YÜKLENİYOR

Type to search

Coronavirus kaptım – Şimdi Ne Olacak?

Sağlık A-Z Soğuk Ve Grip

Coronavirus kaptım – Şimdi Ne Olacak?

Paylaş

COVID-19 ile tedavi gördüğünüzde veya hastaneye yatırıldığınızda ne olacak

Her geçen gün artan vaka sayısı ile, kendinize koronavirüs teşhisi konulursa gerçekte ne olduğunu soruyor olabilirsiniz (COVID-19). Ya da belki de sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız, size ne olacağını merak ediyorsunuzdur.

Doğal olarak, insanlar bir şeye yabancı olduğunda merak ediyorlar. Hastaneye yatırılmanız gerekecek mi? Vantilatöre ihtiyacınız var mı? Yoksa tipik soğuk algınlığınız gibi mi hissedeceksiniz?

Aile hekimliği uzmanları , “Her şeyden önce COVID-19 solunum virüsüdür, yani solunum sisteminizi elegeçirir ve saldırır” diyorlar. “Yani bu sistemi korumak – en önemlisi ciğerleriniz – sadece vücudunuzun ana önceliği değil, aynı zamanda doktorunuzun ana önceliğidir.”

Bu rapora göre, COVID-19 olanların yaklaşık% 80’inin hafif geçiriyorlar – ve bu vakaların çoğu sadece iki hafta sürüyor. Aynı raporda, virüsü olanların% 13’ünün birkaç hafta sürebilen ciddi bir sürece sahip olacağını belirtiliyorlar.

Koronavirüs bulaştığında, vücudunuzun iki seçeneği vardır:

  • Genellikle evde olmak üzere 14 gün boyunca izolasyon gerektiren hafif ila orta şiddette bir reaksiyonunuz olur ve herhangi bir özel tedavi gerektirmez. Oldukça kırıntılı hissedebilirsiniz, düşünün: kuru öksürük, ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı veya ishal. Çoğu insan virüse bu tür bir tepki ile cevap verecektir, ancak bu süre zarfında evde kalmanız ve diğer insanlardan uzak durmanız çok önemlidir. (Çok önemli bı konuda: Bazen bir kişi herhangi bir semptom yaşamaz, ancak yine de virüsü vardır. Bu, COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için sosyal mesafeli olmanın bir başka nedeni.)
  • Nefes darlığı, göğüste sıkışma, kalın mukus öksürme, iştahsızlık, titreme ve terlemeyi içeren ciddi bir reaksiyonunuz olacaktır. COVID-19’a şiddetli bir reaksiyon sizi yoğun bakıma götürebilir ve zatürre, solunum yetmezliği, sepsis ve en kötü ihtimalle ölüme yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaklaşık 5 kişiden 1’inde ciddi bir reaksiyonu olacak. Yaşlı yetişkinler ve kronik veya altta yatan durumları olan (diyabet veya akciğer veya kalp hastalığı gibi) bu tür reaksiyonlara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Koronavirüs evde nasıl tedavi edilir?

“COVID-19 olan çoğu insan – yaklaşık% 80 – evde iyileşebilir ve iyileşmelidir” diyor uzmanlar. “Hafif ila orta şiddette virüs vakaları, reçetesiz satılan ilaçlar, bol miktarda sıvı içmek ve dinlenme yoluyla yönetilebilir.”

Hangi ilaçlara ihtiyacınız olabilir? Asetaminofen (Tylenol®) gibi bir ağrı kesici küçük ağrıları ve ağrıları hafifletebilir, öksürük baskılayıcılar veya balgam söktürücüler de önerilebilir, ancak sağlık uzmanınızdan özel tavsiye almak en iyisidir.

COVID-19 için hastaneye yatırılırsanız ne olur?

COVID-19 teşhisi konduysa veya buna sahip olduğunuza inanıyorsanız, hastalığınız kötüleşiyorsa veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız acil tıbbi yardım alın. Ayrıca herhangi bir tıbbi tesise gitmeden önce sağlık uzmanınızı aramanız ve bir yüz maskesi takmanız önerilir. 112’i aramanız gerekirse, COVID-19’a sahip olduğunuzu veya olduğuna inandığınızı bildirin. Mümkünse, acil durum ekibi gelmeden önce bir yüz maskesi takın.

Hastaneye vardığınızda, nelerle karşılaşacaksınız:

  • Özellikle nefes alıp vermeniz ve akciğerleriniz virusun etkilerinden dolayı kontrol altına alınır ve takıp edılırsınız.
  • Daha iyi nefes almanıza yardımcı olmak için size oksijen verilebilir.
  • Size epinefrin enjeksiyonu, albuterol inhalasyonu veya benzer ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar solunum yollarındaki kasları gevşetmeye ve akciğerlere hava akışını artırmaya yardımcı olabilir.
  • COVID-19 bağışıklık sistemini tehlikeye attığı için sağlık personeli sizi ikincil enfeksiyon belirtileri için izlemeye devam edecektir.
  • Akciğerlerinizde hasar devam ederse, akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) geliştirebilirsiniz, bu da solunum yetmezliğine girebileceğiniz anlamına gelir. Bu noktada, nefes almak için tıbbi bir ventilatöre ihtiyacınız olacaktır.
  • Virüs vücudunuzda hala vahşileşiyorsa, sepsise girmenize neden olabilir. Sepsis, vücudun hızlı tanı ve hızlı tedavi ile tedavi edilen bir enfeksiyona tepkisinden kaynaklanan ciddi bir tıbbi durumdur. Bu antibiyotikler, IV ve diğer uygun destekleyici bakımı içerebilir.

Çoğu zaman COVID-19 için hastaneye yatırılırsanız, iyileşene ve taburcu edilene kadar birkaç hafta kalırsınız.

COVID-19 çok hafif ile çok ciddi arasında değişebilir, ancak insanların tüm vakaların acil tıbbi müdahale gerektirmediğini anlamaları önemlidir. Çoğu insan semptomlarını izleyebilecek ve evde, eczanelerde recetesiz satılan ilaçlar ile kendilerini tedavi edebileceklerdir. Herkes COVID-19 kapabilir, en fazla risk altında olan ve tıbbi destek için hastaneye yatırılması gerekenler yaşlılar ve altta yatan diğer kronik rahatsızlıkları olanlardır.

Fotoğraf kaynağı CDC

Kaynak : Mayo Klinik, Cleveland Klinik

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *