YÜKLENİYOR

Type to search

Ruh Haliniz Zihninizi Olumsuz Etkileyebilir

Akıl sağlığı Sağlık A-Z

Ruh Haliniz Zihninizi Olumsuz Etkileyebilir

Paylaş

Depresyon zihin bulanıklığı yaşamanıza sebep olabilir. Genelde bu durum Alzheimer başlangıcı veya bunama olarak algılanır.

Depresyon genelde inflamasyon ile ilişkilendirilir. Kendinizi kötü hissediyorsanız daha sağlıksız bir yaşam sürmeye başlayabilirsiniz. Alkol ve sigara tüketimi artar, hareketsizleşirsiniz ve bütün bunlar bilişsel becerilerinizi olumsuz etkilemeye yol açar.

Birçok çalışma depresyonun demans hastalığına yol açtığınıortaya çıkardı. Araştırmalar depresyon beyin boyutunda azalmaya sebep olduğu ve depresyonun hafıza problemlerine ve beynin yaşlanmasına sebep olduğunu gösterdi.

Depresyon ve Demans hastalığın ortak semptomları nelerdir?

Konsantrasyon Zorlukları (Karar verme, planlama, problem çözmede zorluk yaşama, detaylara dikkat etme gibi)

  • Düşük zihinsel çabukluk
  • Keyifli aktivitelere karşı ilgi kaybı
  • Sosyal geri çekilme
  • İzolasyon
  • Artan sinirlilik hali

Uzmanlar her iki bozukluğunda aynı anda çıkabileceğini ve depresyonun mevcut bilişsel bozukluğu daha da kötü yapabileceğini söylüyor.

Depresyonunuz için yardım alın!

Zihinsel sıkıntılarınıza neyin sebep olduğunu bulmanın tek yolu bir sağlık uzmanından bir değerlendirme almaktır. Doktor size basit bir anket yaparak depresyonu teşhis edebilir ve daha sonra zihinsel beceriler için testlerin gerekip gerekmediğine karar verebilir.

Zihinle ilgili sıkıntılarınız eğer depresyondan kaynaklanıyorsa bir psikoterapi tedavisi görmeniz gerekebilir hatta ilaçlı tedavi ruh halinizle ve zihninizle alakalı sıkıntıları iyileştirebilir.

Araştırmacılar hafif hafıza bozukluğu ve depresyon öyküsü olan hastalarda selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak bilinen antidepresan tedavisinin Alzheimer ilerlemesinin dört yıldan daha fazla geciktirdiğini bildirdi.

Ruh halinizi ve beyninizi korumak için ne yapmalısınız?

Meyve, sebze ve kepekli tahıllar tarafından zengin, doymuş yağ oranı düşük, ilave şeker içermeyen kalp ve beyin sağlığı açısından uygun bir diyete uyun.
Günde en az 30-45 dakika orta şiddette egzersiz yapın. Fiziksel aktivite bilinen bir ruhsal güçlendiricidir ve beyin sağlığını korumaya yardımcıdır.
Entellektüel ve sosyal olarak meşgül olun. Hosunuza giden zihinsel aktivitelere katılın. Ailenizl ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.
Psikiyatrise danışın. Depresyonunuzn sebebi belki başka sebeplerden kaynaklı olabilir mesela uyku bozukluğu, B12 Vitamini eksikliği, troid fonksiyon bozukluğu.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *