YÜKLENİYOR

Type to search

Neden diyet yapıp kilo kaybedenler daha sonra bütün kilolarını geri alırlar?

Diyabet Ve Endokrinoloji Sağlık A-Z Şeker hastalığı

Neden diyet yapıp kilo kaybedenler daha sonra bütün kilolarını geri alırlar?

Paylaş

Kilo veriyorsun. Elinden gelenin en iyisini yapıyorsun ama sonra kaçınılmaz olan oluyor. Bir bakmışsın verdiğin tüm kiloları geri almışsın.

Uzmanlara göre bu senin suçun değil. Vücudun diyet öncesindeki kilonu korumak için sana karşı savaşıyor. Ama savaşı kazanmak mümkün.

Ne Yapmalı?

Uzmanlara göre diyetisyenlerin %80 ile %90 ında büyük emeklerle verdirdikleri kiloları geri alıyorlar. Neden? Bunun suçlusu vücudunuzun programladığı ağırlık noktası. Vücudunuz belli bir kiloya göre kendini programlıyor.

Sizin ağırlık noktanız çeşitli bileşenlerden oluşuyor. Mesela

  • Genetiğiniz
  • Hormonlarınız
  • Çevre

Ağırlık noktası ve metobolizma hep aynı şekilde hareket eder. Metobolizmamız belirlediği ağırlık noktasını (sağlıklı kilodan daha fazla) koruyacak oranda enerji yakıyor. Çoğu zaman kilo almak kademeli olarak gerçekleşir ve bu da ağırlık noktanızı kademeli olarak yükseltebilir. Ancak yaşam tarzınızı kesin olarak değiştirebilirseniz bunu da değiştirebilirsiniz.

Yo-yo diyetinin tehlikeleri;

Basit bir diyet vücudunuzun belirlediği ağırlık noktasını değiştirmeyecektir.

Bir süre başarılı bir şekilde kilo verebilirsiniz ancak sadece kalori yakarsınız. Yani bu demek ki diyet listesinden daha az yemenize rağmen kilo vermeniz bir yerde durur. Kaloriler azalır azalmaz vücut açlıktan kendini korumaya çalışır. Açlık hormonunu artırır, Doyma hormonunu (Leptin düzeyi bu ne kadar tok hissettiğinizi düzenler)azaltır. Buarada açlık hormonu ghrelin seviyeleri artar normal bir seviyede yemek yemenize rağmen kendinizi aç hissedersiniz.

Araştırmalar bize yo-yo diyetinin metobolizmayı negatif etkileyebileceğini gösteriyor. Diyet önemli değil. Düşük karbonhidrat, az yağlı, ketojenik her neyse, nerdeyse çoğu zaman kilolarımızı geri alıyoruz.

Verdiğimiz kiloları geri almamak için ne yapmalıyız veya geri almadan nasıl kilo verebiliriz?

Uzmanlar sağlıklı kilo vermek için bu dört alana odaklanıyor;

  • Neyin sağlıklı olduğunu ve olmadığını öğrenin (Bir diyetisyen yardımcı olabilir)
  • Porsiyon kontrolü uygulayın. Sağlıklı yiyecekler yerken bile porsiyonlarınız kontrollü olsun.
  • Boş kalorilerden kaçının
  • Diyet yapmayın.  Bunun yerine yaşam için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye çalışın.

Egzersiz yapın. Haftada 3-5 defa aerobik yapmak kilo vermek etkili bir yoldur. Ayrıca egzersiz yapmanın kilo verdirmenin dışında kardiovasküler yararları da vardır.

Stresten uzak durun. Stres sadece bazılarının daha çok yemek yemesine sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda stres hormonu kortizol seviyelerini artırır. Daha fazla kortizol varsa daha yüksek insülin ve düşük kan şekeri ile sonuçlanır. Çatalı bırakıp meditasyon yapmayı veya bir arkadaşla konuşmayı deneyin.

Uyku. Uyku alamamakta kortizol seviyesini yükseltir. Aynı zamanda karar vermeyi de etkiler. Her gece 7 ile 9 saat uyku uyumak stresi yönetmeniz için ideal bir süredir. Ayrıca, kilo vereceğiniz zaman vücudunuzun sizinle birlikte çalışmasını sağlar.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *