YÜKLENİYOR

Type to search

Kilo vermek için metobolizmanızı güçlendirebilir misiniz?

Sağlıklı Yaşam Uyku

Kilo vermek için metobolizmanızı güçlendirebilir misiniz?

Paylaş

Arkadaşınız çok yemesine rağmen her zaman zayıf kalıyor fakat öte yandan siz her gün kalorilerinizi sayarak yemenize rağmen bir gram bile kilo veremiyorsunuz. Ne oluyor?

Uzmanlar bunun cevabının karışık olduğunu söylüyor. Eğer basit olsaydı herkes için bir çözüm olurdu.

Metobolizmayı değiştirmek ve anlamak bir roket bilimi gibidir. Doğru bilgilerle silahlanırsanız sağlık hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Uzmanlar bunun nasıl olduğunu açıklıyorlar.

Metobolizma Nedir?

Metobolizmanız çok kişisel ve hassastır; hormonlarınızdan, davranışlarınızdan ve çevrenizden etkilenir.

Metobolizma kimyasal bir süreçtir. Vücudun devam etmesi için enerjiyi yakalaması, dönüştürmesi ve yakması gerekiyor. Vücudunuzun bunu bu kadar verimli yapması kişiden kişiye göre değişir. Genetik özellikler kritik rol oynar.

Metobolizmanızı artırabilir misiniz?

Cevabı evet. Ama metobolizmayı hızlandırmaya odaklanmak yerine vücudunuzun belirlediği ağırlık noktasını değiştirmeye odaklanmak daha faydalıdır.

Ağırlık noktasını dahili termostat gibi düşünün. Vücudunuz hangi kiloda olursanız olun bulunduğu kiloyu korumak ister, kilonuz olması gerekenin çok üstünde olmasına rağmen. Vücudunuz bulunduğunuz kiloyu korumak için savaş verir ama zamanla vücudunuzun korumak istediği ağırlık noktasını değiştirebilirsiniz.

  1. Sağlıklı beslenmeyi öğrenin. Kendinizi hangi yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığı konusu eğitin ve uygun porsiyonlar belirleyin.Ardından diyetinizi bulduklarınızla diyetinizi uyumlu hale getirmek için aşamalı değişiklikler yapın.
  2. Egzersizi bir yaşam tarzı haline getirin. Egzersiz hem kilo vermenizi hızlandırır hemde verdiğiniz kiloları korumanızda yardımcı olur. Ayrıca aerobik gibi sporlar kalp sağlını korumada da yardımcıdır.
  3. Stresin hayatınızı yönetmesine izin vermeyin. Kortizol (stres hormonu) seviyesi değişerek insanların kilo vermesini zorlaştırır. Ayrıca stresle başa çıkmak içi daha fazla yemeye başlarız. Bunun yerine derin bir nefes alın ve hobilerinize vakit ayırın.
  4. Uyku eksikliği kortizol seviyesinin yükselmesine sebep olur. Bu da uykudayken yaktığınız enerjiyi yakamamanıza sebep olur. Ayrıca uykusuz kalmak beynin karar verme yeteneğini etkiler bu sebeple her gece yedi ile dokuz saat uyumak için gayret gösterin.

Ama unutmayın sizin ağırlık noktanız bir günde değişmeyecek.

Metobolizmayı artıran yiyecekler var mı?

Ne yazık ki hayır. Baharatlı yiyecekler ile metobolizmanızdaki artışın arasında bir bağ olduğuna dair kanıtlar var ancak bunlar geçicidir.

Kilo vermek için ne zaman yediğiniz önemli mi?

Araştırmacılar evet diyor. Genelde farklı saatlerde aynı kaloriyi yediğiniz zaman vücudunuz farklı tepki verir. Tüm gece yarısı atıştırma yapanlar için haberler kötü. Yemek ne kadar erken olursa o kadar iyi. Açlığı azaltmak ve gece yarısı atıştırmalardan kaçınmak için gündüz düzenli olarak yemeyi deneyin.

Etiketler:

You Might also Like

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *