YÜKLENİYOR

Type to search

Gençlerde Kalp Krizi Neden Artıyor?

Kalp Ve Damar Sağlığı Sağlık A-Z

Gençlerde Kalp Krizi Neden Artıyor?

Paylaş

Hareketsiz yaşam tarzları, 40 yaşın altındaki kalp krizi sayısını artırıyor

Kalp hastalığından endişelenmek için çok genç olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Bir kez daha düşünün.

Daha az sayıda doğum günü mumu, kardiyovasküler sorunlardan bağışıklık sunmaz. Kanıt mı istiyorsunuz? Amerika Birleşik Devletleri’nde 40 yaşın altındaki insanlar arasında kalp krizlerinde endişe verici bir artış gösteren bu araştırmaya bakın.

Yaşam Tarzı ve Kalp Krizi Riski

Peki, 20’li yaşlarında birinin kalp krizi geçirme olasılığı var mı? Kesinlikle – ama bugün olduğu kadar yaygın değildi. 40 yaşından küçük birinin kalp krizi yaşaması oldukça nadirdi.

Peki, ne değişti? Temelde, yaşam tarzımız. Genç yaşta kalp krizlerindeki artışın büyük bir kısmı, şunlar gibi yaşam tarzı değişikliklerinden kaynaklanmaktadır:

 • Bilgisayar ekranının önünde daha fazla oturma süresi.
 • Daha fazla ultra işlenmiş gıda ve fast food tüketimi.
 • Azalan fiziksel aktivite (özellikle kardiyo).

Bu kötü alışkanlıklar şimdi erken çocuklukta başlıyor. Önleme ve değiştirme konusunda ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmesi gerekiyor.

Erken Kalp Krizi Nedenleri

Risk faktörleri mutlaka yaşa bağlı değildir. Kalp krizleri sadece yaşlı insanların endişelenmesi gereken bir şey değildir.

Aa, ben çok gençim’ demeye devam etmemeliyiz.

Erken kalp krizi riskiniz şunlarla gelişebilir veya hızlanabilir:

Tip 2 Diyabet

Gençler arasında kalp krizlerindeki artışın, Tip 2 diyabetin artışıyla aynı döneme rastlaması tesadüf değildir. Bu, kalp hastalığı için en büyük risk faktörlerinden biridir.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, diyabetiniz varsa kalp hastalığı riskiniz iki katına çıkar ve bu kalp sorunları genç yaşta başlayabilir.

Nedeni nedir? Diyabetten kaynaklanan yüksek kan şekeri seviyeleri, kalbe hizmet eden kan damarları ve sinirlerde hasara neden olabilir. Bu, kalbinize kan akışını kesen koroner arter hastalığına yol açabilir.

Ayrıca, diyabetli kişiler, kalp krizi riskini artırabilecek yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve obezite gibi diğer durumları yaşama olasılığı daha yüksektir.

Tütün Kullanımı

Sigara dumanı, 7.000’den fazla kimyasal maddeden oluşan bir pusudur. Bu zehirli karışımı solumak, vücudunuzun her yerinde – kalbiniz de dahil olmak üzere – zarar verir.

Sigara içmek kanınızın kimyasını değiştirir, bu da arterlerinizin, yağlı plak birikimiyle tıkanmasına neden olabilir. Bu, kanın gerektiği gibi akmasını zorlaştırır ve bir tıkanıklığın kalp krizi veya inme neden olma riskini artırır.

Kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin yaklaşık %20’si sigara içmeye bağlıdır.

Madde Kötüye Kullanımı

Araştırmacılar, kalp krizi geçiren gençlerin, esrar ve kokain kullanımı da dahil olmak üzere madde kötüye kullanımını bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. (Diğer risk faktörleri, yaşlı ve genç nüfuslar arasında benzerdi.)

Aile Hikayesi

Genetik, erken kalp krizi yaşama olasılığınızı artırabilir. Kalp hastalığına genetik riskiniz, şu durumlarda tanımlanır:

 • 55 yaşın altında kalp krizi veya inme öyküsü olan birinci derece erkek akraba (örneğin babanız, erkek kardeşiniz veya oğlunuz).
 • 65 yaşın altında kalp krizi veya inme öyküsü olan birinci derece kadın akraba (örneğin anneniz, kız kardeşiniz veya kızınız).

Kalp Krizi Önleme İpuçları

Kalp krizinden kaçınmanın en iyi yolu, kalp krizi risk faktörlerinin ilerlemesini önlemektir. Ne kadar erken harekete geçerseniz, o kadar iyi durumda olursunuz.

Bu, kalp sağlığınızı etkileyen sosyal ve çevresel koşulları değiştirme adımları atarak çalışmayı içerir. Bunlar şunları yapmayı içerir:

 • Daha fazla egzersiz yapın. Haftada 150 dakika orta şiddette egzersiz yapmak, Amerikan Kalp Derneği’ne göre kalp hastalığı riskinizi azaltabilir. Nasıl başlayacağınızı öğrenin.
 • Sağlıklı bir kiloda kalın. Sadece beş fazladan kiloyu vermek, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinizde fark edilebilir bir fark yaratabilir. 20 ile 25 arasında bir vücut kitle indeksi (VKİ) hedefleyin.
 • Besleyici yiyecekler tüketin. Kalp dostu bir diyet, vücudunuza birçok yönden fayda sağlayabilir. Üstelik, önerilen yiyecekler listesi lezzetli seçeneklerle doludur.
 • Stresi ve kan basıncını yönetin. Stresle başa çıkmayı öğrenmek kalbinize iyi gelecektir. Kalbinizi mutlu tutmak için bu ipuçlarını deneyin.
 • Sigarayı bırakın. Sigarayı bırakmak için bir teşvik mi arıyorsunuz? Son nefesten hemen sonra başlayacak sağlık faydalarına göz atın.
 • Ailenizin kalp geçmişini öğrenin. Genetiğinizi değiştiremezsiniz, ancak onlar hakkında bilgi sahibi olmak, potansiyel kalp sorunlarına yönelik gerekli önleyici adımları atmada önemlidir.

Sonuç olarak, yüksek tansiyon, bel çevresi, sağlıksız VKİ gibi farklı kalp krizi risk faktörlerini anlamak ve bunları düzeltmeye çalışmak önemlidir.

Genç insanlar risk faktörlerini ciddiye almıyor, “Ancak risk faktörlerini değiştirme konusunda agresif olmamız gerekiyor, aksi takdirde genç yaşta kalp krizi oranı artmaya devam edecek.”

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *