik Devletlerinde, tam aşılı kişilerin belirli koşullar dışında maske takmadan veya sosyal mesafeyi uygulamadan faaliyetlerine devam edebileceklerini söylüyor.

Tek dozluk bir koronavirüs aşısı (Johnson & Johnson) veya iki dozluk bir aşı serisinin ikinci dozu (Pfizer ve Moderna) aldıktan iki hafta sonra “tam aşılanmış” olarak kabul edilirsiniz.

Doktorlar, ortaya çıkan verilerin, aşılı bireylerin normal bir yılda bir grip virüsü kapma ihtimalinden daha az COVID-19 kapma şansına sahip olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Doktorların ortak söylemi, “anahtar aşılanmak” diye açıklıyor. “Bu, normale dönüşte yolun başladığı yer. Hayata hatırladığınız ve bunu yaparken kendinizi güvende hissettiğiniz şekilde geri dönebilirsiniz.”

Normalleşme duygusuna geri dönme


Gelenekleri ve el sıkışma gibi etkileşimleri geri getirmenin, pandemi iyileşme sürecinin önemli bir bölümünü oluşturduğu açıkca ortada. “Bir yıl korku içinde yaşadıktan sonra insan hissetmeye dönüş” başlıyacaktır.

El sıkışma ritüeli çok eskilere dayanmaktadır – öpmeye daha var. Bazıları, yolları kesişenlerin barışçıl niyetlerini göstermenin bir yolu olarak ortaya çıktığını söylüyor – öncelikle herhangi bir silah tutmadıklarını göstererek.

Zamanla, jest bir iyi niyet sembolü (anlaşmayı imzalama), bir selamlama (muhasebeden Engin ile tanış) ve sayısız görgü kuralları kitabının konusu (mükemmel el sıkışma nasıl yapılır) haline geldi.

“Tekrar el sıkışmak bir dönüm noktasıdır” “Bu gerçek dünyanın geldiğinin göstergesi.”

Konfor seviyenizi bulun


Ancak hazır değilseniz, el sıkışmaya karşılık vermek için baskı hissetmeyin. İnsanlar geçen seneyi anlayacaklar. Ayrıca, geleneksel el sıkışmadan daha az mikrop yaydığı kanıtlanmış bir yumruk darbesinde de veya elinizi kalbinize götürerek selamlamakda da yanlış bir şey yoktur.

Çok dikkat edin ve uyanık olun: El sıkışmak isteyen kişi öksürüyorsa veya hasta olduğuna dair belirtiler gösteriyorsa, elinizi kalbinize götürerek selamlaşın. (Bu kural, pandemi olsun veya olmasın her koşulda geçerlidir.)

Ayrıca, iyi hijyen kuralları hala geçerlidir. Bu, ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve köpürtüp durulamak için 20 saniye harcamak anlamına gelir. (Insanlar,bir geziden eve döndüklerinde ellerini yıkamayı alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor.)

El dezenfektanı veya kolonya da moda olmaya devam edicek. Gün içinde ekstra önlem olarak küçük bir şişeyi elinizin altında bulundurmayı düşünebilirsiniz.

COVID-19 aşısı olmadıysanız ne olacak?


El sıkışma söz konusu olduğunda, aşı olmayan kişiler ellerini kendilerine saklamalıdır. Unutmayın “Sizin için gerçekten hiçbir şey değişmedi”.

COVID-19 aşısı olmayanlar için CDC, ve Türkiyedeki uzmanlar halka açıkken ağzınızı ve burnunuzu kapatan bir maske takmanızı ve diğer insanlardan iki metre uzakta durmanızı önermeye devam ediyor.

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *