YÜKLENİYOR

Type to search

Kırmızı et sağlınız için zararlı mı yoksa değil mi?

Kalp Sağlıklı Yaşam Kalp Ve Damar Sağlığı Sağlık A-Z

Kırmızı et sağlınız için zararlı mı yoksa değil mi?

Paylaş

Bilim adamlarının yıllarını verdiği çalışmaları kırmızı et yemekle kalp hastalıkları arasında bir bağ olduğunu gösterdi. Amerikan kalp birliğinin kırmızı et tüketimine sınırlama getirmek istemesinin sebebi budur. (Doğru miktar herkes için farklı)

Birçok doktor bu sebeple kırmızı et tüketimin çok az olduğu, daha çok balık yağsız tavuk, sebze, tahıl ve bazı meyveler içeren Akdeniz diyetini önerir. Araştırmacılar Akdeniz diyet yapanların standart diyet yapanlara göre %30-%35 daha az kalp krizi riski taşıdığını buldular.

Tam olarak kırmızı etin kalp hastalığına sebep olduğu tartışmalı bir konudur. Muhtemelen birçok nedeni vardır. İki önemli sebep kırmızı etteki yüksek kolestrol ve doymuş yağ oranıdır. Bunlar dışında yeni veriler kırmızı etteki diğer besinler olan kolin ve karnitine de işaret ediyor. Bağırsaklarınızdaki bakterıler bu besinleri parçalayarak TMAO (trimetilamin-N-oksit) üretir. Kanınızdaki yüksek TMAO seviyeleri; sertleşmiş arterler, kalp krizi ve felç riskinizi artırır. Ayrıca henüz keşfedilmemiş genetik ve çevresel faktörler olabilir.

Birçok bilimsel çalışmaya göre kırmızı et yemek kalp krizi riskini artırır. Bu sebeple doktorlar kırmızı et tüketiminin azaltılarak kalp krizi riskinin azaltılmasını önerirler.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *