YÜKLENİYOR

Type to search

Koronavirüsü COVID-19

Sağlık A-Z Soğuk Ve Grip

Koronavirüsü COVID-19

Paylaş

Çin’de başlayan yeni COVID-19 salgını gibi koronavirüsler, ölüm dahil hafif ila şiddetli solunum yolu hastalıklarına neden olur. COVID-19 vakalarının çoğu Çin ve çevre ülkelerdedir, ancak virüs o zamandan beri dünya çapında yayılmıştır. En iyi önleyici tedbirler, sık sık el yıkamak, hasta insanlardan kaçınmak, ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak ve yeterli dinlenme ve beslenmedir.

Koronavirüs nedir?

Coronavirüsler insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olabilen bir virüs ailesidir. Virüsün yüzeyindeki birçok taç benzeri sivri uçtan, “korona” adını alıyorlar. Şiddetli akut solunum sendromu (SARS), Orta Doğu solunum sendromu (MERS) ve soğuk algınlığı, insanlarda hastalığa neden olan koronavirüslerin örnekleridir.

Yeni koronavirüs türü olan COVID-19 ilk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde bildirildi. Virüs o zamandan beri tüm kıtalara yayıldı (Antarktika hariç).

Yeni koronavirüs (COVID-19) kişiden kişiye nasıl yayılır?

COVID-19 muhtemelen soğuk algınlığı gibi diğer insan koronavirüslerinin yayıldığı gibi yayılır:

 • Virüs havaya karıştığında ve enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya yakınınızda konuştuğunda (bir metre içinde) küçük damlacıklar araçılığı ile seyahat edip size bulaşır. Bunun COVID-19’un yayılmasının ana yolu olduğu düşünülmektedir.
 • Enfekte bir kişiyle yakın temastan (dokunma, el sıkışarak).
 • Virüsün üzerine düştüğü yüzeylere dokunarak, ellerinizi yıkamadan önce gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunarak.

COVID-19 vücudunuza ağzınızdan, burnunuzdan veya gözlerinizden girer (doğrudan havadaki damlacıklardan veya virüsün ellerinizden yüzünüze geçmesinden). Virüs, boğazınızın arkasındaki burun pasajlarınızın ve mukoza zarınızın arkasına gider. Oradaki hücrelere yapışır, çoğalmaya başlar ve akciğer dokusuna geçer. Oradan, virüs diğer vücut dokularına yayılabilir.

Bilim adamlarının COVID-19 olan ancak henüz semptom göstermeyen kişiler tarafından enfekte olmuş kişilerde COVID-19 vakaları gördüğünü bilmek önemlidir. Bu nedenle birçok hükümet salgın alanlarından dönen insanlar için 14 günlük bir karantina süresi talep ediyor. Hükümetler, sağlık kuruluşları, araştırmacılar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, bu virüsün hem küresel olarak hem de bireyden bireye yayılmasını sınırlayan politikalar ve prosedürler geliştirmek için birlikte çalışmaktadır.

COVID-19’u alma riski en fazla olanlar kimler?

COVID-19 ile temasa geçme riski en yüksek olan kişiler:

 • Hastalığın görüldüğü bölgeye yakın zamanda seyahat eden veya orada yaşayan insanlar.
 • Laboratuvar tarafından onaylanmış COVID-19 virüsü şüphesi olan bir kişiyle yakın temasta bulunan kişiler.
 • Önceden mevcut tıbbi durumları veya zayıf bir bağışıklık sistemi olan 60 yaşın üzerindeki insanlar.

COVID-19 dan kurtulursam tekrar enfekte olabilir miyim?

ABD Hastalık Kontrol Merkezi, “COVID-19’a karşı bağışıklık tepkisinin henüz anlaşılmadığını” söylüyor. Bu yeni bir koronavirüs türü olduğundan, bilim adamları hala virüs hakkında bilgi ve araştırma topluyorlar, bu yüzden hala bunu bilebilmek için çok erken.

BELIRTILER VE NEDENLER

Yeni koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

COVID-19 virüsü kapmış insanlar aşşağıdaki solunum problemlerini bildirdiler:

 • Ateş (her zaman değil).
 • Nefes almada zorluk / Nefes darlığı.
 • Öksürük

COVID-19’un diğer olası koronavirüs semptomları şunlar:

 • Boğaz ağrısı.
 • Vücut ağrıları.
 • Yorgunluk.

Semptomlar çok hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Hastaların yaklaşık% 80’inde COVID-19 sadece hafif semptomlara neden olur.

COVID-19 belirtileri ne kadar sürede ortaya çıkar?

COVID-19 semptomları, virüse maruz kaldıktan sonraki iki ila 14 gün içinde ortaya çıkar.

TEŞHİS VE TESTLER

COVID-19 nasıl teşhis edilir?

COVID-19’a bir laboratuvar testi ile teşhis konur. Doktorunuz tükürüğünüzün bir örneğini alabilir veya test için göndermek üzere burnunuzdan veya boğazınızdan örnek alabilir.

Koronavirüs (COVID-19) için ne zaman test edilmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızı arayın:

 • Ateş, öksürük veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız.
 • COVID-19 olduğu bilinen veya şüphelenilen bir kişi ile yakın temasta bulunduysanız
 • Virüsün aktif yayılımın olduğu veya seyahat uyarılarının bulunduğu bir bölgede yaşıyor veya yakın zamanda seyahat ettiyseniz.

Sağlık uzmanınız size belirtileriniz ve son seyahat geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Sağlık uzmanınız, yeni koronavirüs, COVID-19 için test edilmesi gerekip gerekmediğini ve nereye test edileceğini size söyleyecektir. Veya Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattı, “Alo 184” üzerinden hizmet alabilirsiniz.

Corona Danışma Hattı Nedir?

Alınan tedbirler çerçevesinde koronavirüs ile ilgili herhangi bir ihbarın daha hızlı şekilde değerlendirilebilmesinin amaçlandığı, Vatandaşlarımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda kolay arayabileceği Alo 184 SABİM Danışma Hattı´nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüldü. Bunu SABİM Korona Danışma Hattı şeklinde kurmaya başlandı.

YÖNETİM VE TEDAVİ

COVID-19 nasıl tedavi edilir?

COVID-19’u yönetmenin mevcut yolları arasında, aynı destek bakımının (örn. Dinlenme, sıvılar, ateş kontrolü) ve soğuk algınlığı gibi diğer koronavirüsleri tedavi etmek için kullanılan önleyici tedbirlerin kullanılması yer alır.

Şu anda, COVID-19’un tedavisi yoktur. Bilim adamları şu anda sınırlı sayıda insanda test edilmeye başlanan bir aşı geliştiriyorlar. İnsanlarda aşı testinin her biri tamamlanması aylarca süren birkaç aşamadan geçer. Bilim adamları önce aşının güvenli olduğundan emin olur, daha sonra üretim başlamadan önce en etkili dozu belirler. Tipik aşı geliştirme süresi 12 ila 18 aydır, ancak bilim adamları (tüm dünyada çalışanlar) bu zaman diliminin kısalması konusunda umutludurlar.

COVID-19’u tedavi etmek için özel olarak onaylanmış hiçbir ilaç yoktur. ABD’de halihazırda diğer tıbbi durumlar için onaylanmış bazı ilaçlar – deneme olarak – COVID-19 enfekte hastalara verilmeye başlanmaktadır. Bu ilaçlar arasında hidroksikolorokin (sıtma, lupus ve artrit tedavisi için onaylı) klorokin (sıtma tedavisi için onaylı) ve antibiyotik azitromisin bulunur.

ÖNLEME

Yeni koronavirüsü (COVID-19) kapmayı nasıl önleyebilirim?

Şu anda, COVID-19 kapmayı önlemek için en iyi savunma, soğuk algınlığı veya grip gibi diğer virüslerin bulaşmasını önlemek için atmanız gereken adımların bazılarını takip etmektir.

 • Ellerinizi en az 20 saniye yıkayın – özellikle yemek yemeden ve yemek hazırlamadan önce, banyoyu kullandıktan sonra, burnunuzu sildikten sonra ve soğuk algınlığı olan biriyle temasa geçtikten sonra.
 • Virüslerin elinizden yayılmasını önlemek için gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Hapşırırken ve öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille örtün ve kolunuza öksürün. Dokuyu çöp kutusuna atın. Sonra ellerinizi yıkayın. Asla elinize öksürmeyin veya hapşırmayın!
 • Öksürük, soğuk algınlığı veya hasta olanlarla yakın temastan (bır metre içinde) kaçının. Hastaysanız evde kalın.
 • Hastalığa yatkınsanız veya zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, büyük insan kalabalığından uzak durun. Özellikle salgınlar sırasında sağlık otoritelerinizin talimatlarına uyun.
 • Sık kullanılan yüzeyleri (kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi) virüs öldürücü bir dezenfektanla temizleyin.
 • Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren el dezenfektanları veya kolonya kullanın.
 • El sıkışmak yerine dostça bir jestle insanları selamlayın. Mesela elinizi kalbinize koyup, Eyvallah diyebilirsiniz.
 • Yeterince uyuyun, sağlıklı bir diyet yapın, bol miktarda sıvı tüketin ve mümkünse egzersiz yapın. Bu adımlar bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve enfeksiyonlarla daha kolay mücadele etmenizi sağlayacaktır.

Yüz maskesi takmalı mıyım? Bir yüz maskesi COVID-19 kapmamı önlemeye yardımcı olacak mı?

Maskeler, aktif olarak hasta olan veya COVID-19 olan birisine bakan insanlar tarafından giyildiğinde COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Şu anda, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , sağlıklıysanız maske takmanızı önermez. Hasta değilseniz ve semptomlarınız yoksa, yukarıda listelenen önleyici ipuçlarını (el yıkama, öksürük görgü kuralları vb.) Takip etmek en iyi savunmanızdır.

COVID-19 ne kadar ölümcül?

Şimdiye kadar, sağlık görevlileri yeni koronavirüs COVID-19’un neden olduğu hafif ila orta derecede enfeksiyon görüyorlardı. Diğer koronavirüs salgınlarına kıyasla COVID-19’dan ölüm oranı bu noktada düşük kalmaktadır. SARS salgını nedeniyle ölüm oranı, dünya çapında bu virüse yakalanmış yaklaşık 8.000 kişinin yaklaşık % 10’u idi. Bildirilen yaklaşık 2.500 vakada MERS salgınından ölüm oranı yaklaşık % 35’tir. Şimdiye kadar, COVID-19 virüsünden ölüm oranı yaklaşık % 3. Ancak, bu değişebilir. Bilim adamları bu virüs hakkında nasıl yayıldığını, ne kadar hızlı yayıldığını, ne kadar ciddi bir hastalığa neden olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini öğrenmeye devam ediyor.

Kaç kişiye COVID-19 bulaştı?

Enfekte olan kişi sayısı günlük olarak değişiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) dahil olmak üzere bu bilgileri toplayan kuruluşlar, bu salgın hakkında bilgi toplamaktadır ve sürekli olarak daha fazla bilgi edinmektedir. Bu yazı itibariyle, dünyada (80.000’den fazlası Çin’de ve çevresindeki batı pasifik ülkelerinde) 400.000’den fazla insana bulaştı. 18.000’den fazla insan öldü. Tüm kıtalardaki (Antartica hariç) 169 ülke ve bölge COVID-19 vakalarını bildirmiştir. Çin dışındaki ülkelerden İtalya 70.000’e yakın vaka bildirdi, İspanya’da 40.000’in üzerinde vaka ve Almanya 33.000’den fazla vaka bildirdi. ABD’de 52.000’den fazla insan enfekte oldu. En son istatistikler için Dünya Sağlık Örgütü‘nün durum raporlarına bakın.

Koronavirüsler nereden geliyor?

Koronavirüsler genellikle yarasalar, kediler ve develerde bulunur. Virüsler yaşıyor, ancak hayvanları enfekte etmiyor. Bazen bu virüsler daha sonra farklı hayvan türlerine yayılır. Virüsler diğer türlere geçtikçe değişebilir (adapte olabilir/evrimleşebilir). Sonunda, virüs hayvan türlerinden atlayabilir ve insanları enfekte etmeye başlar. Wuhan, Çin’de enfekte olan ilk insanların COVID-19 durumunda, virüse et, balık ve canlı hayvan satan bir gıda pazarında bulaştığı düşünülmektedir. Araştırmacılar insanların tam olarak nasıl enfekte olduklarını tam olarak bilmeseler de, virüsün yakın temas yoluyla doğrudan kişiden kişiye yayılabileceğine dair kanıtları var.

KAYNAKLAR

Etiketler:

You Might also Like

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *