YÜKLENİYOR

Type to search

Çocuğunuz öğretmenini sevmiyorsa ne yapmalısınız?

Akıl sağlığı Sağlık A-Z

Çocuğunuz öğretmenini sevmiyorsa ne yapmalısınız?

Paylaş

Çocuğunuz eve geliyor çantası yere fırlatıyor ve şöyle diyor “Öğretmenim çok kötü”

Nasıl cevap vereceğinizi bilmemeniz normaldir. Çoğu psikolog yapılacak ilk şeyin sadece dinlemek olduğunu söylüyor. Onların konuşmasına izin verin. Çocuğun öyküsünü onu yargılamadan dinleyin. “hımm, hı hı gibi tarafsız yorumlar yapın veya ondan sonra ne oldu gibi tarafsız sorular sorun.

Şunları söylemeyin. Ne kadar da kötü bir öğretmen veya bunu sana nasıl söyler? gibi cümleler kurmayın.

Bazen çocuklar (yetişkinler gibi) sadece sızlanmak ve şikayet etmek gereği duyar ve sizin onları dinlemeyi  önemsediğinizi bilmek ister.

Neden sadece dinlemek çok güçlüdür?

Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini kelimeler dökmesini sağlayın. Bu sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır.

Eğer sorun devam ederse hikayeyi birde öğretmen tarafından dinleyin. Öğretmene şunu sorabilirsiniz; Geçen gün kızım eve geldi ve bir şeylere çok üzülmüştü, siz bana neler olduğunu anlamam konusunda yardımcı olabilir misiniz? Belkide önemsiz bir şeydir.

Daha fazla eyleme ihtiyaç duyulduğunda

Daha fazla bilgi edindikten sonra hep birlikte oturup öğretmen, çocuk ve ebeveyn olarak bir şeyler olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz çok küçükse durumun yanlış anlaşıla olması ihtimalinin çok yüksel olduğunu unutmayın. Özellikle de çocuğunuz endişeli ve hassas bir çocuksa ve bu tarz bir çatışmanın her yaştan çocuk için öğretici olduğunu unutmayın.

Görmezden gelmeyin veya aşırı tepki göstermeyin!

Çocuğunuzun endişelerini görmezden gelmeyin ve tamamen reddetmeyin özellikle de sorunlar devam ediyorsa ama daha büyük bir çocuğunuz varsa her küçük şeye müdahale etmeyin.

Çocuğunuz liseye girerken her şeyi yönetme isteğinizden kurtulmak istersiniz. Elbetteki her zaman ebeveyn olarak soru sormak ve fikir vermek önemlidir fakat zaman geçtikçe ve çocuğunuz büyüdükçe bu problemlerini kendi başlarına müzakere etmelerini istersiniz ve böylece okul sonraki hayata da hazırlanabilirler.

Çoğu zaman öğrenci ve öğretmen arasındaki çatışma öğrencinin öğrenme stili ile öğretmenin eğitim tarzı arasındaki farktan kaynaklanıyor olabilir. Ancak uygunsuz ve sıkıntılı bir durumdan endişeleniyorsanız, bu problemleri çocuğun öğretmeni ve okul yönetimi ile takip etmek önemlidir.

Etiketler:

Yorum birak

Your email address will not be published. Required fields are marked *