YÜKLENİYOR

Type to search

Seyahat ederken Kendinizi Coronavirüsten Nasıl Korursunuz?

Bulaşıcı Hastalık Sağlık A-Z

Seyahat ederken Kendinizi Coronavirüsten Nasıl Korursunuz?

Paylaş

Gittiğiniz her yerde güvende kalın

Bu kadar uzun süre kapalı kaldıktan sonra muhtemelen o içinizi kemiren o seyahat böceğini beslemek için sabırsızlanıyorsunuzdur. Ancak gökyüzüne veya yola çıkma planları yaparken, COVID-19’un yayılmasının seyahat planınızı nasıl etkileyebileceğini hesaba katmak isteyeceksiniz.

Bir pandemi sırasında seyahat etmek, eskisinden daha ayrıntılı ve temkinli bir yaklaşım gerektiriyor, ancak sizin için riskleri en aza indirerek bunu yapabilirsiniz. Uzmanların bu konuda ne söylediklerini öğrenmek ve arabada, uçakta, kabinde veya otelde güvende kalmanıza yardımcı olabilecek ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Seyahatinizi planlarken dikkat etmeniz gerekenler


Yolculuğunuzu planlarken karşılaşabileceğiniz her olası senaryoya dikkat etmenizde fayda var. Proaktif bir yaklaşım benimseyerek kendinizi ve sizinle birlikte seyahat edenleri güvende tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Seyahat planınızı oluştururken dikkate almanız gereken CDC’den birkaç soru.

 • COVID-19 gittiğiniz yere yayılıyor mu?
 • COVID-19 bulunduğunuz toplumda yayılıyor mu?
 • Seyahatiniz sırasında veya sonrasında, siz veya birlikte seyahat ettiğiniz kişiler, başkalarının bir buçuk metre yakınında olacak mısınız?
 • Sizinle seyahat eden kişiler COVID-19 için yüksek risk altında mı?
 • Yüksek risk altındaki biriyle mi yaşıyorsunuz?
 • Yaşadığınız veya gideceğiniz yerdeki ülke veya yerel yönetim seyahat ettikten sonra 14 gün boyunca evde kalmanızı gerektirecek mi?
 • COVID-19’a yakalanırsanız, işinizi veya diğer yükümlülüklerinizden kaçınmanız gerekecek mi?

Günlük önlemlerimizi seyahatlerimizde uyguladığımız sürece riskler önemli ölçüde en aza indirilebilir. Bunu, küçük çevrelerimizin dışındakilerle mesafeyi koruyarak ve maske takarak, ellerimizi dezenfekte ederek ve ellerimiz temiz değilse gözlerimize, burnumuza veya ağzımıza dokunmadan yapabiliriz. Maske takanların fazla olduğu ortamlarda bulunmak, riski en aza indirmek ve COVID-19 bulaşma olaylarını düşük tutmak için de önemlidir.

Arabada kendinizi COVID-19’dan nasıl korursunuz

Araçlarımızın bizim için tanıdık ve rahat olduğunu düşünürsek, tatil için yol savaşçısı yaklaşımını benimsemek mantıklı geliyor. Yakın çevremizdekilerle yol gezilerine çıkma eğilimindeyiz, bu nedenle bir pandemi sırasında araba kullanmak en güvenli seyahat yolu olacakdır.

Ancak mikroplu tarzda sürüşten kaçınmak için yola çıkmadan önce almanız gereken bazı önlemler var.

Aracınızı iyice temizleyip dezenfekte ederek başlayın. Tüm temas edilen yüzeyleri ve parçaları (camlar, emniyet kemerleri, direksiyon simidi, kapı kolları, kumandalar vb.) silin. Ve her şeyi silebilmeniz ve yolcuların her duraktan sonra ellerini temizleyebilmeleri için araçta antibakteriyel mendil ve el dezenfektanı veya kolonya bulundurduğunuzdan emin olun.

Yolculuğa çok fazla insan ile çıkmayın

Yolcular söz konusu olduğunda, CDC mümkünse aracınızdaki kişi sayısını sınırlamanızı önerir. Aranızda iki metre mesafe olmayacağı için, özellikle COVID-19 için yüksek risk altında olan biriyle seyahat ediyorsanız, arabada maske takmanın zararı olmaz. Özellikle yakın çevrenizin dışından biriyle seyahat ederken arabada maske takmanızı herkes için güvenli ortam oluşturur.

Yakıt veya yiyecek için durmadan önce, seyahatle ilgili görevler için bir kişi belirleyin. Pompada ödeme yapmak istemiyorsanız, yüksek risk altında olmayan bir veya iki kişinin atıştırmalık veya yakıt satın almasını sağlayın. Sadece belirlenmiş kişilerin arabaya geri dönmeden önce ellerini iyice maskelediğinden ve temizlediğinden emin olun. Ve doldururken, bulaşma riskini en aza indirmek için yakıt pompalarken telefonunuzu kurcalamaktan kaçının.

Hedefinize doğru seyir halindeyken, temiz havanın içeri girmesini sağlamak ve havalandırmayı artırmak için mümkünse pencereleri açık tutun. Daha sıcak bir alana gidiyorsanız ve klima şartsa, havalandırmayı veya klimayı devridaimsiz moda ayarlayın.

Ortak kullanımlı araçlarda nasıl güvende kalınır?

Taksiler veya toplu taşıma, veya Uber tarzı araçları gerek keyif için gereksede işe gidip gelmek için, kullandığımız vasıtalar. Bu tür bir araca binmeden önce, gideceğiniz yere vardığınızda kullanmak için yanınızda el dezenfektanı bulundurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, ücretsiz içecekler, dergiler, şekerlemeler veya bazen binicilere sunulan herhangi bir şeyi kabul etmeniz tavsiye edilmez.

Bir paylaşımlı araca binerken, hem sizin hem de sürücünün maske takması önemlidir, özellikle de küçük bir alanda bir yabancıyla uzun süre birlikte olduğunuz için, Enfeksiyon veya bulaşma riskini en aza indirmek için bir göz koruması bile takabilirsiniz.

Araç paylaşımı uygulamalarıyla birlikte araba paylaşımı seçeneği, günün belirli saatlerinde büyük tasarruf etmenize izin verebilir, ancak şu anda, bir yabancıya yakın olmanın getirdiği artan risk göz önüne alındığında buna değmez.

Bu nedenle, sürüşleri sizinle ve birlikte seyahat ettiğiniz insanlarla sınırlı tutun. Ve mümkünse, sürücü ile aranızda biraz mesafe bırakmak için yolcu koltuğu yerine arka koltuğa geçin.

Bazı araç paylaşımlı sürücülerin araçlarında ön ve arka kısım arasına bir bölme ekliyorlar. Bu, bulaşma riskini önemli ölçüde azaltıyor. Bölgede mevcut olan güvenlik özellikleri hakkında daha iyi bir fikre sahip olmanız için, her araç paylaşım şirketi hakkında önceden biraz araştırma yapmanızı öneriyoruz. Ülkemizde Uber tarzı uygulamalar gizide olsa kullanılıyor.

Uçarken kendinizi COVID-19’dan nasıl korursunuz?

Bu aralar ucuz uçuşlar oldukça cazip. Gökyüzüne çıkmaya karar verirseniz, uçakta güvende olmanın sadece bir maske takmaktan çok daha fazlasını gerektirdiğini unutmayın. Daha uçağa binmeden check-in terminalleri ve güvenlik hatları ile uğraşmanız gerekiyor. Bu, sık dokunulan yüzeylerle temas etmek ve çok sayıda insanın etrafında olmak anlamına gelir. Endişeniz uçakta güvende olmaya odaklanmış olsa da, uçağa binmeden önce kendinizi korumaya daha fazla odaklanmalısınız.

En büyük sorun, yanınızda kimin oturacağını bilmemenizdir. Uçuş sırasında maskeleme uygulanırsa, eller temiz tutulursa ve yüzünüze dokunmaktan kaçınırsanız, sizin için risk düşük olucaktır. HES kodu ile binilse de yapılan testlerin %40 oranında hata payı olduğunu unutmayın.

Türkiyede maske takmak zorunlu ve buna uymayanlara cezai yaptırımlar uygulanıyor. Bu nedenle, uçtuğunuz herhangi bir ticari havayolu, tüm yolcuların yüz maskesi takmasını zorunlu tutmalıdır.

CDC’ye göre, çoğu virüs, havanın dolaşımı olduğu ve uçaklarda filtrelendiği için uçuşlarda kolayca yayılmaz. COVID-19’un yayılmasını durdurmak amacıyla birçok havayolu şirketi, uçaklarını sterilize ve yolcular için güvenli tutmak için gerekli önlemleri aldı.

Bugünlerde uçaklarda HEPA filtreleri kullanılıyor ve içerideki havanın devridaim edilerek bu filtrelerden geçmesi sağlanıyor. Birçok havayolu, emniyet kemerlerine ve diğer yüksek temaslı yüzeylere yapışan elektrostatik bir dezenfektanla uçakları derinlemesine temizliyor ve hatta buğulandırıyor. Bazı havayolları, yolcular arasında daha fazla alan sağlamak için oturma düzenlemelerini bile ayarlamışlardır.

Kişisel korunmaya gelince, bazı havayolları uçağa binmek için maske takmayı zorunlu tutar. Hatta bazıları yolcular için antibakteriyel mendil bile sağlıyor. TSA şu anda bir sonraki duyuruya kadar el çantalarında 12 onsluk bir sıvı el dezenfektanı kabına izin veriyor. Bu iyi bir haber çünkü dezenfektanınızı veya mendillerinizi her zaman kolçakları, koltukları, ışık düğmelerini ve hatta ekstra gönül rahatlığı için banyo kapı kolunu temizlemek için kullanabilirsiniz.

Hemen uçmalı mı?

Bu karar sonuçta size kalmış. Karar verirken riskleri göz önünde bulundurun. Hastaysanız veya koronavirüs için daha yüksek risk altındaysanız, muhtemelen evde kalmak en iyisidir. Aynı şey, sizinle seyahat etmek isteyen tüm arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz için de geçerlidir. Uçup uçmanız gerekip gerekmediğine ilişkin karar, kişisel risk tolerans seviyenize ve hem başlangıç hem de son varış noktalarınızdaki yerel COVID-19 oranlarının farkında olmanıza bağlıdır. Uçmayı seçerseniz, temellere bağlı kalarak güvenli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Kamp veya piknik yaparken kendinizi koronavirüsten nasıl korursunuz?


Pandemi öncesi alışık olduğumuz halka açık yerlere sık sık gidememek çoğumuzun yerel parklarımıza yönelmesine neden oldu. Bu kötü bir şey değil çünkü doğada olmak stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve kendimizle yeniden bağlantı kurmamıza izin verebilir.

Bazı orman terapisine katılmaya karar verdiyseniz, CDC’den bazı kamplarda yapılması ve yapılmaması gerekenlerle alakalı önerileri şöyle:

YAPIN:

 • Evinize yakın olan parkları ziyaret edin.
 • Güvenli bir şekilde hazırlanmak, banyo tesislerinin açık olup olmadığını öğrenmek ve hangi hizmetlerin mevcut olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için park veya rekreasyon alanını önceden kontrol edin.
 • Birlikte yaşamadığınız kişilerden en az iki metre uzakta durun ve COVID-19’u önlemek için gerekli önlemleri alın.
 • Oyun alanlarının kullanımını dikkatlice düşünün ve çocukların yönergeleri izlemelerine yardımcı olun.
 • Kendinizle başkaları arasında boşluk bırakarak yüzme havuzlarında, jakuzilerde ve su oyun alanlarında güvenli oynayın.

YAPMAYIN:

 • Hastaysanız, testiniz pozitifse veya yakın zamanda COVID-19’a maruz kaldığınızı biliyorsanız parkları ziyaret edin.
 • Kalabalık parkları ziyaret edin.


Ve elbette, evdeymiş gibi el hijyenine dikkat edin.

Kendinizi bir otelde veya kiralık evde COVID-19’dan nasıl korursunuz


Şehir dışına çıkarsanız kafanızı dinlendirecek bir yere ihtiyacınız olması kaçınılmazdır. Bazıları bir oteli tercih edebilirken, kiralık yazlık bir evin mahremiyeti diğerlerine çekici gelebilir. Tedbirliyseniz, sosyal mesafe kurallarına uyarsanız ve önceden doğru soruları sorarsanız her ikisi de güvenli olabilir.

Rezervasyon yapmadan önce otelin veya kiralık mülkün temizlik protokolüne bakın. Şeffaflığı koruma çabası içinde birçok yer, misafirlerini güvende tutmak için neler yaptıklarını açıklıyor. Örneğin oteller daha fazla dezenfekte ediyor ve online check-in ve dijital anahtarlar sunuyor. Birçoğu, konuklar arasındaki odalar için 24 saatlik boş yerler de uygulamıştır. Öte yandan tatil kiralama şirketleri yeni temizlik protokolleri oluşturdu.

Bu alanlar konaklamanızdan önce iyice temizlenmelidir, ancak ek konfor için yüzeyleri sterilize etmek için her zaman temizlik malzemeleri getirebilirsiniz. Ve ulaşım modlarına benzer şekilde, bir otel odasında veya kiralık yazlık evde güvenliğiniz, nihayetinde halka açık alanlarda maskenizi takmanıza, ellerinizi düzenli olarak yıkamanıza, varışta temas edilen yüzeyleri dezenfekte etmenize ve hastaysanız seyahat etmemeye bağlıdır.

Gece kalacaksanız

Lobide veya diğer ortak alanlarda maske takın

Gitmeden önce otelin COVID-19 önleme uygulamalarını kontrol edin

 • Online rezervasyon ve check-in, mobil oda anahtarı ve temassız ödeme seçeneklerini kullanın.
 • Gitmeden önce arayıp tüm personelin işyerinde maske takıp takmadığını sorun.
 • Check-in kontuarlarında pleksiglas bariyerler ve lobide fiziksel mesafe işaretleri gibi otel tarafından uygulanan ekstra önleme uygulamalarına bakın.
 • Otelin çok temas edilen yüzeyleri ve eşyaları (kalem, oda anahtarı, masa, telefon, kapı kolu, ışık anahtarı, asansör düğmesi, su çeşmesi, ATM/kart ödeme istasyonu, iş merkezi gibi) temizleme ve dezenfekte etme veya kaldırma ile ilgili güncel politikaları olup olmadığını sorun bilgisayarlar ve yazıcılar, buz/otomat makineleri ve uzaktan kumandalar).

Maske takın ve başkalarıyla yakın teması sınırlayın

 • Lobide veya diğer ortak alanlarda maske takın.
 • Dinlenme odaları, dış avlular, iç dinlenme alanları, yemek alanları/mutfaklar, oyun odaları, havuzlar, jakuziler, saunalar, kaplıcalar gibi diğer insanlarla yakın temasa (1,5 veya 2 metre içinde) yol açabilecek alanların kullanımını mümkün olduğunca en aza indirin , salonlar ve fitness merkezleri.
 • Merdivenleri kullanmayı düşünün. Aksi takdirde, tek başınıza veya yalnızca evinizden insanlarla birlikte binebilecek duruma gelene kadar asansörü kullanmak için bekleyin.

Mümkün olduğunda temassız seçenekleri seçin

 • Herhangi bir oda servisi siparişi için temassız teslimat talep edin.
 • Seyahat konaklama yerlerinizi temizlemeyi düşünüyorsanız, yüksek temaslı yüzeyleri temizleyin.

Seyahat etmek istiyorsanız veya seyahat etmeniz gerekiyorsa sorun değil, ancak kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için akıllı olmanızı ve önceden bir oyun planı geliştirmenizi öneririz.

Hala bir pandeminin ortasında olmamıza rağmen, daha önce yaptığımız şeylerin çoğu hala güvenli bir şekilde yapılabilir. Gerçekten de başkalarıyla aramıza mesafe koymak, ellerimizi temiz tutmak ve vücudumuzun solunum damlacıklarının girebileceği veya çıkabileceği yerlerini bir maske ile kapatmak kadar basit.

Tam aşılı kişiler için güncellenmiş seyahat kuralları


13 Mayıs itibariyle CDC, tam aşılı kişiler için seyahat önerilerini güncelledi. CDC’ye göre, tam aşılı yolcuların COVID-19’a yakalanma ve yayma olasılığı daha düşüktür ve artık Amerika Birleşik Devletleri içinde kendileri için düşük risk altında seyahat edebilirler. Uluslararası yolcuların, yeni varyantların yayılması ve COVID-19’un yükünün küresel olarak değişmesi nedeniyle seyahat etmeden önce uluslararası destinasyonlarındaki duruma çok dikkat etmesi gerekiyor.

CDC’nin COVID-19 önleme önlemleri, aşılanmış olanlar da dahil olmak üzere tüm yolcular için geçerlidir. Tüm yolcuların, Amerika Birleşik Devletleri’ne, ABD içinde veya dışında seyahat eden uçaklarda, otobüslerde, trenlerde ve diğer toplu taşıma araçlarında ve havaalanları ve istasyonlar gibi ulusal ulaşım merkezlerinde maske takmaları zorunludur.

Covid 19 küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin aşağıdaki kararlar alınmıştır. 

 1. Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları bu çerçevede sona ermiştir. 
 2. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir. 
 3. İlk iki maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir. 
 4. İkinci maddede belirtilen ülkelerden gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. 

Bu bilgilerin yanısıra; 

 • Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde istasyonlarda kontrol edilecektir. 
 • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir. 
 • Yolcularımız Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır. 
 • Havalimanlarımızda ateş ölçümü; Kanada, Singapur, Guanzo seferleri ve kısa bağlantı süresi nedeniyle hot connection noktalarını (90 dakika ve altı bağlantısı bulunan transfer yolcuların kullandıkları noktalar) kullanan yolcular için devam edecek olup, diğer destinasyonlar için kaldırılmıştır.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcularımız için Hes Kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfasını inceleyebilirsiniz.Yeni güncel haberler için THY nin duyuru sayfasına bakabilirsiniz.

Yazımızı okuyup beğendiyseniz, lütfen paylaşın ve böylece daha fazla insanın güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *