YÜKLENİYOR

Type to search

Yaşlanma kemiklerinizi nasıl etkiler?

Genel Romatoloji Ve İmmünoloji Sağlık A-Z

Yaşlanma kemiklerinizi nasıl etkiler?

Paylaş

Hayatınız boyunca kemik oluşumuna ve kaybına bakalım.

Vücudunuzu desteklemek ve dünyada gezinmenize yardımcı olmak için kemiklere ve eklemlere güvenirsiniz. Fakat kemikleriniz tam olarak nasıl büyür ve zamanla onlara ne olur?

Büyüme sırasında kemikler nasıl değişir?

Kemikler, kolajen adı verilen esnek lifler açısından zengindir ve hidroksiapatit adı verilen bir mineralde kalsiyum ve fosfor tarafından sertleştirilir. Kemikleriniz vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 12 ila 15’ini oluşturur ve yürüme, koşma ve atlama gibi aktivitelerin muazzam stresine dayanacak şekilde yapılmıştır.

İşte size eğlenceli bir gerçek: Kemikler, sürekli kendini yenileyen canlı dokulardır. Kemikleriniz her 5 ila 10 yılda bir tamamen yenilenir.

Yaklaşık 300 kemikle doğarsınız, ancak zamanla sadece 206 kemiğiniz olur. Bunun nedeni, büyüdükçe, kafatasınızdaki kemikler gibi kemiklerinizin çoğunun birbirine kaynaşmasıdır.

Kemik büyümesi ne zaman durur?

Çocukluk ve ergenlik döneminde, kemik kütlesindeki artış, kemiğin çıkarılması veya kaybından daha ağır basar. Kemiklerinizdeki minerallerin yoğunluğu 20’li yaşlarınızda zirve yapar. Yaşlandıkça, yeterli kalsiyum, D vitamini ve egzersiz de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürürseniz, kemik kütleniz dengelenebilir veya kemik kütleniz büyüme hızını aşarak yavaş yavaş azalmaya başlayabilir. Yeterli egzersiz olmadan, yediğiniz gıdalardaki kalsiyum, A vitamini, K vitamini ve D vitamini kemik yoğunluğunu azaltabilir.

Yaş kemiklerinizi nasıl etkiler?

Doğal kemik kaybı orta yaşta hızlanır. Bu özellikle menopoz sırasında geçerlidir (genellikle 50 yaş civarında, 45 yaşından önce ortaya çıkarsa erken menopoz olarak tanımlanır). Bu süre zarfında koruyucu östrojen seviyeleri düşer. Erkekler için, testosterondaki kademeli düşüş nedeniyle kayıp daha kademelidir.

Ancak 65 yaşına gelindiğinde, cinsiyetler arasında kemik kaybı oranı eşit olduğu için herkes aynı teknededir. Oradan, kemik kütlesi hayatınızın geri kalanında kademeli olarak azalır ve sizi kırıklar için daha büyük risk altına sokar.

65 yaşından sonra her beş yılda bir kırık riskiniz iki katına çıkar.

Kemikler ne zaman incelmeye başlar?

Kemiklerin incelmesi, kemik yoğunluğunuzun normalden düşük olmasına neden oluyorsa, kemiklerinizi zayıflatan osteopeni veya osteoporoz var demektir. Bu sessiz sorun genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz ancak sizi kırık riskine sokar. Omurga kırıkları sırt ağrısına ve/veya dul kamburuna neden olabilir.

Omurga kırıklarının üçte ikisinin asemptomatik olduğunu bilmek önemlidir. Ve kırıkların çoğu osteoporozlu hastalarda ortaya çıkmaz, ancak osteoporozlu hastalarda erken teşhis, önleme ve tedavi önemlidir.

Kemiklerinizi nasıl koruyorsunuz?

Kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için atabileceğiniz adımlar var. İşte nasıl.

1. Güçlü kemikler oluşturmak için yiyecekleri kullanın

Kalsiyum ve D vitamini, kemiklerinizi güçlendirmek ve korumak için birlikte çalışır, bu nedenle onları sağlıklı tutmak için her ikisi açısından da zengin yiyecekler yiyin.

Sağlıklı insanların ihtiyaç duyduğu günlük D vitamini miktarı yaşa göre değişir.

2. Ağırlık taşıyan egzersizler yapın

Bu durumda, halterden bahsetmiyoruz, ancak ayaklarınızı yere koyduğunuz ve kemikleriniz aracılığıyla mekanik uyarılar gönderdiğiniz bir topuk vuruşu etkinliğinden bahsediyoruz. Yürüme gibi topuğu etkileyen aktiviteler yeni kemik oluşumunu teşvik edecektir.

3. Sigaradan kaçının

Sigara içmek hücreleriniz için toksiktir ve östrojen seviyenizi düşürür. “Nikotin, kemikleriniz dahil hiçbir işe yaramaz.

4. Bir kemik yoğunluğu (DXA) testini tamamlayın

DXA kemik yoğunluğu testi, kemik yoğunluğunuzu ölçen bir görüntüleme testidir. Doğumda kadın olarak belirlenenler (AFAB) 65 yaşında, erkek olarak belirlenenler (AMAB) 70 yaşında DXA testine başlamalıdır.

Kemik kaybı veya kırıklar için klinik risk faktörleriniz varsa, mümkün olduğunca erken DXA’ya ihtiyacınız olabilir. Bu risk faktörleri şunları içerir:

  • Aile öyküsü.
  • Düşük vücut ağırlığı.
  • Önceki bir kırık.

5. Gerekirse ilaç alın

Osteopeni veya osteoporozunuz varsa, bazı ilaçlar kemik kaybını yavaşlatabilir. Bu hastalıklar için yüksek risk altındaysanız, ilaçlar hayati önem taşır. İki kategoriye ayrılırlar: vücudun kemik dokusunu emmesini önleyen anti-emici ajanlar ve osteoporozlu kişilerde kemik oluşturan anabolik ajanlar.

6. Diğer sağlık sorunlarının farkında olun

Tiroid hastalığı, paratiroid hastalığı, erken menopoz veya kemik yoğunluğunu etkileyen diğer herhangi bir sağlık durumu için ihtiyacınız olan bakımı alın.

Fotoğraf: Yaş almış insanlar skateboard sürüyorlar. IgorVetushko tarafından çekildi

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up