YÜKLENİYOR

Type to search

Hasta Olduğunuzda Ne Yemelisiniz?

Sağlık A-Z Soğuk Ve Grip

Hasta Olduğunuzda Ne Yemelisiniz?

Paylaş

Soğuk algınlığından gribe, gripden boğaz ağrısına…

Soğuk algınlığı, grip veya sadece birkaç gün düpedüz halsiz hissedebiliyoruz. Hepimiz bu gibi durumla karşılaşıyoruz. Bazılarımız diğerlerinden daha sert şekilde geçirirken, bazıları ise neredeyse hiç etkilenmiyor gibi duruyorlar.

Sağlık uzmanları, “Yemek seçeneklerinin öksürüğün kaybolmasına yardımcı olabileceğini veya tahriş olmuş boğazı hafiflettiğini söyleyemeyiz” diyorlar. “Zaman zaman yakalanabileceğiniz rastgele hastalıklarla nasıl başa çıkacağınız konusunda, bir rol oynayabileceği gerçeğini küçümsememeliyiz.”

Bu, elbette, sürpriz değil. Yabancıların şöyle bir deyimi var , “Soğuk algınlığını besle ve ateşte yan” . Koca karı ilaçları diye adlandırılan ve çoğu zaman işe yarayan , – ki bunlar aslında yıllardır deneme yanılma yoluyla bulunan şeylerdir – soğuk algınlığı ve virüs gibi vücudumuzu kötü etkileyen hastalıkları önleyebilir.

Peki, yediklerinizi, yatakta geçirilen ve hastalıkları hastalıklarla bağlayan bilim var mı?

Gerçekten soğuk algınlığını besleyip ve ateşler içinde yanmak mı istiyorsunuz?

Bizce yanmayın 🙂 Doktorlar, ilaç olarak yemek felsefesinin bazen zararlı olabileceği konusunda bizleri uyarıyorlar. Şunu unutmayın soğuk algınlığı gerçek bir hastalıktır ve ateşte onun bir semptomdur.

Şuna benziyor aslında , elma ile armudu aynı kefeye koymak gibi – ikiside farklı hastalıklara iyi gelen birer savaşçıdır.

Üşüttüğünüzde, herhangi bir semptomdan muzdarip olabilirsiniz (öksürük, tıkanıklık, burun akıntısı, iştahsızlık, hatta ateş). Ateş, her türlü enfeksiyonun belirtisi olabilir. Buda genellikle bağışıklık sisteminizin savaşmasına neden olan bakteri veya virüsler yüzünden olur.

Bilim bu iş üzerinde nekadar yoğun çaba harcasada , veri azlığından bazı çelişkiler yaşanması muhtemel oluyor

Mesela bilimsel çalışmalar sırasında besin açısından zengin olan et suyu verilen vede yemek yemek istemeyen insanlar karşılaştırıldığında , iki gurupdada bağışıklık sisteminde farklı ve güçlü bir savaş verildiği görüldü. başka bir çalışmada açlığın fareleri bakterilere karşı koruduğu görüldü, beslenenlerinde etkilendiği fakat virüslere karşı ise tam tersi koruma sağladı. Ne yazık ki, insanlarda araştırma bir doğal afet sonrası süpermarket su rafları kadar seyrek.

Peki, sonuç ne? Doktorlar, bedeninize izin vermeniz gerektiğini söylüyorlar, ayrıca bedeniniz hakkında sizin karar vermeniz gerektiğini öneriyorlar – mantranın değil. Bağışıklık sisteminizin besinlere ihtiyacı vardır, bu nedenle yemek yiyebiliyorsanız (ve yemek yiyebilecek gibi hissediyorsanız) biraz kalori almalısınız.

Ancak belirtileriniz midenizi bulandırıyorsa veya iştahınız yoksa, kendinizi zorlamamalısınız. Ne olursa olsun, bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olun, çünkü sıvı alımı bir hastalıktan kurtulmanın anahtarıdır. Vücudunuzda ki suyu terleme ve burun akıntısı ile kolayca kaybedebilirsiniz vede unutmayın, bağışıklık sisteminizin atıkları idrar yoluyla da atması gerekiyor.

Peki hangi yiyeceklere ağırlık vermelisiniz , hangilerinden uzak durmalısınız

Başlangıç olarak : Büyükanneleriniz bizi sıkı sıkı sarmaları ve öpme filozofileri haricinde başka şeylerde de haklılardı. Tabağınızı ağzına kadar tavuk çorbası ile doldurmaları da bu hastalıklar hakkında bir şeyler bildiklerinin bir göstergesiydi. Tavuk çorbasının soğuk algınlığı tedavisinde kullanılması üzerine bazı yaratıcı bilimsel çalışmalarda mevcut. En çok alıntı yapılanlardan birinde, onlarca yıl önce, bilim adamları tavuk çorbası içmenin burun akıntısının akışına yardımcı olduğunu buldular.

Diğer araştırmalar, tavuk çorbası içerisindeki bileşenlerin anti-enflamatuar bir etkisi olduğunu (belki de tavuk, et suyu ve sebzeler beraber çalıştığından) bulmuştur.

Sonuç: Tavuk çorbası vucudunuzun su ihtiyacını karsılamasına yardımcı olur. Hem iyileşmenizi hızlandıracak hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

Diğer alternatif : Hastalığı önlemek için kullanıcağınız yiyeceklerden bazılarının en iyi kısmı, onları çorbanıza katabilirsiniz. Örneğin sarımsak, bağışıklık sisteminize kot pantolon gıydırerek, soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ve bir başka deneyde, zencefilin virüsleri bloke ettiği gösterildi. Ve mantarların (eski bir tıbbi ilaç), asıl bağışıklık hücrelerine enfeksiyonla daha iyi savaşması için yardım ettiği gösterilmiştir.

Hasta olun veya olmayın, masanızdan çorbayı eksik etmeyin. Özelliklede tarhana çorbasını.

Etiketler:

You Might also Like

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *