YÜKLENİYOR

Type to search

Birçok kadın kalp hastalığı tehdidinden habersiz

Kalp Ve Damar Sağlığı Kalp ve Kan Damarları Sağlık A-Z

Birçok kadın kalp hastalığı tehdidinden habersiz

Paylaş

Kardiyovasküler hastalıklar, Amerika Birleşik Devletleri dahil tüm dünyada erkeklerin yanı sıra kadınların da 1 numaralı katilidir. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, birçok kadının bu gerçeğin farkında olmadığını – ve daha da kötüsü – bir sağlık sorunu olarak görmediklerini göstermektedir. Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Barış Buğan, bunun asıl nedeninin kalp hastalıklarının erkeklerde daha erken ve daha sık görülmesi yanı sıra kadınların menopoz öncesi hormonal korumasına güvenmelerinden kaynaklandığını vurgulamıştır.

Kadın Kalp Birliği tarafından yürütülen bir çalışmada, 25 ila 60 yaşları arasındaki 1.011 kadına yönelik bir anket değerlendirilmiş ve bazı bulguları dikkat çekici olup aşağıdaki gibidir:

    • Kadınların yüzde 45’i, kardiyovasküler hastalıkların kadınların ölümüne neden olan 1 numaralı katil olduğunu bilmiyordu.
    • Yüzde 45’i, kilo verene kadar doktor randevularını iptal etmeyi veya ertelemeyi tercih ettiklerini ifade etti.
    • Kadınların yaklaşık yüzde 71’i neredeyse hiç doktorları ile kalp sağlığı konusunu gündeme getirmemiş ve bir sorun olduğunda doktorlarının sorunu gündeme getireceğini varsaymışlardır.
    • Kadınların çoğunluğu geçen yıl rutin fiziksel veya sağlık muayenesine sahip olduklarını bildirseler de sadece yüzde 40’ı kalp sağlığı değerlendirmesine gittiklerini ifade etmişlerdir.

Ek olarak, birçok kadın kalp hastalığından utandığını veya bunaldığını ve birçok kişinin de kilo vermede zorlandıklarını ya da egzersiz yapmak için zaman ayıramadığını belirtmiştir. Araştırmacılar, bu çalışma sonucu ile kadınların kardiyovasküler hastalıklara yeterince önem vermediğini ve özellikle kilo fazlalığına ilişkin sosyal damgalamanın tedavi alan kadınlara yönelik büyük engel olduğu sonucuna varmışlardır.

Kadınlar neden kalp sağlığını ihmal ediyor?

Kardiyoloji uzmanlarına göre kadınlar , doğurganlık dönemlerinde üreme sağlığı konusuna odaklanıyor, menopoz öncesi hormonal koruma nedeniyle kalp hastalığı yaşamayacaklarına inanıyor ve üreme sağlığı dışındaki diğer sağlık hizmetlerini ihmal etmenin kolay olduğunu düşünüyorlar.

Sonuç olarak, birçok kadın yaptırması gereken yıllık kontrollerini atlayabiliyor.

Risk faktörlerinizi bilin…

Her bireyin bilmesi gereken önemli kalp hastalığı risk faktörleri vardır. Yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, sigara gibi tütün ürünleri tüketimi (e-sigara dahil), erken yaşta ailede kalp hastalığı öyküsü ve aşırı kilo önemli risk faktörleri olarak sıralanmaktadır. Bunun yanı sıra ileri yaş ve özellikle kadınlara has bir risk faktörü olan menopoza girmiş olmak da kalp kontrollerini yaptırmak açısından dikkate alınmalıdır. Kardiyoloji uzmanı Doç  Dr. Barış Buğan ayrıca menopoz ile kadınların risk atladığını, yıllar geçtikçe hormonal korumanın ortadan kalktığını ve menopozun 10. yılı ile birlikte yaşıtı erkek cinsiyet ile aynı riske kavuştuğunu vurgulamaktadır.

Aile geçmişinizi ve yaş almanızı değiştiremezsiniz ancak özellikle menopoz sonrası her yıl tüm kadınların rutin kalp kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu kontroller içerisinde tansiyon takibi, kolesterol ve kan şekeri kontrolünün yer alması çok önemlidir. Bu kontroller doğrultusunda risklerin ortaya konulması ile kilo verme, düzgün beslenme ve egzersiz yapmayı içeren uygun hayat tarzı değişiklikleri planlanmalıdır.

Kalp hastalığı için bir numaralı risk faktörü sigara içmektir. Eğer sigara içiyorsanız en kısa sürede bırakmanız gerekiyor.

Doç. Dr. Barış Buğan uyarıyor! Ailenizin kalp sağlığı geçmişini bilmek de kendi adınıza tedbir alabilmeniz adına çok önemlidir. Eğer anne, baba, erkek ve kız kardeşler başta olmak üzere birinci derece akrabalarınızdan 55 yaşından önce erkeklerde 60 yaşından önce kadınlarda kalp hastalığı geçiren var ise sizin için de risk var demektir.

Daha uzun, daha iyi bir hayat mümkün!

Bireyselleştirilerek yapılan uygun hayat tarzı değişiklikleri ile kadınların hayatına 20 yıl eklenebileceği araştırmacılar tarafından vurgulanmaktadır. Bu sayede daha uzun bir yaşam ve daha iyi bir yaşam kalitesi sizi bekliyor…

Sonuç olarak kalp hastalıkları iyi beslenme ve egzersizi içeren düzgün hayat tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Hatta tanı aldığınız bir kalp hastalığınız olsa bile, hayatınızın kalitesi çok daha iyi olabilir. E hadi ne duruyorsunuz? Erken kalkan yol alır…

Sn Doc. Dr Barış Buğan’a verdiği bilgilerden ötürü teşekkür ederiz.

Doc. Dr Barış Buğan

doc dr baris bugan

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *