YÜKLENİYOR

Type to search

Dikkat: arka bahçenizde büyüyen yabani mantarlar zehirli olabilir

Sağlık A-Z Sindirim Sağlık

Dikkat: arka bahçenizde büyüyen yabani mantarlar zehirli olabilir

Paylaş

Pizzalarda ve çorba veya soslar içine konunca muhteşem tatlar veren mantar damak tadınızı arttırabilir fakat bu mantarı siz topladıysanız çok dikkatli olmalısınız.

Dağ mantarı toplayan amatörler zehirli mantarlara karşı çok dikkatli olmalılarç Zira bu mantarlar yenilebilir olanların yanında olabilirler ve dokunması sizi zehirlemeyebilir. Fakat küçük bi ısırık dahi çok zararlı olabilir.

4 mevsimin kolaylıkla yaşanabildiği ülkemizde , her an heryerde uygun koşullar sağlandığında mantar bulabilirsiniz. Ozellikle doğuanadoluda nisan ayında çokça bulunabilem yerel mantarlar.

Vahşi mantarlar tehlikeli olduğunda

Bilinen mantar çeşitlerinden sadece yaklaşık %3 ü zehirli, ve toksin türüne bağlı olarak zehirlenme belirtileri gastrointestinal rahatsızlıktan karaciğer yetmezliği ve hatta ölüm olarak değişebilir.

Mantara bağlı olarak akut karaciğer yetmezliği nispeten daha az yaygındır, ama olmaz diyemeyiz. Amatör mantar avcılarının veya arka bahçesinde mantar bulanların bir mantarı yanlış değerlendırmesi kaynaklanıyor.

En yaygınve  tehlikeli olan mantar türü Amanita cinsine ait olanlardır, özellikle Amanita Phalloides, aptly denilen “ölüm kapağı” mantarı. Onlar karaciğer hücrelerine zarar veren Amatokslar denilen toksik bileşikler içerir.

Bu mantarlar beyaz şemsiye şeklinde üst kısımları  ve ayrıca saplarının tabanı da bir bardağa benzer. Eğitimsiz bir gözle süpermarket çeşitlerine çok benzerler ve onlar kadar zehirsiz zannedilir ve aslında tadı da güzel olabilir. Daha az zehirli çeşitlerde, mantar zehirlenmesinin sindirim semptomları, sindirimden 20 dakika ila dört saat sonra gelişir ve normalde tahriş edildikten sonra geçer. Ancak Amanita zehirlenmesi durumunda, ilk belirtiler Doktorlara göre, genellikle yemekten 6 ila 24 saat sonra başlar.

Mantar zehirlenmesi belirtileri

Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal en sık rastlanan başlangıç mantar zehirlenmesi belirtileridir, ancak Doktorlar bazı hastaların belırtılerının hastanede düşük tansiyon ve septik şokun ortaya çıkmasıyla ortaya çıktığını söylemektedir.

Amanita mantar zehirlenmesi durumunda, semptomlar genellikle 6 ila 24 saat boyunca ertelenir, bu sırada toksinler tamamen emilir. Sindirim semptomlarının başlangıç fazından sonra, hasta iki ila üç gün boyunca iyileşir gibi görünür, ardından karaciğer ve böbrek yetmezliği ile gösükebilir ve bu da büyük kanamalara ve ölüme yol açabilir.

Doktorlar, mantar zehirlenmesinin varlığını doğrulamak için laboratuar testlerini kullanıyorlar, ancak şu anda tedavi etmek için belirli bir ilaç yok. Yani doktorlar,  agresif hidrasyonla başlayan IV sıvılarıyla semptomları tedavi ediyorlar.

Doktorlar, karaciğer hücrelerinin zehiri emmesini engelleme konusunda deneysel bir ilaç olduğunu söylüyorlar. Adı Silibinin , deve dikeni bitki özünden yapılıyor, ve henüz ABD FDA tarafından onaylanmış değil buna rağmen, doktorların özel izin ile bunu kullanmaları mümkün olabiliyor.

Bazı hastalar mantar zehirlenmesinden tamamen kurtulurken, diğerlerine karaciğer nakli gerekebilir. Amatoksin tarafından zehirlenenlerin hastaların küçük bir kısmı ölebilir.

Akıllı bir mantar tüketicisi olun

Risk göz önüne alındığında, sizin veya arkadaşınızın veya yabani mantarlar hakkında geniş bilgisi olanlar tarafından toplanan mantarı yerken çok dikkatli olmanız gerekiyor,

Doktorlar insanların, bir uzman tarafından tanımlanmamış herhangi bir yabani mantarı tüketmemesini öneryor. Hatta yıkama ya da zehirli mantarı pişirme onları daha az tehlikeli yapmaz, Eğer aklınızda küçük bir soru işareti bile varsa, atın gitsin. Bu riski almaya değmez. En Iyisi, marketlerde satılan mantarları .tüketin.

Eğer sizin veya bildiğiniz birinin mantar tarafından zehirlendiğini düşünüyorsanız, hemen112 acili arayın veya hemen bir hastaneye başvurun.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *