YÜKLENİYOR

Type to search

Galleri Testi: Kanser taraması için yeni kan testi

Kanser Bakım Sağlık A-Z

Galleri Testi: Kanser taraması için yeni kan testi

Paylaş
Galleri

Galleri testi 50’den fazla kanser türünü tespit edebilir.

Kanserin mümkün olduğunca erken yakalanmasi, teşhis etmek ve tedavi etmek önemlidir. Birkaç yaygın kanser için standart tarama testleri olsa da, nadir olanlar da dahil olmak üzere çoğu kanserde bunları erken tespit edebilecek herhangi bir test yoktur.

Şimdi, Galleri testi sayesinde, basit bir kan testinde 50’den fazla kanseri bulabilen, oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji var.

Kanseri kontrol etmek için hangi testler yapılır?

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenli tarama için beş kanser önerilmektedir:

 • Doğumda kadın (AFAB) olarak belirlenen kişilerde (genellikle 45 ila 54 yaşları arasında) meme kanserini saptamak için mamogramlar.
 • Rahim ağzı kanseri taraması için HPV testi ve Pap testi, genellikle AFAB’lı 25 yaş ve üzeri kişilerde.
 • 45 yaş üstü kişilerde kolorektal kanser için kolonoskopi.
 • Daha önce sigara içmiş veya mesleki tehlikelere maruz kalmışsa, akciğer kanseri riski yüksek olan kişilere düşük doz BT taraması yapılabilir.
 • Prostata özgü antijen (PSA) testi, doğumda erkek olarak belirlenen (AMAB) 55 yaş ve üzeri kişilerde prostat kanseri taraması yapar.

Bu taramaların her biri belirli bir kanser türü için testler yapar ve yarı düzenli olarak yapılır. Ancak şu anda pankreas veya yumurtalık kanseri gibi daha ölümcül kanserleri taramanın bir yolu yok. Bu kanserler genellikle siz semptomlar göstermeye başlayana kadar saptanmaz; bu süre zarfında kanser genellikle evre III veya IV’e ilerler ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmış olabilir.

Şu anda, pankreas veya yumurtalık kanseri gibi yüksek derecede ölümcül olanlar da dahil olmak üzere çoğu kanseri semptomlar ortaya çıkana kadar tespit edilemiyor, ancak Galleri bu kanserleri erken bir aşamada ve semptomlar ortaya çıkmadan önce tespit edebiliyor.

Galleri testi nedir?

Galleri testi, kanseri tespit etmek için daha etkili bir yol sağlayabilir. Herhangi bir kanser türünü aramak yerine, bir bireyi birden fazla kanser türü için tarar. Potansiyeli, mevcut tarama sürecini bireysel kanser taramasından bireylerin tek bir kan testi ile birden fazla kanser taramasının yapıldığı bir sürece dönüştürmektir.

Birçok kanser, hücresiz DNA veya dolaşımdaki tümör DNA’sı olarak adlandırılan DNA’yı kanınıza bırakır. Bu DNA normalde kanser hücreleri ölürken dökülür. Doktorlar, sözde yeni nesil DNA dizilimi ve makine öğrenimini kullanarak, bu DNA kodundaki çeşitli kalıplara bakmak için tek bir kan alımını (test) kullanabilir ve iki şeyi öğrenebilir: bir kanser sinyali olup olmadığı ve kanserin nerede başladığı.

DNA’nızdaki bu modeller, metilasyon adı verilen biyolojik bir süreç sayesinde mümkündür. Bu işlem sırasında vücudunuz belirli genleri ifade ederken diğerlerini ifade etmez. Bunu bir ışık şalterleri duvarı gibi düşünebilirsiniz: Açtığınız her şalter için diğerleri kapanabilir ve farklı konfigürasyonlar farklı sonuçlar üretebilir. Bu nedenle, cilt hücreleri bir konfigürasyona sahip olacak ve karaciğer hücreleri başka bir konfigürasyona sahip olacak. Aynı şekilde, sağlıklı hücreler bir konfigürasyona sahip olurken, kanser hücreleri farklı bir konfigürasyona sahip olacaktır. Ve bazı kanser türleri diğerlerinden farklı özel yapılara sahip olacaktır.

Parmak izleri ve parmak izlerinin iki insanı nasıl ayırt ettiği gibi. Metilasyon kalıpları, her kanser imzasının parmak izidir.

Galleri testine girerseniz, iki olası sonuç elde edebilirsiniz:

 • Kanser sinyali tespit edilmedi, kanınızda kanser DNA’sı tespit edilmediği anlamına gelir.
 • Kanser sinyallerini algılamak, kanser olabileceğiniz anlamına gelir.

Bir kanser sinyali tespit edilirse, Galler testi kanserin hangi organ sisteminden geldiğini yaklaşık yüzde 90 doğrulukla belirleyebilir. Bu olursa, kanserin varlığını doğrulamak için başka bir test (kan testi, BT taraması veya böbreklerinizin, akciğerlerinizin, pankreasınızın veya diğer etkilenen sistemlerin ultrasonografisi gibi) yapılacaktır. Daha sonra hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Buradaki anahtar, kanseri fiziksel semptomlar göstermeye başlamadan önce normalden daha erken teşhis etmektir.

Galler’de hangi kanserler tespit edildi?

Galler, aşağıdakiler dahil 50’den fazla kanser türünü tespit edebilir:

 • Anal kanser.
 • Meme kanseri.
 • Rahim ağzı kanseri.
 • Yemek borusu kanseri.
 • Böbrek kanseri.
 • Lösemi.
 • Karaciğer kanseri.
 • Mezotelyoma.
 • Ağız kanseri.
 • Pankreas kanseri.
 • Mide kanseri.
 • Rahim kanseri.

Bu, özellikle bu kanserlerden bazılarının son derece nadir ve ölümcül olduğunu düşündüğünüzde bu testin nekadar yararli olabilecegini düşünün. Pankreas kanseri genellikle evre III veya IV’e kadar saptanmaz ve bir yıllık sağkalım oranı %5’tir, bu da en azından bazı vakaları normalden daha erken yakalayabileceğiniz anlamına gelir.

Anal, mesane, kolorektal, özofagus, baş ve boyun, karaciğer/kolanjiokarsinom, akciğer, lenfoma, yumurtalık, pankreas, plazma hücreli tümörler ve mide kanseri dahil olmak üzere on iki kanser, dünya genelinde nüfusun üçte ikisinde yaklaşık olarak tüm kanser ölümlerinden sorumludur. Gallerı, evre I kanserlerin yaklaşık %40’ını, evre II kanserlerin %67’sini, evre III kanserlerin %80’ini ve evre IV kanserlerin %95’ini tespit edebilir.

Galleri, kana enjekte ettiği DNA sayesinde bu kanserleri tespit edebiliyor. Bu, beyin kanseri gibi DNA’yı kana salmayan kanserleri tespit etmeyeceği anlamına gelir.

Galler kan testi ne kadar doğru?

Rutin tarama testleri, teste bağlı olarak %10 ile %40 arasında yalancı pozitiflik oranına sahiptir. Galleri’nin yanlış pozitif oranı %0,5’tir, bu da çok doğru olduğu anlamına gelir.

Kanserin nerede başladığını tahmin etmede yüzde 89 etkilidir.

Şu anda Gal testi geleneksel taramayı tamamlamak üzere tasarlanmıştır – bu nedenle geçerli yaşa geldiğinizde her zamanki gibi kanser taramasından geçmelisiniz. Bununla birlikte, daha fazla araştırma geliştirildikçe ve daha fazla veri toplandıkça, geçmişteki tarama testlerini kullanmak zorunda kalmadan çoğu kanseri tespit etmek için gelecekte basit bir kan testi kullanmak mümkün olabilir.

Bu teoriktir, ancak gelecekteki tüm kanser taramaları kan testlerine dayanabilir. Ama henüz teknoloji orada değil.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *